MY.UAНовини
Колумбійці на «нулі». Велике інтерв’ю з командиром Другого інтернаціонального легіону
Колумбійці на «нулі». Велике інтерв’ю з командиром Другого інтернаціонального легіону

Колумбійці на «нулі». Велике інтерв’ю з командиром Другого інтернаціонального легіону

Половина підлеглих називає його «команданте». Майор Олександр Якимович, хоч і має акуратну бороду, не схожий на романтизованого команданте Че Гевару – він командує Другим інтернаціональним легіоном оборони України,  батальйоном. У ньому воюють іноземці, з-поміж яких зараз левова частка – громадяни країн Латинської Америки, переважно колумбійці. Загалом у батальйоні служать чи служили представники понад 30 країн, але серед них жодного добровольця з Росії.

Інтернаціональний легіон є, послуговуючись військовою термінологією, приданим підрозділом до тієї чи іншої бойової бригади, він завжди на самому передньому краї.

Умови служби та побуту для іноземців такі самі, що й для українців, за винятком одного, проте вельми вагомого «але»: легіонери підписують трирічний контракт і через пів року мають право його розірвати та повернутися додому.

Сьогодні Сили оборони відчувають значний кадровий голод, державна мобілізаційна політика не відпрацьована так, щоб залучити більше українських чоловіків до війська, тож іноземців почали розглядати як додаткову можливість поповнення особового складу. У цьому питанні держава не встигає за мейнстрімом: «офіційних» батальйонів для іноземців у ЗСУ наразі лише чотири (один є навчальним центром для легіонерів), а бойові бригади з власної ініціативи і власним коштом рекрутують собі бійців по світу.

Про особливості роботи з іноземцями, мовний бар’єр, бойову звитягу та перспективи ширшого рекрутингу добровольців з-за кордону говоримо і дискутуємо з командиром Другого інтернаціонального легіону Олександром Якимовичем.

«На командних посадах – тільки громадяни України»

Де іноземні добровольці проходять базову військову підготовку: в навчальних центрах разом з українськими новобранцями чи існує спеціальний центр, де їх навчають? Чим відрізняються умови служби легіонера та громадянина України?

У Сухопутних військах є чотири інтернаціональні батальйони. Один з них, Четвертий, – це навчальний центр, де іноземці проходять базову загальновійськову підготовку, яка триває, як і для українців, 45 діб. Стандартні правила, стандартні вимоги – як і для кожного військовослужбовця Збройних сил. Після базової загальновійськової підготовки ми ще продовжуємо навчання у себе в батальйоні.

Коли іноземець підписує контракт із ЗСУ (контракт розраховано на три роки), він має ті самі умови, що й українці, єдина різниця – іноземець має право через пів року розірвати контракт.

Легіон – суто бойовий підрозділ, піхота, яка воює на передньому краї. Розкажіть, де воював і воює ваш батальйон і як проявляють себе іноземці в бою?

У червні 2023 року ми зайшли у Серебрянський ліс. Це було одне з перших бойових завдань нашого батальйону, який очолював тоді полковник Руслан Мірошниченко. Під його командуванням був розбудований батальйонний район оборони – майже півтора кілометра; це 14 позицій у Серебрянському лісі, мережа траншей, укріплення. І цей укріпрайон тримався 14 місяців. Через рік на цій ділянці почалися дуже активні бойові дії, і ми ще два місяці тримали цей свій відрізок фронту, що дало можливість нашим суміжникам і 63-й бригаді, до якої ми тоді були приєднані, збудувати другу лінію оборони.

Дуже добре себе показали всі іноземці: і облаштовували позиції, і відбивали штурми, і контрштурмові дії проводили… Раніше думали, що колумбійці не хочуть копати, але в Серебрянському лісі вони це робили аж гай шумів.

Треба нагадати, що тоді була «інакша війна»: основним засобом ураження були артилерія і міномети. Мавіків було мало, для спостереження використовували один… Зараз дронів незрівнянно більше. Якраз наприкінці нашого перебування у Серебрянському лісі ворог почав використовувати FPV-дрони. Специфіка була дещо інша; порівнювати з тим, що зараз, важко.

Потім батальйон працював у Часовому Яру. Зокрема, у нас була дуже важка задача – штурм будівель у лісі, і задача ця ускладнювалася дуже складною логістикою: на шляху до того лісу була одна посадка, повністю замінована. Ми пішли за іншим планом: хлопці перебігали через поле, і це була несподіванка для противника. Отже, ми таки затягнулися в зону виконання, провели успішний штурм. На жаль, не змогли довго утримувати ті позиції, бо противник мав дуже істотну перевагу в особовому складі, засобах ураження.

