MY.UAНовини
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів
Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів

Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів

Вічне життя в літературі: секрет популярності родинних романів

«Ми хочемо бути поміченими, хочемо відчути себе винятковими. Нарації типу «Розповім тобі мою історію», «Розповім тобі історію моєї родини», «Розповім тобі, де я була» — сьогодні найпопулярніші літературні види. Це великомасштабний феномен також і тому, що сьогодні ми скрізь можемо послуговуватися письмом, і багато людей набувають це колись заброньоване для небагатьох вміння виражати себе самого в слові й оповіді». Цитую фрагмент із Нобелівської лекції Ольги Токарчук «Чутливий наратор» (є в перекладі Віктора Дмитрука). Контрзапит до цілком справедливого зауваження Токарчук звучить так: чому мені має бути цікавою історія твоя, твоєї родини, твоїх мандрів? Але ж, як показує динаміка книжкового ринку і літературного процесу, — таки цікаві. Принаймні в другому пункті: «розповім тобі історію моєї родини» стабільно привертає увагу читача.

І серед лонгселерів, і серед бестселерів лідерські місця тримає мультигенераційний історичний роман або генераційний роман-хроніка, а в нашій традиції ми найчастіше звемо його родинною сагою чи сімейним романом. Наприкінці ХХ століття, десь після падіння Берлінської стіни й розпаду Радянського Союзу, принаймні в європейських літературах виникає «меморіальний бум» — події замовчаного минулого потребують перегляду, тож роль сімейного роману наприкінці ХХ століття посилюється. Але він і без того своїх позицій протягом століття не здавав.

У цього жанрового різновиду є свої впізнавані риси. Фабула твору має розкриватися у взаємодії кількох поколінь однієї родини — мінімум трьох. Кожну генерацію пишуть із власної перспективи. Персонажного часу має бути щонайменше два види — теперішнє й минуле. В теперішньому один герой актуалізує минуле іншого: через щоденники, реконструкції, прямі питання, знайдені плівки, альбоми, листи. Притому сюжет таких романів лінійний. Людина рухається від одного переходу до іншого: народження, одруження, поява дітей, смерть. Одна генерація приходить на зміну іншій, а от інформація, яку вони мають передати дітям-онукам, трішки запізнюється: спочатку біологія, потім історія.

Пафос цих творів — визначеність. У родинних романах діти-онуки опрацьовують спадок батьків, навіть якщо іще й не в курсі, що успадкували, це однаково проявиться. Нема чому дивуватися. Отож пафосу таємниці й загадки в таких романах нема, навіть якщо це романи-розслідування. Знайдеш ти про свою бабу навіть те, чого й не шукав. І, нарешті, головний топос жанру вибір. Кожне покоління робить свій вибір, сюжет відображає його (діди), його результат (батьки) та наслідки (онуки). Тут важать не характери, а стосунки.

Нескладна насправді готова форма. З готовими формами легше працювати — й автору, й читачу. Та форми мають здатність застарівати, й то швидко. Але не ця! Сімейний роман як актуалізувався після Першої світової, так і живе собі. А чому?.. Бо в цю сабу заливають і солодке вино, і гіркі ліки.

Прошу здійснити мандрівку в часі: із 1929-го у 1982-й.

1929 року Нобелівську премію з літератури отримав роман дебютанта Томаса Манна «Будденброки. Занепад однієї родини» (недавно перевидали класичний переклад Євгенія Поповича). Чотири покоління родини торговців із Любека, від 1835 року до початку ХХ століття. Їхня спільна праця — керівництво фірмою «Іоганн Будденброк». Чубляться за той спадок, прагнуть його, гребують ним, плетуть інтриги, роблять кар’єри. Та фірма, названа іменем діда, визначає життя кожного з таким самим прізвищем. Коли в четвертих нарешті народжується довгоочікуваний спадкоємець фірми Ганно (Іоганн, як прадід), то вповні розкривається тема спадку-прокляття. Ганно — хворобливий хлопчик, до торгівлі хисту не має, марить музикою. Якось до рук йому потрапляє зошит із родинним генеалогічним древом. Він, розважаючись, підводить одразу під своєю «гілкою» довгу риску. Ганно таки помре у п’ятнадцять років від тифу. Все. Родина рухається від бюргера-Іоганна до митця-Іоганна, й це було б назвати цивілізаційним поступом: спільнота може собі дозволити діяльність, яка не приносить зиску, — мистецтво. Але в назві роману — таки «занепад». І роман таки про деградацію. Томас Манн акомпанує (не без іронії, щоправда) Чезаре Ломброзо й Максу Нордау — авторам популярних до неможливості «Геніальності і деградації» та «Деградації» відповідно.

