Від 500 гривень до 85 тисяч: скільки коштуватимуть послуги адвокатів з військових питань і як правильно вибрати захисника
На адвокатському ринку сьогодні надзвичайний попит на фахівців з військового права. І велика кількість пропозицій від таких. Пошук людини, якій можна довірити свої інтереси, як правило, супроводжується питанням: скільки це коштує? На основі анкетування своїх колег у різних регіонах України адвокат Тетяна Лежух провела дослідження розцінок на затребувані види послуг і оприлюднила їх у фейсбуці. З'ясувалося, що ціни на одну і ту саму послугу можуть різнитися вдесятеро, а то і більше разів. Чому такий великий розрив, як правильно підійти до вибору адвоката, чи гарантує висока ціна послуги її безумовну якість - про це правниця розповіла Коротко про.
Вартість послуг нічим і ніким не регулюється
- Тетяно, чому ви зацікавилися розцінками на послуги в сфері військового права?
Тетяна Лежух. Фото: facebook.com/t.lezhuhkh
- Подібне дослідження я нещодавно проводила щодо послуг у сфері сімейних правовідносин, тож можна вважати це продовженням. Результат анкетування спрямований на те, щоб допомогти колегам зорієнтуватися у ринковій ситуації. Я маю досить широке коло спілкування серед адвокатів у різних регіонах України. Крім того, викладаю у Вищій школі адвокатури і маю свій проєкт «Школа молодого юриста».
- Тим часом ваша праця виявилася корисною і для споживачів. Принаймні, тепер вони знають, що в Києві за консультацію тривалістю до години адвокати можуть правити від 800 до 5000 грн. На заході України - від 950 до 4000 грн, в Запоріжжі - від 500 до 1000 грн. Чому такі великі розриви?
- Прифронтові регіони показують нижчу динаміку цін, ніж Київ або обласні центри на заході. Якщо брати невеликий районний центр, то там взагалі може бути одна ціна, бо з військових питань працює один адвокат. Я опитала 37 колег з різним досвідом роботи. Досвід також безпосередньо впливає на формування прайсів.
Треба розуміти, що вартість послуг адвоката нічим і ніким не регулюється. Кожен самостійно займається ціноутворенням. Тому за одну і ту саму роботу можуть виставлятися доволі різні ціни.
- Від чого вони залежать - від бажання більше заробити, від самовпевненості, від рівня компетенції, від конкуренції?
- Всі фактори грають роль. Я не можу оцінювати роботу колег, з погляду професійної етики. Кожен адвокат оцінює сам себе. Моє дослідження викликало інтерес тому, що адвокати отримали змогу порівняти свої прайси з іншими. І тут не можна говорити про якісь певні правила - хто бере більше грошей, той більш професійний. Всі люди різні, власне, як у кожній професії.
Гарантувати результати заборонено
- Тобто найвища ціна не гарантує, що послуга буде виконана на «всі сто»? І чи працює прислів’я «дешева рибка - погана юшка»?
- У будь-якій сфері вартість послуг не має прямої кореляції з гарантіями. Так і тут. Може бути, що на ринок виходить юрист, який пропрацював з десяток років у державних органах і тільки недавно отримав адвокатське свідоцтво. Як початківець, він для себе встановлює мінімальний прайс, щоб так залучити клієнтів. Але це зовсім не означає, що він не знає законів і буде погано виконувати свою роботу.
Ніякий, навіть найдорожчий адвокат не має права давати жодних гарантій позитивного вирішення проблеми. Він може гарантувати тільки те, що виконає свою роботу належним чином. Але не обіцяти потрібний клієнту результат. Підкреслюю: гарантувати результати нам заборонено!
- У адвокатських групах в соцмережах часто бачила від людей запити, які напевне не можна виконати. Наприклад, як захистити від мобілізації сина, якщо вже мобілізували батька. Більшість відповідей була: ніяк. Але знаходилися консультанти, які пропонували взятися за таку справу. Це чесна гра чи не дуже?