Зараз де воюєте?

Харківський напрямок.

У безпілотному підрозділі легіону служать переважно українці, але в планах командування – залучати більше іноземців
фото: Другий інтернаціональний легіон

Віднедавна у легіоні створена рота БпЛА. В її складі лише іноземці чи є й українці?

У нашому безпілотному підрозділі є й українці, й іноземці. Іноземців менше.

Чому?

Тому що іноземці, які приходять до нас, налаштовані активно працювати саме як піхотинці. І ми зорієнтовані на набір у батальйон саме піхотинців. Звісно, оператор БпЛА повинен мати певні технічні навички. Але є ще один специфічний нюанс – оператори БпЛА мають вести активні комунікації, часто з суміжниками, і цьому стає на заваді мовний бар’єр.

Бачте, наша специфіка така: управління відбувається трьома мовами – українською, англійською, іспанською. Коли ти управляєш боєм, на позиціях три мови, і це дуже складно. Проте в нас відпрацьована ця система. А ось щодо БпЛА, то тут рівень комунікації ширший, адже взаємодія виходить на рівень бригади, з якою працює наш батальйон. Але ці проблеми вирішуватимемо, маємо штат перекладачів.

У будь-якому разі, ми прийняли рішення набирати більше іноземців у підрозділ БпЛА.

На командних посадах у вашому батальйоні громадяни України? До якого рівня? Скажімо, командири рот – українці?

Так, від командирів рот і вище – це все військові-громадяни України, а командири відділень і взводів – іноземці.

«Маємо досвід, коли на позиції одночасно перебували колумбійці, бразилець, француз і українець»

Мабуть, дуже складно керувати таким організмом, де «вавилонське стовпотворіння» мов…  Командири рот знають іноземну мову, чи за яким принципом їх добирають на посади?

Командири і заступники командирів рот або англомовні, або використовують перекладачів, але в будь-якому випадку вони мають досвід спілкування з іноземцями.

А чи можна спростити комунікаційні труднощі, навчивши іноземців найпростішим командам, найнеобхіднішим словам? Це ж не про Великий тлумачний словник на десятки тисяч слів – це про методичку на якихось 100 слів.

У нас на командному пункті працюють перекладачі і передають команди на позиції англійською чи іспанською. Потреба в перекладачах є. Досить важко знайти іспаномовну людину й мобілізувати її. Якщо серед читачів «Главкома» є хлопці й дівчата, які знають англійську чи іспанську й хочуть служити в нас, то ласкаво просимо.

Звісно, ми вчимо основних команд і комунікації. Є система ключових слів, які позначають противника, його дії тощо.

Скільки у вас перекладачів?

На даний момент шестеро. Це, звичайно, мало. Дуже велике навантаження на перекладача. Уявіть: відбувається бій, людина отримує команду і має її ретранслювати на позиції чітко, швидко, без змін сенсу і змісту.

На командному пункті працюють перекладачі: передають команди на позиції англійською чи іспанською

І на це витрачається додатковий час, нехай секунди, але все-таки…

У нас цей процес давно налагоджений, тому часу витрачається не так багато. Наші перекладачі навчилися і працюють швидко. Водночас дуже важливо, щоб командир на позиціях правильно зрозумів команду і зумів керувати особовим складом. Від тімлідера залежить дуже багато. Його треба виділити з загального гурту, підготувати, навчити, скомунікувати через перекладача з командиром роти. Якщо все це вибудувати, то виконання бойових завдань буде успішним. Насправді тільки здається, що переклад – це довго і складно: якщо система відпрацьована, то все відбувається швидко.

Легіонери на навчаннях. Комбат Якимович вважає, що якщо грамотно роз’яснити задачі перед боєм, то в бою багато слів не знадобиться
фото: Другий інтернаціональний легіон

А якісь методички, так би мовити, «захалявні книжечки», використовуєте? Набір зі 100-200 слів, які треба іноземцю завчити.

Є офіційні довідники,  затверджені Міністерством оборони, англійською та іспанською мовами. Але щодо конкретно книжечки з найпоширенішими словами, то ні, немає. У нас є стандартний перелік слів, які треба завчити, щоб розуміти команди українських офіцерів, і командири рот самі з цим працюють на своєму рівні.