З покоління в покоління в родині Будденброків дедалі більше стоматологічних проблем: наприклад один із героїв, Томас, від того взагалі помре. Це дуже буквально. А ширше: підприємницька протестантська династія на піку своїх спроможностей зруйнована зсередини етичними сумнівами щодо власного ж класу-спільноти. Сороконіжка задумалася про те, куди має рухатися тридцять друга нога, і впала. Між іншим, прямий спадкоємець маннівського роману — «Хрещений батько» Маріо П’юзо (переклад Мирослава Томащука). Хоч як дивно міркувати про цей твір як про зразок родинного роману, а так воно і є. Виробничий свого штибу роман, де сім’я — також виробництво, причому капіталістичне.

1982 року Нобелівку отримав Габріель Ґарсіа Маркес, і говорити про будь-яку родинну сагу, уникаючи порівняння її зі «Ста роками самотності» стало неможливим (українською перекладав Петро Соколовський).

Хосе Аркадіо Буендіа одружений із кузиною Урсулою, їх усі лякають, що від таких шлюбів народжуються діти з поросячими хвостами, тому вони ніяк не наважаться почати кохатися. З неспроможного чоловіка збиткуються друзі, одного з них він у гніві вбиває. Тепер дух померлого не дає йому спокою. Буендіа зривається з місця, за ним рушають два десятки односельців. За два роки блукань вони започаткують Макондо. «Циган» Мелькіадес попереджає: Макондо зникне з часом, а з ним — і весь рід Буендіа. Починається патріархальне життя — з домашніми цукерками, епідеміями та громадянськими війнами. Сім поколінь.

Книжка розпадається на три великі частини: заснування Макондо — економічний розквіт — занепад Макондо. У фіналі з’являється дитина: перший у місті та єдиний із Буендіа, зачатий у любові. Маля має поросячий хвіст. Його батьки забули фобії-табу батьків (інцест: у кожній генерації там є закохані у своїх родичок чоловіки, але вони не родять від того дітей). Батько хвостатого немовляти, Ауреліано Бабілонья, читає пергамент із пророцтвом Мелькіадеса, де записано історію його родини. Там пишуть: коли він дочитає його до кінця, місто зруйнує піщана буря.

Обидва ці твори — родинні саги, взірцеві від кості й крові, безконечно впливові у світовій літературі.

Між двома романами, рівнозначними й рівноцінними літературними шедеврами — модифікація наших уявлень про людські спільноти. А саме: за підйомом буде спад, це природний розвиток будь-яких спільнот, ти можеш сприймати цей спад як деградацію й продовжувати мислити ідеями прогресу історії, а можеш дійти думки про нескінченність історичного часу, про антителеологічність історії (себто не має вона кінцевої мети) й переживати спад як повернення на старт. Гріхи батьків успадкував, що вже поробиш, але на те ви й соціальні істоти: домовтеся між собою, що то не гріхи були, а скарби, й живіть у милості. Якось так. Світ рухався від привілейованих спільнот до спільнот парій, і туди ж рухався сімейний роман. Зараз ми все ще тут, до речі, у «спільнотах парій», у родинних романах за версією Маркеса.

Тут важливо: навколо документу-хроніки формуються й стабілізуються уявні спільноти, родина — модель, яку легко масштабувати до міста, держави, нації, всесвіту (хіба що таке масштабування буде передовсім іронічним).

