MY.UAНовини
Унікальні українські радіотелескопи під обстрілами: як працює наука під час війни
Унікальні українські радіотелескопи під обстрілами: як працює наука під час війни

Унікальні українські радіотелескопи під обстрілами: як працює наука під час війни

Унікальні українські радіотелескопи під обстрілами: як працює наука під час війни

Інтерв`ю з директором Радіоастрономічного інституту НАН України Вячеславом Захаренком

Наука у часи війни — це не розкіш. Це зброя. Це майбутнє. Коли країна воює, найпростіше сказати: «Давайте поставимо фундаментальні дослідження на паузу — виживання важливіше». Але без науки не буде сучасної армії, технологій і зрештою — держави. Можна купити у інших країн позавчорашні розробки, але лише свої вчені створять для нашої країни сьогоднішні. І є тому приклади.

Нині українські науковці продовжують працювати навіть під обстрілами. А радіоастрономія — одна з тих галузей, які опинилися буквально на лінії фронту в усіх сенсах цього слова — і завдяки своїм розробкам, і фізично. Два унікальні телескопи, що розташовані в Харківській області в Радіоастрономічній обсерваторії ім. С. Брауде, пережили окупацію і руйнування від обстрілів, але й досі залишаються частиною науки світового рівня. Це найбільший у світі декаметровий радіотелескоп УТР-2 і гігантський радіотелескоп — ГУРТ.

Про стан української радіоастрономії, технології майбутнього і сенс науки під час війни ми поговорили з директором Радіоастрономічного інституту НАН України Вячеславом Захаренком.

Вячеславе Володимировичу, у якому стані зараз Радіоастрономічна обсерваторія?

— РАО перебувала в окупації більше ніж півроку, а потім на цій території йшли бої. Нині УТР-2 — радіотелескоп світового рівня — не працює, бо його «серце» — фазувальна система — зруйноване вибухом. Апаратуру практично повністю викрадено або знищено окупантами.

Зал РАО до лютого 2022 року
Зал РАО — вересень 2022 року

Чи є можливість відновити радіотелескоп УТР-2?

— Так. Ми підготували проєкт капітального ремонту центральної будівлі. З науково-технічного боку ми розробили нову систему фазування, яка суттєво розширить можливості радіотелескопа: до 40 МГц буде збільшено верхню межу частотного діапазону, а також з'явиться можливість формування поля променів для повноцінного картографування неба. ГУРТ — набагато технологічніший і сучасніший радіотелескоп. Наші співробітники змогли частково його відновити, а зруйновано або пошкоджено було понад 30 відсотків антен. До широкомасштабного вторгнення було оснащено апаратурою чотири секції ГУРТу з 11 встановлених. Наразі відновлено дві секції в РАО плюс частину апаратури перенесено в обсерваторію УРАН-2 у Полтавській області.

Які відкриття зроблено за допомогою українських радіотелескопів?

— За допомогою УТР-2 було зареєстровано найнизькочастотніше випромінювання пульсарів, відкрито низькочастотні радіорекомбінаційні лінії вуглецю, явище аномально інтенсивних імпульсів пульсарів. Було відкрито також мікромасштабну структуру блискавок в атмосфері Сатурна, яку не побачили космічні зонди «Вояджер» і «Кассіні». Про це були публікації в топових рецензованих наукових виданнях. І це лише частина результатів, для прикладу, адже радіоастрономія, як і наука загалом, — це безперервний процес.

Чим відрізняється радіоастрономія від оптичної?

— Радіоастрономія — це набагато ширше вікно у Всесвіт. Оптична астрономія обмежена вузьким спектром — трохи більше однієї октави. Радіоастрономія охоплює близько 24 октав: від сотень кілогерц до 3 ТГц. Зміна частоти хоча б у десять разів (приблизно три октави) дозволяє побачити зовсім інші «обличчя» Всесвіту. Разом з оптикою, рентген- та гаммаастрономією всехвильова радіоастрономія дає змогу досліджувати Всесвіт максимально широко та глибоко.

Більшість людей знає термін «октава» лише в музиціце інтервал, який охоплює сім послідовних нот.