Маємо досвід, коли на позиції одночасно перебували колумбійці, бразилець, француз і українець. Якщо боєць розуміє свою задачу на позиції, якщо його нормально підготувати, конкретно поставити задачу – то там багато говорити не треба. Треба довести максимальну інформацію: бойова задача, район виконання, хто буде в тебе зліва, хто справа, як відбуватиметься евакуація в разі поранення тощо. Ми даємо таку інформацію, показуємо на карті, кожен боєць розуміє обстановку. Така специфіка викладення завдання знайома військовим, які раніше служили в країнах НАТО; у них перед бойовим виходом були такі розгорнуті брифінги. Завдяки цьому менше страху, простіше відбувається командування і, відповідно, потребується менше слів, коли йде бій.

У нас військовий іде на позицію і знає, де вона, в якому стані, що він конкретне буде робити. Командир каже: оце твій сектор, ти маєш за ним спостерігати, у разі виявлення противника відкривати вогонь; ти тут сидітимеш сім днів, потім тебе міняють. Або, коли обстановка невідома, чітко сказати: хлопці, це позиції нові, ми не знаємо, що там відбувається, маєте бути готовими їх облаштовувати.

Комбат Якимович (з картою) на нараді
фото: Другий інтернаціональний легіон

Ви особисто спілкуєтеся з солдатами? Як це відбувається?

Звичайно, спілкуюся. У нас так побудована система, що основне спілкування з особовим складом на побутовому рівні проводять командири рот. Але перед кожним боєм хлопці отримують задачу безпосередньо або від мене, або від мого заступника. Ми заїжджаємо до групи, яка готується, і особисто проводимо інструктаж: хто за що відповідатиме, яка мета, які часові показники, коли планується ротація тощо. Спочатку пояснює комроти, а потім я. Це дуже важливо, бо це зв’язок і довіра. Зокрема, такий контакт дуже цінують латиноамериканці, для яких команданте – ключова фігура.

Вони вас називають «команданте»?

Так. І мене, і командира роти. У перекладі ж «командир» – це і є команданте.

Якою мовою ви спілкуєтеся з підлеглими-іноземцями?

Англійською.

 «Навіть є військові за професією, які не витримують…»

Чи є якісь обмеження для тих, хто бажає служити в інтернаціональному легіоні: за фізпідготовкою, за статтю, віком?

За статтю нема. Жінки у батальйоні є, але зараз лише медики. Раніше були піхотинці, так: двоє дівчат-поліцейських з Колумбії, але вони не витримали – пішли на інші посади, інші завдання. Є й чоловіки, які не витримують. Тут питання не в ґендері, а в людині.  

За віком обмеження, як і для українців, – до 60 років.

Зараз жінки-іноземці є лише в медичному підрозділі Другого легіону
фото: Другий інтернаціональний легіон

І що, в легіоні є іноземці, скажемо так, передпенсійного віку?

Є. Досвідчені чоловіки часто можуть бути значно вправнішими та вмотивованішими, ніж молоді. Тож за бажання вони служать у піхоті й роблять це дуже добре. Особливо це стосується тих, хто має досвід інших воєн – в Афганістані, Іраку тощо.

Іноземці мають право розірвати контракт через пів року. Чи багато таких випадків?

Такі люди є. Навіть є військові за професією, які не витримують, адже такої війни, як тут, з такою інтенсивністю, з такими бойовими діями вони ніколи не бачили. Таких воєн не було у світі з часів Другої світової. Наприклад, ми були в Часовому Яру та під Покровськом, там пересування на 1 км може зайняти добу: дійти до позиції можна лише пішки – не можна під’їхати на машині, бо її знищать ворожі FPV. І ти йдеш 5 км пішки, скритно, ховаючись, несучи на собі боєкомплект, воду, їжу, зброю… Це складно, і не всі на таке здатні. Але коли правильна підготовка, коли людина знає, як діяти, куди сховатися, як пересуватися, то вона менше боїться, її дії успішніші.

Справді, є певний відсоток іноземців, які приїхали, побули тут, повоювали і сказали: ні-ні, це не моє, і через пів року повернулися додому. Раніше, ніж за пів року, контракт розірвати не можна.

Представники яких країн чи етнічних груп показують себе найкраще в бою?

Від національності це не залежить, це залежить від людини. Був випадок, коли на Покровському напрямку були дуже інтенсивні штурмові дії, і досвідчений польський легіонер взяв на себе командування: він переміщався між позиціями, всіх підтримував – і ситуацію на цій ділянці втримали того дня багато в чому завдяки йому.