Олег Коцарев у романі «Люди в гніздах» нанизує віньєтки — переказує байки, родинні історії про давно померлих предків, від XVІІ століття до моменту, коли сам у середині 2010-х, щойно після початку війни, дорослим 33-річним (який символізм) чоловіком заходить у текст. Наприкінці твору в напівсні й у бадьорому вітанні Маркесу він побачить усіх своїх героїв наживо в одній кімнаті. І поводитимуться вони як хулігани, герої абсолютно вийшли з-під контролю. Прийшли до нього на письменницьку резиденцію поговорити про художній метод роману. Але що тут насправді важливо: деяких із візитерів він не впізнає, якісь чужі люди завалилися в його твір і потребують бути поміченими.

У 2010-х літературознавці були схильні визначати сімейний роман як соціальний діагноз: спільноти хворі, треба їм призначити лікування. В минулому столітті родинні романи читали здебільшого як прогноз. У такий спосіб літературознавче поняття «сімейний роман» зближалося з таким самим поняттям у психоаналізі. Отто Ранк припустив, що дитина має в реальності історії життя опікунів, які в історії, котру потім та дитина, ставши дорослою, розказуватиме чи відтворюватиме, можуть бути замінені, скажімо, соціально вищими істотами. Реальні опікуни знецінюються. А сама заміна їх іншими постатями свідчить про несвідомі ідеї та бажання. Дуже грубо й поверхово переказую, та збіг із літературознавчим підходом до сімейного роману має стати очевидним.

Повторюся: родинний роман «посилився» після Першої світової, саме тоді цей жанровий різновид почав розвиватися окремо від історичної хроніки. Наступний пік кінець 1940-х. Пережив свій європейський ренесанс сімейний роман і в 1990-х. Родинна історія проростає там, де відбувається «розрив» історичного наративу.

Регулярно це спостерігаю, не претендую на репрезентативну вибірку, але висуваю гіпотезу. В літературах країн, де триває війна чи щойно завершилася її гаряча стадія, сімейні романи стають дуже популярними. Країна Басків. Шрі-Ланка. Грузія. Сирія. Боснія. Україна. Вони стають способом самоствердження ідентичності. Зрештою сума родинних історій пояснює кожному члену родини, ким вони є, але не меншою мірою ким вони є показує назовні. Політики ідентичності та політики представництва «зашиті» в горизонти жанру. Родина в таких романах виступає протагоністами національної історії, репрезентує колективний досвід. Кожне покоління при цьому по-своєму тлумачитиме доленосні для нації події. Але є одна річ, яка поєднує такі сімейні романи. Вони не закінчуються смертю останнього нащадка. Навіть якщо світ за хвилину зникне, на останніх сторінках цього твору буде жива здорова дитина. Ці романи цілком терапевтичні, хоча навряд чи себе такими усвідомлюють. Вони зберігають генерації, втрачені на війні, включно з ненародженими.

І ще одна річ: перші книжки, написані в еміграції, в нових діаспорах, написані біженцями, з великою ймовірністю будуть саме родинними романами. Так само висуваю гіпотезу, спостерігаючи за літературою різних діаспор у Канаді наприклад. Соціальна журналістка Самія Мадвар читає кілька хітових канадських сімейних романів 2020-х і фіксує той «момент синергії», котрого потребує розмова про сучасну міжгенераційну хроніку. Я процитую її слова і залишу цю розмову з відкритим фіналом. Зрештою, ця бесіда — про те, як люди намагаються уявити собі безсмертя, розповідаючи історії своїх родин і вірячи, що хтось їх почує, закритого фіналу тут бути не може.

