Українська наука: в Міносвіти розказали, чи планується скорочення кількості університетів та звільнення
Українська наука: в Міносвіти розказали, чи планується скорочення кількості університетів та звільнення
На даний час крім, університетів, українська наука налічує більше 370 наукових установ та інститутів. Однак за час війни Україна втрати приблизно 20% науковців. Про це розказав Денис Курбатов, заступник міністра освіти і науки України, в інтервʼю виданню РБК-Україна.
"Якщо рахувати всіх, то в середньому в країні десь 80 тисяч таких працівників (науковців та дослідників - ред.). Зараз ми говоримо про кадрові втрати приблизно у 20%. Це вчені, які або виїхали в інші країни, або змінили професію. Але 80% дослідників залишаються в країні, працюють в цих умовах. У прифронтових і прикордонних регіонах близько 30% дослідницької інфраструктури, на жаль, пошкоджено або зруйновано. Попри це, ми продовжуємо дослідження, адаптуємось", - зазначив він.
Щодо можливого скорочення кількості університетів чи звільнення в самих закладах, то заступник міністра відповів так відповів на це питанні:
"Ні, у нас ніколи не було таких задач. І держава не ставить таких задач ні собі, ні іншим міністерствам, чи академіям. За даними Світового банку 2025 року, кількість дослідників в Україні на тисячу населення зараз найменша в Європі. Тому треба не звільняти вчених, а навпаки – збільшувати їх кількість, знищувати нічого не потрібно. Треба реорганізовувати структуру, щоб зробити її більш спроможною, успішною і зручною саме для дослідників... Жодна людина не має бути звільнена. Навпаки, люди, які перейшли в потужнішу установу, мають більше можливостей розвитку як вчені. Атестація не ставить за мету знищення інститутів. Головна задача – зміна моделі фінансування науки".
Як писало ZN.UA, цьогоріч одну з найпрестижніших нагород у світі науки — Breakthrough Prize in Fundamental Physics — отримали чотири міжнародні наукові колаборації, які працюють на Великому адронному колайдері: ATLAS, CMS, LHCb та ALICE. Їх відзначили за дослідження квантової природи матерії, зокрема за експериментальне підтвердження ключових передбачень сучасної теорії квантової фізики. Серед лауреатів — і українські вчені, які протягом багатьох років беруть активну участь у роботі колайдера. Про це читайте у статті "Українські науковці — серед лауреатів «наукового Оскара» Breakthrough Prize".