Звісно, є особливості ментальності. Наприклад, латиноамериканці більш запальні – вони не люблять сидіти на позиціях, чекати бою, їх це гнітить, а ось вискочити, провести активні дії – їм це більше імпонує.

«Запитів на службу від росіян немає»

У легіоні воюють представники понад 30 країн. Є тенденція на збільшення з країн іспаномовної Америки, так?

Зараз 50:50, тобто половина іноземців –латиноамериканці, інша половина – американці та європейці: британці, італійці, грузини, поляки, французи, німці…

Представники якої екзотичної країни у вас воюють?

Наприклад, Шрі Ланка. У нас було двоє дуже потужних кулеметників. Вони відслужили контракт і повернулися додому.

Колумбійські добровольці навчаються такмеду. Половина особового складу легіону – латиноамериканці, переважно колумбійці
фото: Другий інтернаціональний легіон

Громадяни Росії у вас не служать? Припускаю, закінчилися ідейні добровольці, яких було обмаль у перший рік великої війни, а полонені російські військові, які хочуть воювати на боці України, вочевидь, йдуть у спеціальні підрозділи на кшталт Російського добровольчого корпусу. Так?

Так. У нас немає запитів на службу від росіян. Свого часу було багато білорусів. Зараз лишилося кілька хлопців, які від самого початку з нами. Багато хто воювали і перейшли в інші підрозділи.

Або загинули?

Ні, якраз серед білорусів втрат у нашому батальйоні не було. Окрім Марії Зайцаваї. Це велика втрата. (24-річна снайперка Марія Зайцава загинула в бою під Покровськом у січні 2025 року – «Главком»). У нас є білорус, позивний Ювелір, він отримав державну нагороду «За мужність» ІІІ ступеня.

Якщо іноземці отримали поранення, вони лікуються тут, в Україні? Пакет підтримки наша держава надає?

Так. Згаданий Ювелір, який має дуже складне поранення, лікується вже півтора року в Україні за державний кошт. Держава надає пакет допомоги. І ми, батальйон, підтримуємо.

24-річна дівчина з Білорусі, бійчиня Другого легіону Марія Зайцава загинула в боях за Україну
фото з відкритих джерел

Якщо гине легіонер, де його ховають і чи бере держава Україна витрати на себе?

Ховають полеглого, де скажуть його родичі, або відповідно до заповіту, якщо він його лишив. Є хлопці, яких поховано в Україні за їхнім бажанням, і є ті, чиє тіло або прах після кремації передали родичам. У Сухопутних військах є спеціальний відділ, який цим займається. Всі виплати такі самі, як і для родин загиблих українців.

Біля Михайлівського собору в Києві або на Байковому цвинтарі відбувається урочистий ритуал прощання з кожним іноземцем, який загинув за Україну.

«Квиток в Україну легіонери купують власним коштом»

Сьогодні всі бойові частини відчувають кадровий голод. А вам вистачає людей? Які сладнощі в  рекрутингу іноземців?

Кадрів, особливо в піхоті, завжди не вистачає. Тим більше, що в нас хлопці мають право через пів року розірвати контракт, і дехто цим правом користається. Зазвичай більша половина з них через якийсь час повертається до нас, але все-таки люди нам потрібні.

Усі ми знаємо, що є проблема з мобілізацією, тож іноземці є великим ресурсом для України

Рекрутинг іноземців має відбуватися централізовано. Через Міністерство оборони

Залучити іноземця – не проблема, питання в тому, що треба вміти надалі з ним працювати. Зараз бригади можуть напряму набирати до свого штату іноземців. Наразі це питання не повністю врегульоване, тобто кожен підрозділ може організувати собі рекрутинг за кордоном, з якоїсь країни. Але це призводить до низки проблем.

Ми працюємо з іноземцями майже три роки, вибудували свої механізми роботи, знаємо менталітет людей з тих чи інших країн та груп. Тут є специфіка аж до того, що треба враховувати деталі, такі як особливості харчування. Колумбійцям, наприклад, треба більше рису. Я вже не кажу про складнощі управління. Не знаючи специфіки іноземців, складно їм забезпечити правильні умови і правильне управління, і виходить, що врешті-решт іде поганий фідбек серед тих іноземців, які потенційно могли б долучитися до українського війська.

Я вважаю, що рекрутинг іноземців має відбуватися централізовано, через Міністерство оборони.