«У кожній такій книжці персонажі борються з переміщенням і діаспорним життям у спосіб, який мені зараз дуже резонує. Я, як і авторки, — міленіалка. Наше покоління наближається до середнього віку і пов’язаних із ним питань штибу «хто ми», «звідки ми прийшли» «куди йдемо». Я читала чимало міжгенераційної сімейної прози в минулому, але цей жанр набув для мене значення саме тепер, коли я сама маю дітей і хвилююся, який світ передам їм у спадок».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зникають цілі острови: росіяни гроблять унікальні українські території на популярному курорті
Telegraf
2025-07-27T12:57:47Z
Що варто зробити за кілька годин до польоту: прості поради для комфортної подорожі
24tv
2025-07-27T12:57:36Z
Як приготувати сирну запіканку з сезонними ягодами: простий рецепт від фудблогерки
Gazeta UA
2025-07-27T12:57:01Z
Чи потрібно вимикати пральну машину з розетки щоразу: відповідь стане несподіванкою
24tv
2025-07-27T12:54:27Z
Плоди почнуть рости як на дріжджах: підживіть цим баклажани у липні
24tv
2025-07-27T12:36:00Z
Зелень та деякі овочі вcтигнуть дозріти, якщо посадити їх зараз
Gazeta UA
2025-07-27T12:24:11Z
Фінансовий гороскоп на тиждень з 28 липня по 2 серпня
GlavRed
2025-07-27T12:00:12Z
Як врятувати улюблену білу футболку від жовтих плям поту
Telegraf
2025-07-27T11:48:18Z
Так просто ще не бувало: готуємо домашній мармелад з 3 інгредієнтів, які треба тільки змішати
24tv
2025-07-27T11:33:59Z
Дуже власна жінка, – відома українська співачка зізналася, чи хотіла б стати новою "Холостячкою"
24tv
2025-07-27T12:48:33Z
Двома аншлагами: театр Заньковецької відкрив Міжнародний Шекспірівський фестиваль у Ґданську
24tv
2025-07-27T12:36:34Z
Гурт KOLABA заряджає піснею «Пацики на моциках»
Storyboom
2025-07-27T12:36:28Z
Дружина Юрія Ткача натякнула на вагітність красномовним фото: зіркові друзі відреагували
TSN
2025-07-27T12:33:50Z
У Вінниці відкрилася фотовиставка Говарда Баффета
УкраинФорм
2025-07-27T12:27:36Z
"Нові правила гри": Лідія Таран заговорила про особисте життя
GlavRed
2025-07-27T12:27:19Z
Рецензія на другий сезон серіалу «Пісочний чоловік» / The Sandman
ITC
2025-07-27T12:12:46Z
«Миротворець» подорожує паралельними світами у новому трейлері, а Джеймс Ганн розповідає про світ DCU
ITC
2025-07-27T12:12:10Z
Який костюм купити на літо: ефектний образ від шведської моделі
24tv
2025-07-27T11:54:54Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
Скільки годин краще спати, щоб не зашкодити своєму оранізму
24tv
2025-07-27T11:36:51Z
"Наше мислення дійсно дещо інше" - Безугла розповіла, що має синдром Аспергера
Gazeta UA
2025-07-27T11:24:26Z
Чому після схуднення на Оземпік "падають" сідниці
24tv
2025-07-27T08:12:38Z
Уряд доручив МОЗ та Мінсоцполітики вирішити проблемні питання з протезування
УкраинФорм
2025-07-27T07:30:53Z
Які хвороби можуть загрожувати кожному знаку зодіаку: пояснення астрологів
TSN
2025-07-27T07:18:47Z
Червоний рівень магнітної бурі, як уберегти себе?
360ua.news
2025-07-27T07:18:00Z
Скільки заробляють медики в Україні й де платять більше
24tv
2025-07-27T06:36:58Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Путін намагається до 2 вересня захопити території в трьох областях - Newsweek
GlavRed
2025-07-27T12:57:53Z
Зеленський та Макрон обговорили посилення ППО та виробництво дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T12:57:20Z
Україна вдарила санкціями по постачальниках ресурсів для російської армії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T12:51:44Z