- Потрібно, щоб люди зрозуміли, що є різниця між адвокатом і юристом. Юрист - це людина, яка, умовно скажемо, отримала диплом. Адвокат - це особа, яка додатково склала іспити і отримала свідоцтво. На адвоката розповсюджуються правила адвокатської етики, в тому числі про неможливість надання жодних гарантій. У нас є законодавчо врегульовані алгоритми, за якими ми повинні діяти, зокрема, регулярно звітувати про свою роботу перед клієнтом.
На юристів, а серед них теж є багато хороших і відповідальних, такі правила не розповсюджуються. Тільки правила совісті та загальне законодавство щодо договорів.
- А такий приклад: клієнт викладає проблему, адвокат щиро каже, що вона не матиме бажаного вирішення, клієнт звинувачує адвоката у некомпетентності і каже, що шукатиме «правильного» адвоката.
- Так, така проблема існує. Є клієнти, які хочуть чути тільки те, що хочуть чути. З позиції адвоката, дуже важливо правильно зрозуміти ситуацію і пояснити, чому ситуація не має вирішення: недостатньо документів, не можна виконати певні процедури або взагалі неможливо братися до справи, бо лише намарно будуть витрачені гроші.
Якщо говорити про ризикові справи, де все неоднозначно, з погляду судової практики, але можна спробувати, то необхідно, щоб і адвокат, і клієнт розуміли такі моменти і зафіксували їх у договорі: адвокат звітує, що роз’яснив, клієнт - що зрозумів.
Для дива потрібне підгрунтя
- Доволі вартісна послуга - це терміновий виїзд адвоката до ТЦК. У Києві 4 - 85 тис. грн, у Харкові 5 - 30 тис. грн. Вона ефективна? Припустимо, адвокат прибуде до умовно «бусифікованого», що він може вирішити?
- Якщо людині, яку доставили до ТЦК, стало погано, адвокат може спробувати домогтися, щоб їй надали невідкладну допомогу, викликати швидку. Якщо є кричущі порушення прав - теж можна спробувати вплинути на ситуацію. Я не можу сказати, що така послуга не ефективна.
- Але ж люди хочуть, щоб адвокат вирвав затриманого з рук військкомів, обійняв і привів додому.
- Це так не працює. Нашому суспільству треба бути відповідальним. Якщо у людини є підстави для відстрочки, така відстрочка має бути оформлена завчасно. Бо буває, що підстави є, а відстрочку не оформили, і тому особа оголошується в розшук. Знайшли, привезли в ТЦК - родичі, звісно, хвилюються і зчиняють тривогу.
ТЦК - це державний орган, адвокат не повинен втручатися в роботу держави. Якщо все відбувається за законом, він не може навкулачки відбивати клієнта. Був у мене такий випадок, коли подзвонила жінка і каже, що чоловіка незаконно затримали, з ним втрачено зв’язок, треба терміново їхати. Я поставила кілька запитань, і виявилося, що відстрочка оформлена не була, щодо стану здоров’я, то особливих проблем немає. Я пояснила: виїхати готова, якщо хочете, спробую сконтактуватися з клієнтом. Але обіцяти, що поверну додому, не можу. Люди чекають на диво і потім ображаються, що його не сталося. А для дива потрібно, щоб було підґрунтя.
Рапорти потребують супроводу
- Зацікавила послуга «аналіз медичних документів» (2 - 5 тис. грн у Києві, 1- 2 тис. грн у Миколаївському регіоні). Що це?
- Адвокат або сам вивчає протоколи, перелік діагнозів або, найчастіше, працює з лікарем, який надає консультації. Вони можуть бути необхідні при оскарженні висновків ВЛК або збиранні документів перед повторним ВЛК після шпиталю. Послуга полягає в тому, щоб підказати людині, що треба дослідити додатково, якщо діагноз не встановлений або не деталізований.