Як відбувається рекрутинг у вашому батальйоні? Вочевидь, є ціла низка країн, де реклама такої діяльності заборонена.

Є інформація на нашому сайті і сайті Четвертого легіону. Діємо в межах правового поля України та тих країн, звідки залучаємо людей. Коли людина залишає заявку, з нею зв’язується наша рекрутингова група, кандидат дає своє резюме, описуючи, де він служив, чи має досвід бойових дій, який його фізичний стан тощо. Спочатку співбесіда онлайн, і якщо кандидат нам підходить, переадресовуємо людину до Четвертого легіону, котрий централізовано організовує для всіх інтернаціональних легіонів прибуття кандидатів в Україну, оформлення в ТЦК, навчання.

Воїн Другого інтернаціонального легіону з Південної Америки
фото: Другий інтернаціональний легіон

У країнах ЄС, слід гадати, заборонена реклама такої діяльності?

Так.

Квиток держава оплачує чи іноземець сам купує за власний кошт?

Сам купує.

Це ж дорого, особливо якщо людина летить з-за океану, наприклад, з Колумбії.

Деякі бригади оплачують квитки іноземцям. Але є такий нюанс: бригада купує, скажімо, сто квитків, а приїздить і стає на службу один іноземець. Звідки гроші? Звісно, волонтерські. Якась бабуся з пенсії віддає останні 20 гривень певній бригаді, а та бригада оплачує квитки іноземцям, які передумали приїздити... Треба вибудувати систему, яка врахує цей та інші ризики.

Погодьтеся, це було б справедливо, якби чоловіки з-за кордону, які їдуть воювати і, можливо, загинути за нашу країну, не платили б за переліт. Скажімо, Колумбія – бідна країна, і щоб добратися сюди, спершу десь треба роздобути майже тисячу доларів на авіаквиток, а потім витратити свої кров’ю зароблені бойові, щоб покрити вартість квитка назад.

Коли людина, яка вже служила у нас, хоче повернутися і ми чітко в цьому впевнені, ми, батальйон, збираєм кошти йому на квиток.

Тобто з власних коштів гуртом збираєте?

Так.

Іноземці отримують такі ж кошти, як українські воїни, тобто 100 тисяч бойових за місяць перебування на нулі?…

Так, всі умови оплати, як і в українців: грошове забезпечення, додаткова винагорода на період воєнного стану. Загальний розмір щомісяця залежить від виконання бойових завдань.

Росія платить більше, принаймні обіцяє, за даними з відкритих джерел, до $3 тис. на місяць. Чи не вважаєте, що є сенс залучити більшу кількість легіонерів завдяки збільшенню зарплатні? Можливо, для іноземців замало тих бойових 100 тис. грн?

Хлопці оплатою задоволені. Я вважаю, що не варто розділяти українського й іноземного бійця.

Американець з позивним Каліфорнія, медик батальйону, на тлі бронетранспортера М113, що виконує функції медеваку. Є люди, які приїздять воювати не за гроші, а за принципи, переконує комбат Якимович
фото: Другий інтернаціональний легіон

Так, розділяти не варто. Але завжди армії зверталися до легіонерів, у всі часи, і зацікавлювали їх платнею. Наприклад, німецькі легіонери були у козацькому війську часів Богдана Хмельницького. Люди, які воюють за гроші, як би це не звучало цинічно, – норма в будь-якій війні.

Чому в Росії більше платять, але вони їдуть до нас? Хлопці, які їдуть до нас, вмотивовані захищати Україну  –  країну, яка обороняється від агресора, веде справедливу війну. Але навіть тих, хто приїхав заробити, ведуть сюди не тільки гроші, і більшість хлопців у легіоні – це люди, які мають мотивацію і цінності. Ті, хто суто за гроші, в нас довго не затримуються. У нас атмосфера така, що коли хлопці йдуть на бойове завдання, вони кажуть: «Слава Україні!». Я знаю, що це йде від душі.

Люди, які воюють за гроші, в нас довго не затримуються...

Загалом місячна зарплатня, яку отримує військовослужбовець у нашому батальйоні, хлопців влаштовує. Наприклад, якщо це колумбієць, то для нього це великі гроші, 100 тис. грн. Якщо колишній американський військовий або з Французького Іноземного легіону, то для нього, так, це малі гроші. Але такі люди приїхали сюди за ідею і по адреналін; це солдати удачі. Є й військові, які пройшли багато воєн, і набувають тут нового досвіду.