— Октава у ширшому розумінні — це частина спектра, видимого, звукового або радіо, у якого відношення верхньої частоти до нижньої дорівнює двом. Наприклад, довжина хвилі фіолетового кольору становить приблизно 370 нанометрів, а червоного — близько 700, вони співвідносяться саме як 1:2 і складають октаву. Тривалий час тільки через це вузьке вікно розміром в одну октаву класичні астрономи спостерігали Всесвіт і робили дивовижні відкриття. А тепер перед радіоастрономом відкривається сцена завширшки 20 з чимось октав — від сотень кілогерц до 3 ТГц. Це колосально.

Розкажіть детальніше про українські телескопи.

— Перший український Т-подібний радіотелескоп УТР-2, який будувався під керівництвом батька української і світової радіоастрономії Семена Яковича Брауде, було запущено ще 1971 року. Але він донині — найбільший декаметровий радіотелескоп у світі. Його ефективна площа дорівнює 150 тисяч квадратних метрів.

ГУРТ — більш новий, технологічний і широкосмуговий. Він перебуває зараз на «середньому» етапі свого створення. Тобто всі наукові та інженерні рішення вже знайдено, залишилося масштабування. Цей телескоп складається з окремих секцій по 25 антенних елементів, але може нарощуватися секція за секцією. У перспективі ГУРТ може перевершити за площею навіть УТР-2. На території РАО вільна площа становить понад 1 квадратний кілометр. А антена з ефективною площею 1 квадратний кілометр — це мрія астрономічної спільноти всього світу.

А як щодо фінансування? Чи є розуміння зараз, що ви потрібні?

— Як відповідь розповім одну історію. У 2016-му приїхали до нас люди з «Південмашу» і питають: «Ви можете радар зробити для дослідження Землі з космосу? Зараз супутник літає з німецьким радаром, у якого роздільна здатність 25 сантиметрів на піксель — можете такий самий розробити?» А ми відповідаємо: забезпечуєте фінансування приблизно в півмільярда євро — буде радар. Нам відповідають: «Так вони ж там за 3 мільйони щось таке роблять...» Відповідаємо: «Що ж, купіть у них». А люди з «Південмашу» кажуть: «Вони не продають не тільки сучасну технологію, а навіть учорашню». Я ось про що: купити можна тільки позавчорашню технологію або банани. Хочемо жити в позавчора —то купуємо, хочемо жити сьогодні — інвестуємо в науку і технології. Саме фінансування науки дає можливість державі бути сучасною та конкурентоспроможною.

— Чому радіоастрономія потрібна Україні?

— Це як питання, для чого вона потрібна людству взагалі... Це пізнання Всесвіту, де ми живемо. Завдяки астрономії та радіоастрономії зокрема ми досить добре уявляємо собі і Всесвіт, і його історію. Ось для того, щоб було розуміння, де ми перебуваємо і хто ми, наука такого роду, як радіоастрономія, дуже потрібна.

Як можна оцінити науковий потенціал України?

— Це багатогранна проблема, порівняння наукових потенціалів країн. Зазвичай беруть кількісні показники: кількість нобелівських та інших престижних премій, кількість опублікованих статей тощо. Оцінка за такими критеріями виявляється тісно пов'язаною з економічним потенціалом країни. Експертна думка спирається на більший комплекс показників, які можуть варіюватися у різних експертів. Але за різними оцінками Україна має високий науковий потенціал, а низькочастотна українська радіоастрономія, що перебуває на передньому краї науки, продовжує генерувати нові наукові результати, проводити дослідження в дуже складних умовах, розробляти нову апаратуру та методи спостережень.

Яке місце України в радіоастрономії?

— У низькочастотній радіоастрономії — одне з провідних місць у світі.

Що потрібно робити і чого не робити, щоб таланти йшли в науку?