Берлін поки не планує визнавати Палестину, але наполягає на припиненні вогню - Мерц
УкраинФорм
2025-07-27T12:45:21Z
Росія завдала ударів по критичній інфраструктурі Сумської області: частина громади без світла
ZN UA
2025-07-27T12:39:26Z
Війська РФ атакували критичну інфраструктуру Сумщини
УкраинФорм
2025-07-27T12:33:39Z
У Таїланді назвали умову, за якої готові обговорити припинення вогню з Камбоджею
УкраинФорм
2025-07-27T12:24:42Z
Зеленський підписав укази про нові санкції проти Росії та синхронізацію їх з Європою
Лига
2025-07-27T12:18:43Z
Щорічний парад на день ВМФ у Санкт-Петербурзі скасували через "найбільшу атаку дронів"
24tv
2025-07-27T12:48:51Z
Безкоштовне житло для ВПО у Хмельницькій області: як отримати допомогу
Политека
2025-07-27T12:48:38Z
Про яку справедливість може йти мова, – Верес різко прокоментував мобілізацію в Україні
24tv
2025-07-27T12:36:47Z
Турецькі розробники представили нову протитанкову турель ÇAKA AT-K
InternetUA
2025-07-27T12:31:28Z
Мін'юст назвав місто-лідер за кількістю шлюбів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T12:30:32Z
Розкриті технічні характеристики нової турецької крилатої ракети Çakır
InternetUA
2025-07-27T12:04:34Z
Росіяни розробили інтерактивну «азбуку перемоги» для першокласників на ТОТ
Детектор М
2025-07-27T12:03:40Z
Вони влаштуються на роботу найшвидше: кого шукають роботодавці у 2025 році
24tv
2025-07-27T12:00:26Z
Чи можуть забрати авто за несплату штрафів через ухилення від мобілізації - пояснення
TSN
2025-07-27T11:51:42Z
У Кривому Розі поліція перевіряє відео побиття чоловіка військовим ТЦК – відео
Лига
2025-07-27T12:57:51Z
У США через проблему із шасі загорівся літак, є постраждалий
УкраинФорм
2025-07-27T12:27:42Z
Вдарив у шию уламком пляшки: у Кам’янському затримали підозрюваного у вбивстві
Украина Криминальная
2025-07-27T12:09:47Z
На півночі Індії через тисняву в храмі загинули шестеро людей, десятки постраждалих
УкраинФорм
2025-07-27T11:21:29Z
У дворі їх не має бути: в ці дерева найчастіше влучає блискавка
24tv
2025-07-27T11:00:30Z
В Одесі пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T10:30:41Z
Ленінградську область РФ атакували дрони, в регіоні зупиняли авіасполучення
УкраинФорм
2025-07-27T10:27:46Z
Таїланд раптово зупинив бої з Камбоджею: подробиці
iPress
2025-07-27T10:19:42Z
Через аномальну спеку Туреччину охопили пожежі: зʼявилися моторошні кадри
GlavRed
2025-07-27T09:54:06Z
Як десантників готують до оборони позицій: 80-та бригада показала унікальні кадри
24tv
2025-07-27T12:57:54Z
У Сумах частково немає світла: росіяни знову били по критичній інфраструктурі
24tv
2025-07-27T12:51:33Z
Покровський напрямок став місцем найжорсткішого наступу РФ: які загрози це створює
TSN
2025-07-27T12:48:59Z
Ідеальна операція: ЗСУ вибили ворога і просунулися на Запоріжжі
24tv
2025-07-27T12:42:12Z
Графік відключення газу на тиждень з 28 липня по 3 серпня у Вінниці та області: оприлюднено перелік населених пунктів
Политека
2025-07-27T12:30:19Z
"Вже є напівкільце": названо два важливих міста, які РФ хоче захопити
GlavRed
2025-07-27T12:27:52Z
Росіяни вдарили з артилерії по Центральному району Херсона, поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-27T12:12:02Z
Хочуть взяти Покровськ у напівоточення, – ОСУВ "Хортиця" про мету окупантів на Донеччині
24tv
2025-07-27T11:48:25Z
В Одесі гримлять вибухи: місто атакує рій російських дронів
GlavRed
2025-07-27T11:45:32Z
Томас Мюллер близький до переходу у Ванкувер Вайткепс
Football.ua