Бачте, у нас воюють добровольці. За чим би вони не їхали на війну, вони їдуть добровільно, це їхній вибір. Вони кажуть: ми хочемо працювати, ми вибрали не померти, а воювати. Вони розуміють, що виконують завдання, які допоможуть стабілізувати якусь ділянку фронту. З весь цей час наш батальйон був на найгарячіших напрямках: Серебрянський ліс, Часів Яр, Курська область, Покровськ, Харківщина.

Олена Зварич, для «Главкома»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Спатифілум ростиме, як на дріжджах: запам'ятайте одне просте правило
24tv
2025-07-28T19:03:50Z
Чому вода в озері Світязь така чиста й прозора
24tv
2025-07-28T18:15:42Z
Частина спадщини України: автентичний рецепт легендарної каші "Зозуля"
24tv
2025-07-28T18:03:19Z
Ідеальні дні для посадки рослин і збору урожаю: місячний календар городника на серпень
24tv
2025-07-28T17:48:23Z
6 знаків зодіаку чекають гарні новини 29 липня: хто потрапив у список везунчиків
GlavRed
2025-07-28T17:27:46Z
Вершина ніжності: рулет з маскарпоне без випікання, якому позаздрять кондитерські
24tv
2025-07-28T16:42:47Z
Може завдати шкоди іншим рослинам поряд: що безпечно саджати під волоським горіхом
24tv
2025-07-28T16:00:08Z
Чи потрібно косити картопляне бадилля: дачники поділилися секретом
24tv
2025-07-28T15:45:49Z
Рецепт ситного салату "Загадка": гості не одразу здогадаються, з чого він
Telegraf
2025-07-28T15:24:28Z
Працював з Рамаззоті, Лаурою Паусіні та не тільки: в Італії помер композитор Чельсо Валлі
24tv
2025-07-28T19:06:39Z
Шанувальники не впізнали Тіну Кароль - що вона змінила в зовнішності
GlavRed
2025-07-28T18:27:01Z
Вийшов трейлер третього «Аватара»
УкраинФорм
2025-07-28T18:21:27Z
Бредлі Купер планує освідчитися Джіджі Хадід, – ЗМІ
24tv
2025-07-28T18:09:49Z
Театр у Нідерландах подарував понад 600 крісел театру в Житомирі
УкраинФорм
2025-07-28T18:06:01Z
Статки Бейонсе: на чому співачка заробила майже мільярд
24tv
2025-07-28T18:03:57Z
Згенеровані ШІ фотографії моделі у Voge викликали неоднозначні відгуки у beauty-індустрії
ZN UA
2025-07-28T17:36:49Z
Мистецтво колесами крісла колісного: як ветеран почав малювати картини та знову знайшов себе
24tv
2025-07-28T17:33:28Z
Лідер гурту "Пиріг і Батіг" поповнив лави ЗСУ
24tv
2025-07-28T17:12:19Z
У Києві різко зросла кількість випадків хвороби Лайма – зафіксовано 164 інфікованих
24tv
2025-07-28T18:24:42Z
Не втратьте урожай: 3 причини пожовтіння листя баклажанів
24tv
2025-07-28T17:03:26Z
12-річна Кіра прийшла до тями: що відомо про стан дівчинки, якій пересадили серце під обстрілами
24tv
2025-07-28T16:57:03Z
Японія першою у світі створюватиме людські ембріони зі стовбурових клітин, але є умова
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T14:18:25Z
Скасувати понеділок: дослідження доводить ефективність чотириденного робочого тижня
ITC
2025-07-28T14:07:29Z
Сіль: біле золото чи біла смерть
GlavRed
2025-07-28T13:28:01Z
На Львівщині хлопець три місяці ходив зі зламаною рукою: до яких наслідків це призвело
24tv
2025-07-28T12:57:59Z
Огірки будуть плодоносити до заморозків: зробіть кілька простих кроків
24tv
2025-07-28T12:18:17Z
Коли складати іспит для найкращого результату: науковці назвали точний час
24tv
2025-07-28T12:00:08Z
Катастрофа на залізниці у Німеччині, серед пасажирів було 5 українців: у якому вони стані
24tv
2025-07-28T18:54:32Z
Чоловік втратив 170 тисяч гривень, купуючи трактор в інтернеті
InternetUA
2025-07-28T18:33:04Z
Трагедія на пляжі Чорноморська: за день через шторм потонули кілька людей, 10 дітей врятували
24tv
2025-07-28T18:15:39Z
У Києві підлітки залізли на верхівку будівельного крану: з їхніми батьками розбиралась поліція