— Цікавість — одна з основних рис людини. Інтерес до пізнання бажано підтримувати змалечку і формувати його в суспільстві за допомогою популяризації досягнень сучасної (і не тільки) науки. І не в останню чергу — через оцінку суспільством результативності наукових досліджень та їхніх авторів (премії, статус, визнання). Для цього потрібне створення відповідного оточення, формування суспільного інтересу до пізнання світу. З інтелектом в українців усе гаразд. Але він вкрай потребує інвестицій.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Анджелина Джоли после громкого развода закрутила роман с бывшим любовником: кто он — СМИ
TSN
2025-07-26T15:18:52Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Длинные шарфы, платья без рукавов и все в черном: какие неудачные образы выбирала Брижит Макрон
Telegraf
2025-07-27T16:12:25Z
Дизайнер Зеленского рассказал, готов ли "переодеть" украинских военных
Telegraf
2025-07-27T15:21:24Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Безуглая ответила на упреки, что из-за синдрома Аспергера не может иметь доступ к гостайне
Комсомольская правда
2025-07-27T12:30:15Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Передается через укусы комаров: мир охватил новый смертельный вирус - в ВОЗ забили тревогу
Знай
2025-07-27T19:12:51Z
Содержит огромное количество белка: нутрициолог назвал напиток, который заменяет полноценный прием пищи
Знай
2025-07-27T18:51:40Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
Как заставить помидоры покраснеть: действенные способы
Gazeta UA
2025-07-21T15:33:32Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Как ретроградный Меркурий сводит с ума… ваших питомцев: советы для хазяев котиков и собачек
Знай
2025-07-27T15:51:33Z
На замену дорогим деликатесам: готовим намазку из кабачков для вкусного перекуса
Telegraf
2025-07-27T15:30:32Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
Четыре главных лайфхака перед авиаперелетом: советы бортпроводника
TSN
2025-07-27T15:21:10Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Хорошие отношения с Трампом или непрерывная война с Украиной Портников назвал, что выберет Путин
TSN
2025-07-27T19:36:00Z
Самолет с Песковым и "преемником Путина" неожиданно застрял в Москве, подробности
GlavRed
2025-07-27T19:27:24Z
Сербия назвала условие поддержки санкций ЕС против России
Корреспондент
2025-07-25T12:33:17Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Украина получила неожиданного союзника в Белом доме: на Западе озвучили детали
Comments UA
2025-07-15T13:04:10Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
РФ расширяет главный завод-производитель "Шахедов" в "Алабуге": появились спутниковые снимки
Фокус
2025-07-27T19:45:47Z
"Идеальный возраст для фронта": белорусский доброволец призвал снизить мобилизационный возраст до 18 лет
TSN
2025-07-27T19:06:22Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
В жизнь ворвутся проблемы и потеряете счастье: что нельзя делать 17 июля, приметы
GlavRed
2025-07-16T14:28:42Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
В Германии с рельсов сошел пассажирский поезд
Апостроф
2025-07-27T19:45:52Z
РФ снова запустила рои "Шахедов" на ночь: где есть угроза
TSN
2025-07-27T19:36:50Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Нашествие саранчи: Госпродпотребслужба назвала виновного
Корреспондент
2025-07-27T19:42:50Z
"Мы выбрали свободу". Одессит четко потроллил жителей Донецка, страдающих без воды
Telegraf
2025-07-27T19:33:14Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
В сердце Украины заметили пушистых "гостей": они способны нападать на людей
Telegraf
2025-07-15T22:31:21Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
"Вам здесь не рады". В Тбилиси протестуют против участия россиян в чемпионате мира. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-27T19:36:26Z
Ливерпуль пойдет на самый дорогой трансфер АПЛ: переговоры начинаются
Корреспондент
2025-07-27T19:21:20Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Жена футболиста "Динамо" Николая Михайленко поборола рак мозга
Комсомольская правда
2025-07-27T17:55:05Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
США и Евросоюз заключили торговое соглашение
Корреспондент
2025-07-27T19:45:51Z
Завышенные платежки за коммуналку: что делать, чтобы не платить лишнего
Знай
2025-07-27T18:30:20Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Астрофизик заявил, что к Земле приближается инопланетный космический корабль
Comments UA
2025-07-27T17:30:42Z
Волотильность слотов: что это такое и как выбрать правильную игру
Comments UA
2025-07-27T17:00:09Z
"Автор сценария — Нил Дракманн": The Last of Us скоро вернётся в виде книги
GameMag
2025-07-27T15:45:26Z
Дождались: Toxic Crusaders выходит 4 декабря
GameMag
2025-07-27T15:45:18Z
Скотт и Рамона отправляются в безумное приключение по Торонто: Геймплей Scott Pilgrim EX
GameMag
2025-07-27T15:15:43Z
Российский автосимулятор CarX Street вышел на PlayStation 5
GameMag
2025-07-27T15:15:26Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z
Kia раскрыла детали модульного электрического грузовика PV5
Корреспондент
2025-07-25T17:24:28Z
Электромобиль Zeekr получил идеальную версию для украинских условий
Фокус
2025-07-25T15:57:19Z