2025-07-27T12:58:10Z
Зінченко ухвалив рішення: де гратиме українець у новому сезоні
24tv
2025-07-27T12:54:47Z
Перехід Луїса Діаса до Баварії можна вважати завершеним – Плеттенберг
Football.ua
2025-07-27T12:45:01Z
Баскетбол: Ігор Сергеєв змінив команду в Естонії
УкраинФорм
2025-07-27T12:33:05Z
"Вам тут не раді": на чемпіонаті світу спалахнув скандал через участь росіян
Telegraf
2025-07-27T12:21:31Z
Артета прокоментував трансфер Дьокереша
Football.ua
2025-07-27T12:00:56Z
У МОК розповіли про можливий допуск росіян на зимову Олімпіаду-2026
ZN UA
2025-07-27T11:57:07Z
Реал Мадрид відпустив свого вихованця до Штутгарта
Football.ua
2025-07-27T11:51:49Z
Мілан підтвердив переговори з Брюгге щодо Яшарі
Football.ua
2025-07-27T11:48:42Z
У серпні частина українців не отримає пенсій: кого це стосується
TSN
2025-07-27T12:48:53Z
Важливі ліміти: скільки готівки можна зняти в українських банкоматах за раз
24tv
2025-07-27T12:42:08Z
Чи буде у серпні індексація найнижчих пенсій
24tv
2025-07-27T12:42:07Z
Серпневі зміни у податковому та банківському законодавстві, що варто знати громадянам України?
360ua.news
2025-07-27T12:33:03Z
Підприємства у Росії переходять на 4-денний робочий тиждень: економіст пояснив причину
24tv
2025-07-27T12:30:44Z
Ви здивуєтесь: чи існує купюра номіналом 1 000 євро
24tv
2025-07-27T12:21:07Z
У росії цього року єдиним бенефіціаром економіки є ритуальний бізнес – розвідка
iPress
2025-07-27T12:18:22Z
Українці можуть компенсацію за продукти: кому повернуть гроші
Знай
2025-07-27T12:12:42Z
Українці можуть законно списати борг за комуналку: хто має на це право
24tv
2025-07-27T12:06:13Z
Вчені показали павука, що створює неймовірний “золотий” шовк
TSN
2025-07-27T12:48:55Z
Як перетворити скляні баночки на милий декор: мережу зачарувала легка ідея
24tv
2025-07-27T12:42:27Z
Не тільки вихлопні гази: автомобілі забруднюють воду небезпечними для людини частинками
Фокус
2025-07-27T12:30:44Z
Nintendo розповіла про стосунки Маріо і Піч — когось це засмутить
ITC
2025-07-27T12:21:48Z
Наймиліше, що ви побачите сьогодні: чоловік побудував "фортецю" для кота під час грози
24tv
2025-07-27T12:18:33Z
Яка монета першою впаде на дно відра: загадка на логіку
Gazeta UA
2025-07-27T12:06:14Z
Дивно, але працюють: несподівані гаджети, які підключають до смарт-телевізорів
Фокус
2025-07-27T12:00:52Z
Американо-німецька компанія забезпечить Україну дронами з ШІ на $50 млн
360ua.news
2025-07-27T11:57:18Z
У листопаді цього року інопланетяни можуть атакувати Землю – New York Post
TSN
2025-07-27T11:39:10Z
Власник Cybertruck повернувся до розрядженого електрокара після двох тижнів зарядки
Топ Жир
2025-07-27T12:36:09Z
Porsche в заручниках: Білл Гейтс 13 років щодня платив по $28 за авто своєї мрії, яким не міг користуватися
ITC
2025-07-27T12:12:02Z
Як чотиривісні вантажівки використовують для перевезення цінностей
AutoCentre
2025-07-27T11:03:33Z
Швидкісний Corvette E-Ray прибуває до Європи за подвійною ціною та з функцією безшумного руху
Топ Жир
2025-07-27T10:51:41Z
Потужність — понад 700 сил: у Києві помітили новітній BMW на "бляхах" за $160 000
Фокус
2025-07-27T10:42:13Z
Дорога капсула часу: 24-річне купе від Honda продали за ціною Porsche 911 Turbo
Фокус
2025-07-27T09:51:26Z
Toyota оновила моделі Corolla Cross і Frontlander
Gazeta UA
2025-07-27T08:00:48Z
Що означає індикатор батареї в автомобілі та як діяти, коли він загорівся
24tv
2025-07-27T03:18:17Z
Як на заводі Mercedes-Benz у Верті виготовили першу вантажівку
AutoCentre
2025-07-27T01:46:59Z