24tv
2025-07-28T17:51:11Z
Розкрадання грошей, зібраних на модульні будинки у Мощуні: підрядник отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T17:27:20Z
Таїланд: жахлива стрілянина на ринку забрала життя кількох людей
360ua.news
2025-07-28T17:09:58Z
Вивезла сина, хотіла ще й чоловіка: жінка вигадала хитру схему перетину кордону
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T17:00:56Z
За розбите скло — кримінальна справа, у Кременчуці затримали жінку після інциденту з ТЦК
360ua.news
2025-07-28T16:36:38Z
Росія вдарила FPV-дроном по авто на Харківщині, загинув чоловік
24tv
2025-07-28T16:06:05Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп скоротить 50-денний термін, відведений Путіну на перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T19:09:52Z
Лукашенко і КДБ Білорусі можуть стояти за вбивством Павла Шеремета – розслідування BYPOL
24tv
2025-07-28T19:06:47Z
Проблиск шансів для України: Трамп скорочує час для рішення Кремля
TSN
2025-07-28T19:03:34Z
Трамп передумав і дав Путіну значно менше часу: експерт пояснив чому
TSN
2025-07-28T19:03:27Z
Уряд призначив тимчасову очольницю Мінкульту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T19:03:17Z
Україна зараз, ймовірно, переживає найскладніший етап війни, – CNN
24tv
2025-07-28T19:00:30Z
Успішний візит: американістка назвала підсумки поїздки Трампа в Шотландію
24tv
2025-07-28T18:54:34Z
Зеленський підписав закон щодо збільшення кількості штату СБУ
УкраинФорм
2025-07-28T18:52:03Z
У школах викладатимуть новий предмет: такого ще освітяни не бачили
Знай
2025-07-28T19:12:53Z
Американка підібрала попутника в Австралії: випадкове знайомство обернулося шлюбом
24tv
2025-07-28T19:09:27Z
Два "Кинджали" просто зникли, – авіаексперт зауважив важливий нюанс у російській атаці
24tv
2025-07-28T19:03:03Z
"Афганістан став могилою для росіян": чому гімн "Талібану" обурив Дерджуму
24tv
2025-07-28T19:00:51Z
«Золоті яйця» для ЗСУ: суд заочно арештував власницю двох компаній-постачальниць
УкраинФорм
2025-07-28T18:54:26Z
В Україні запустять новий реєстр для водіїв: як зміниться сертифікація авто
Хвиля
2025-07-28T18:51:55Z
Вступна кампанія 2025. Міносвіти нагадало абітурієнтам про наближення важливої дати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T18:42:23Z
"Біль, який не вщухає": у Львові відбулася акція до третіх роковин теракту в Оленівці – фото
24tv
2025-07-28T18:36:18Z
Отаке кунг-фу. Настоятель Шаоліня спричинив у Китаї скандал державного значення
Gazeta UA
2025-07-28T18:27:47Z
Обмеження руху в Києві: як довго продовжуватимуться незручності для місцевих жителів
Политека
2025-07-28T19:00:41Z
У Луцьку перекриють рух транспорту: українців попередили, коли введуть обмеження на дорогах міста
Политека
2025-07-28T18:30:25Z
На Україну чекає найспекотніший день: синоптик назвала дату
GlavRed
2025-07-28T18:18:00Z
Серпень 2025 стане успішним у роботі для цих знаків зодіаку
24tv
2025-07-28T18:03:36Z
Нова система оплати проїзду у Кропивницькому: жителям зробили важливе попередження
Политека
2025-07-28T17:30:03Z
Позиції росіян рівняють із землею: пропагандисти бідкаються через успішні штурми ЗСУ на Сумщині
24tv
2025-07-28T17:27:34Z
«Вони такої війни не бачили». Комбат Інтернаціонального легіону розповів, які пільги є в іноземних бійців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T17:18:00Z
Росіяни намагаються прорватися до Куп'янська, – в ОСУВ "Хортиця" окреслили ситуацію на фронті
24tv
2025-07-28T17:03:53Z
Де буде спека +40, а в яких областях сильні зливи, грози та град: погода на тиждень
24tv
2025-07-28T17:03:35Z
Аморім: Манчестер Юнайтед повинен відповідати вимогам Прем'єр-ліги