Наприклад, боєць після поранення пройшов лікування. У нього є певні діагнози і певні додаткові проблеми - не може піднімати і носити важкі предмети через болі в спині. Тобто він вже не в змозі виконувати бойові завдання так, як виконував їх раніше. Тоді юрист збирає всі документи, передає незалежному лікарю, той вивчає їх і може сказати, яке додаткове дослідження варто ще пройти для розуміння повної картини діагнозу (наприклад, МРТ певної ділянки тіла). В підсумку на ВЛК подаються документи зі шпиталю та додаткові дослідження, щоб комісія оцінювала все в комплексі.
Так само варто залучити юриста перед черговим проходженням ВЛК, щоб зібрати повний пакет медичних документів.
- Чому такі високі розцінки - від тисячі до семи тисяч - на написання рапортів? Адже в інтернеті повно зразків.
- У цьому контексті я не працювала, але з відгуків колег можу сказати, що послуга полягає в супроводі рапорту - як правильно зареєструвати, як правильно реагувати на відсутність відповіді чи негативну резолюцію.
Поцікавтесь реєстром, відгуками, соцмережами
- Чому взагалі виникла така ситуація, що закон є і в ньому все виписано, але без втручання юриста реалізувати свої права дуже важко. Наприклад, командири відмовляють у рапортах на звільнення з поважних причин, не звітуют чому. Людям доводиться платити за те, що має працювати автоматично.
- Коли почалася велика війна, сфера військового права не була достатньо врегульована, але одразу перейшла до рангу найпріоритетніших. А тому лишилося багато моментів, які вимагали вивчення, деталізації, а звідси - часу. Однак позитивні зрушення вже є. Наприклад, застосунки «Резерв+», «Армія+» вже спростили певні процеси. Плюс унормовується судова практика. Зараз вже є питання, які фактично виведені зі сфери суперечок. Наприклад, є чітка позиція судів щодо визнання особи безвісти відсутньою.
Що стосується командирів, які можуть прийняти чи не прийняти рапорт, то і в цивільному житті теж є роботодавці або начальники, які порушують права працівників, і тим доводиться наймати адвоката, щоб відновити справедливість через суд.
- Зараз у військове право масово заходять юристи - криміналісти, господарники, цивільні. Як правильно вибрати собі захисника?
- Найперше, покладайтеся на власні враження - чи викликає людина у вас симпатію, довіру, чи говорить вона так, щоб ви зрозуміли зміст сказаного, а не заплутує термінами. Стосовно адвокатів я за те, щоб поцікавитися рекомендаціями і подивитися соціальні мережі. Я раджу колегам писати публікації з права у фейсбуці або перепостити свої статті на юридичному ресурсі "Протокол". Можливо, адвокат, з яким ви хочете працювати, має канал на YouTube. Перегляньте, чи підходить вам його подача. Хоча є і багато хороших юристів, які не пропагують себе у соцмережах.
Треба поцікавитися відгуками та перевірити, чи є дані про адвоката у Єдиному реєстрі адвокатів України, подивитися, чи не призупинена дія свідоцтва. Якщо йдеться про незнайому людину, завжди варто провести своє маленьке розслідування.
Оптимальним варіантом є аванс, але й безоплатним юристам можна довіряти
- Як правильно укладати договір з адвокатом, щоб зобов’язати того виконувати обіцяне? Бо є скарги, що гроші взяв, а на зв’язок не виходить.
- Повернемось до того, що вже говорили: перевіряємо адвоката по реєстру. Якщо він туди внесений і свідоцтво чинне, це вже певний захист клієнта. Другий момент: адвокат має укласти з клієнтом договір про надання правничої допомоги. Не юридичних послуг, не консультативно-інформаційних послуг, а саме правничої допомоги!
