/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2F13a9ee30ee1c72b2a2564775d924374b.jpg)
Скандальний закон про НАБУ перепишуть: у Раді готуються до реваншу
Верховна Рада / © Associated Press
У Верховній Раді розгортається нова дискусія щодо законопроєкту про НАБУта САП. Після критики суспільства та західних партнерів щодо раніше ухваленого закону №12414, президент Володимир Зеленський ініціював новий документ — №13533. Його мета — гарантувати незалежність антикорупційних органів.
Про це заявила народна депутатка Наталя Піпа (партія «Голос») в етері 24 Каналу.
У фракції «Слуга народу» заявили про підтримку президентської ініціативи. Зокрема, речниця фракції Юлія Палійчук запевнила, що політична сила підтримає нову редакцію законопроєкту.
Водночас у ЗМІ з’явилася інформація, що до 70 депутатів фракції можуть не проголосувати — але нардепка від «Голосу» Наталя Піпа сумнівається у цій цифрі. За її словами, частина «слуг» вже готові до переголосування, адже не до кінця розібралися в попередньому документі.
«Ті, хто розбирався — підходили до інших фракцій, перепитували. Зараз є депутати, які шкодують про своє голосування й готові підтримати нову версію», — пояснила вона.
Втім, у парламенті все ще є ті, хто побоюється кримінального переслідування та уникає голосування. Дискусії тривають, голоси підраховують. За словами Піпи, прогноз щодо 263 голосів — сумнівний, але потрібну більшість знайти вдасться.
Також депутатка спростувала чутки про парламентські канікули. Вона наголосила, що з початку повномасштабної війни оплачуваних відпусток у нардепів не було. Тож засідання у четвер відбудеться — і саме на ньому планують внести зміни до скандального закону.
Згідно з новими нормами, генпрокурор отримав право формувати групи прокурорів у САП, надавати письмові вказівки НАБУ, підписувати підозри топпосадовцям, закривати кримінальні провадження і передавати справи в інші органи. У НАБУ та САП попередили: така модель управління фактично знищує незалежність антикорупційної системи, створеної після Майдану.
Громадськість миттєво відреагувала на загрозливі зміни — у Києві, Харкові та інших містах відбулися протести. Іноземні партнери також не залишилися осторонь: дипломати та експерти наголосили, що новий закон суперечить європейському курсу України та її міжнародним зобов’язанням.
Вже 24 липня президент подав альтернативний законопроєкт №13533, який має на меті повернути незалежність НАБУ і САП. У ньому передбачено, що керівники органів самостійно підписуватимуть підозри й контролюватимуть розслідування без втручання генпрокурора. І НАБУ, і САП вже висловили підтримку ініціативі Зеленського й закликали депутатів якомога швидше її ухвалити.
За попередніми даними, голосування за законопроєкт №13533 може відбутися наприкінці липня. Утім, як попереджає нардеп Ярослав Железняк, у «Слузі народу» може не вистачити голосів, аби забезпечити його прийняття.