Football.ua
2025-07-28T19:04:10Z
Юлія Стародубцева обіграла китаянку Яфань Ван на старті турніру WTA в Монреалі
УкраинФорм
2025-07-28T19:03:20Z
Брюгге знову відмовив Мілану в продажі Яшарі – Тавольєрі
Football.ua
2025-07-28T18:40:18Z
Українські веслувальники увійшли до топ-10 молодіжного ЧС-2025
УкраинФорм
2025-07-28T18:15:59Z
Динамо втратило капітана перед матчем-відповіддю у Лізі чемпіонів
24tv
2025-07-28T18:09:20Z
Деревінський обслужить матч Верес – Динамо та інші призначення на стартовий тур УПЛ
Football.ua
2025-07-28T17:51:10Z
Пішов з життя ексчемпіон світу з боксу у двох вагових категоріях
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T17:42:22Z
Суперник Шахтаря по Лізі Європи хоче підписати Кесс`є
Football.ua
2025-07-28T17:40:28Z
Збірна України здобула командні «золото» та «бронзу» на ЧЄ-2025 з кульової стрільби
УкраинФорм
2025-07-28T17:39:29Z
Українцям можуть компенсувати вартість продуктів: хто отримає виплати
24tv
2025-07-28T19:03:15Z
Російська влада заборонила експорт бензину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T18:39:39Z
ПриватБанк без попередження закриває кредитні ліміти
Знай
2025-07-28T18:12:45Z
З “білого списку” бізнесу виключили понад 3 200 компаній – чи чекають їх податкові перевірки
24tv
2025-07-28T18:03:01Z
Україна почала отримувати газ з Азербайджану
360ua.news
2025-07-28T17:48:48Z
У Росії повністю заборонили до осені експорт бензину
УкраинФорм
2025-07-28T17:30:41Z
Пенсіонери отримуватимуть копійки: роки стажу не допоможуть
Знай
2025-07-28T17:30:19Z
Мінімальна пенсія з 1 серпня: на що можуть розраховувати українські пенсіонери
Хвиля
2025-07-28T17:12:25Z
Новий графік руху поїздів на Дніпропетровщині: «Укрзалізниця» попередили про зміни в серпні
Политека
2025-07-28T17:00:10Z
Apple iPhone 17 Pro отримає 8x зум, ще одну кнопку та професійний застосунок, — інсайдер
ITC
2025-07-28T19:06:55Z
У Росії «ліг» сервіс держпослуг - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-28T19:03:33Z
Вчені назвали місце, де сонце не заходить протягом двох місяців щороку
TSN
2025-07-28T18:48:35Z
Китайська оптимізація: гра Wuchang приховано масштабує зображення навіть у режимі без масштабування
ITC
2025-07-28T18:28:50Z
Версія BIOS дозволяє подати 1600 Вт на відеокарту
ITC
2025-07-28T18:28:34Z
Apple зможе врятувати виробництво Intel у цікавий спосіб
ITC
2025-07-28T18:28:06Z
Навіщо сучасним телефонам більше пам’яті, ніж ноутбукам
360ua.news
2025-07-28T18:21:52Z
У Китаї стартували продажі людиноподібного робота
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T17:45:31Z
Українська компанія представила у Стамбулі мінувальний дрон «Тримінер»
InternetUA
2025-07-28T17:43:39Z
Mercedes готує V-Class із запасом ходу понад 500 км
360ua.news
2025-07-28T19:12:14Z
Електровелосипед чи класичний кафе-рейсер? Відрізнити їх можна лише при уважному погляді
Топ Жир
2025-07-28T18:36:59Z
Tesla виявилася кращою — 216 аварій у масштабному тесті систем автономного водіння
ITC
2025-07-28T18:28:13Z
Нові Corvette Z06 накопичуються у дилерів через зростання знижок
Топ Жир
2025-07-28T17:51:58Z
Забутий суперкар мільярдера може стати найдорожчим McLaren в історії
Топ Жир
2025-07-28T17:06:36Z
Розкрито перші подробиці нового французького конкурента BMW X3 і Audi Q5
Фокус
2025-07-28T17:00:26Z
Tesla може зменшити свої амбітні плани щодо Cybertruck, щоб зробити його більш практичним
Топ Жир
2025-07-28T16:36:16Z
Найінноваційнішому фургону Mercedes-Benz виповнилося 30 років
AutoCentre
2025-07-28T16:19:04Z
У стилі 30-х: українець своїми руками створив вражаючий вінтажний спорткар
Фокус
2025-07-28T15:42:43Z