У договорі адвокат прописує права та обов’язки кожної сторони. Якщо він сам про це не говорить, то клієнту потрібно ініціювати включення до договору пункту про звітування. Наприклад, раз на два тижні адвокат зобов’язаний телефонувати або писати на месенджер інформацію про перебіг справи. Спосіб комунікації також варто прописати в договорі. Так само як і спосіб оплати - зарахування коштів на рахунок адвоката або передача готівки, засвідчена документом про отримання.
Коли людина підписує договір, вона повинна поетапно розуміти, що має відбуватися. Адвокат - звітувати, коли завершили перший етап і перейшли до другого, третього, четвертого.
- Як оплачувати роботу? Більшість клієнтів воліють по факту - коли буде досягнуто результат. Адвокати хочуть мати передоплату або принаймні аванс.
- Треба врахувати, що є різні ситуація. Ситуація №1: направлення адвокатського запиту. З погляду адвоката, його обов’язки закінчуються, коли запит вкладений у конверт і відправлений поштою до того органу чи установи, який має дати відповідь. Дадуть відповідь чи не дадуть - від нього не залежить, тому в цій ситуації доцільно брати всю суму за послугу одразу. Бо після виконання завдання адвокат тільки інформує клієнта про результат.
Ситуація №2 - судовий позов. Тут однозначно можна говорити про аванс. У адвоката є витрати, які він має нести щодня - утримання офісу, поїздки. Плюс до того врахуємо, що не всі клієнти є відповідальними. У мене на початку адвокатської практики була історія, коли клієнт отримав послугу і просто зник. А я ще на нього свої кошти витратила.
Все треба обговорювати, в усьому доходити згоди. У моєму розумінні аванс за роботу - це оптимальний варіант, який залишить в зацікавленості і адвоката, і його клієнта.
- Ветеранам та військовослужбовцям пропонують безкоштовну юридичну допомогу. Їй можна довіряти?
- Люди, які не в змозі оплачувати послуги адвоката, можуть отримати юридичну підтримку через центри безоплатної правової допомоги. Там працюють фахові адвокати, які проходять конкурс, які точно мають свідоцтво і працюють за стандартами. Їх послуги оплачує держава. В таких центрах часто практикують молоді адвокати, які напрацьовують досвід, однак вони теж заслуговують довіри.
Другий варіант - адвокати, які працюють за покликом серця, тобто на волонтерській основі. Третій варіант - безкоштовні консультації юристів, які в подальшому розраховують укласти з людиною договір. В останньому разі я б радила попередньо поцікавитися відгуками про фахівця.
Орієнтовна вартість послуг в регіонах
Запорізький регіон
- Консультація (тривалістю до 1 години): 500 - 1000 грн
- Складання та направлення адвокатського запиту: 1000 - 1500 грн
- Складання заяви про відстрочку/переведення/звільнення: 500 - 3500 грн
- Складання рапорту: 500 - 3500 грн
- Складання позову щодо оскарження відмови у наданні відстрочки/звільнення: 10 000 - 40 000 грн
- Складання скарги/позову щодо оскарження результатів ВЛК: 10 000 - 15 000 грн
- Вартість термінового виїзду до ТЦК: 5000 грн
- Аналіз медичних документів: 1000 грн
- Вартість послуг щодо оформлення виплат: 400 000 грн - 10 % від суми
Київ
- Консультація (тривалістю до 1 години): 800 - 5000 грн
- Складання та направлення адвокатського запиту: 1000 - 8500 грн
- Складання заяви про відстрочку/переведення/звільнення: 1000 - 20 000 грн
- Складання рапорту: 1000 - 7000 грн (серед інших варіантів: безкоштовно; $500 - підготовка і повний супровід)
- Складання позову щодо оскарження відмови у наданні відстрочки/звільнення: 5000 - 45 000 грн
- Складання скарги/позову щодо оскарження результатів ВЛК: 5000 - 35 000 грн
- Вартість термінового виїзду до ТЦК: 4000 - 85 000 грн
- Аналіз медичних документів: 2000 - 5000 грн
- Вартість послуг щодо оформлення виплат: 1000 грн - 10 % від суми виплати (серед варіантів: 1%, на волонтерських засадах)
Львівський та Луцький регіони
- Консультація (тривалістю до 1 години): 950 - 4000 грн
- Складання та направлення адвокатського запиту: 1000 - 3500 грн
- Складання заяви про відстрочку/переведення/звільнення: 4000 (може входити у консультацію) - 10 000 грн
- Складання рапорту: 4000 - $500 (підготовка документів і супровід з рапортом)
- Складання позову щодо оскарження відмови у наданні відстрочки/звільнення: 15 000 - 25 000 грн
- Складання скарги/позову щодо оскарження результатів ВЛК: $200 - 35 000 грн
- Вартість термінового виїзду до ТЦК: 8500 - 40 000 грн
- Аналіз медичних документів: 2000 (може входити у консультацію) - 4500 грн
- Вартість послуг щодо оформлення виплат: 10 000 - 25 000 грн (серед варіантів: pro bono)
Миколаївський регіон
- Консультація (тривалістю до 1 години): 1000 грн
- Складання та направлення адвокатського запиту: 500 - 2500 грн
- Складання заяви про відстрочку/переведення/звільнення: 1000 - 5000 грн
- Складання рапорту: 1000 - 4000 грн
- Складання позову щодо оскарження відмови у наданні відстрочки/звільнення: 5000 - 10 000 грн
- Складання скарги/позову щодо оскарження результатів ВЛК: 5000 грн
- Вартість термінового виїзду до ТЦК: 2000 - 10 000 грн
- Аналіз медичних документів: 1000 - 2000 грн
- Вартість послуг щодо оформлення виплат: 15 000 - 500 євро
Одеський регіон
- Консультація (тривалістю до 1 години): 2000 - 3000 грн
- Складання та направлення адвокатського запиту: 4000 - 4500 грн
- Складання заяви про відстрочку/переведення/звільнення: 5000 - 20 000 грн (з супроводом)
- Складання рапорту: 1500 - 5000 грн
- Складання позову щодо оскарження відмови у наданні відстрочки/звільнення: 10 000 - 20 000 грн
- Складання скарги/позову щодо оскарження результатів ВЛК: 10 000 - 15 000 грн
- Вартість термінового виїзду до ТЦК: інформація відсутня
- Аналіз медичних документів: 2000 - 3000 грн
- Вартість послуг щодо оформлення виплат: 20 000 грн
Харківський регіон
- Консультація (тривалістю до 1 години): 1000 - 2500 грн
- Складання та направлення адвокатського запиту: 1000 - 3000 грн
- Складання заяви про відстрочку/переведення/звільнення: 1000 - 17 000 грн
- Складання рапорту: 1000 - 5000 грн
- Складання позову щодо оскарження відмови у наданні відстрочки/звільнення: 10 000 - 30 000 грн
- Складання скарги/позову щодо оскарження результатів ВЛК: 7000 - 40 000 грн
- Вартість термінового виїзду до ТЦК: 5000 - 30 000 грн
- Аналіз медичних документів: 2500 (входить в консультацію) - 5000 грн
- Вартість послуг щодо оформлення виплат: 30 000 грн - 10 % від суми
Черкаський регіон
- Консультація (тривалістю до 1 години): 2000 - 2500 грн
- Складання та направлення адвокатського запиту: 1500 - 3000 грн
- Складання заяви про відстрочку/переведення/звільнення: 1500 - 5000 грн
- Складання рапорту: 1500 - 5000 грн
- Складання позову щодо оскарження відмови у наданні відстрочки/звільнення: 10 000 - 12 000 грн
- Складання скарги/позову щодо оскарження результатів ВЛК: 10 000 - 16 000 грн
- Вартість термінового виїзду до ТЦК: 1000 - 2500 грн за 1 годину роботи
- Аналіз медичних документів: 1500 - 5000 грн
- Вартість послуг щодо оформлення виплат: інформація не була надана