MY.UAНовини
Німеччина хоче скоротити Bürgergeld для українців: що зміниться для біженців
Німеччина хоче скоротити Bürgergeld для українців: що зміниться для біженців

Німеччина хоче скоротити Bürgergeld для українців: що зміниться для біженців

Українським біженцям у ФРН скоротять соціальну допомогу

Як передає "Хвиля", про це йдеться в сюжеті DW Ukrainian.

Лідер ХСС і прем’єр-міністр Баварії Маркус Зедер закликав скасувати Bürgergeld — соціальні виплати для українських біженців, які прибувають до Німеччини через війну. Причина в тому, що українці отримують у ФРН значно більші фінансові виплати, ніж шукачі притулку з інших країн.

"Наприклад, у випадку з українцями треба забезпечити, щоб більше не було жодних виплат Bürgergeld для всіх, хто прибуває з України. Це має стосуватися не лише тих, хто приїде в майбутньому, а й усіх", — заявив Зедер.

Поточна ситуація з виплатами

Під час формування урядової коаліції ХДС/ХСС і СДПГ домовилися, що українцям, які приїдуть до Німеччини для отримання тимчасового захисту після 1 квітня 2025 року, платитимуть менше, ніж тим, хто прибув раніше.

Українці у Німеччині

Для порівняння: шукачі притулку в Німеччині отримують максимум 460 євро на місяць. У випадку з українцями було зроблено виняток — їм, як і безробітним німцям, до недавнього часу виплачували так званий Bürgergeld у розмірі 563 євро на людину.

Зедер запропонував, щоб українські біженці отримували таку ж суму, як і шукачі притулку з інших країн.

Статистика і витрати

У Німеччині проживає понад мільйон українських біженців. Торік уряд ФРН виплатив їм понад 6 мільярдів євро з 47 мільярдів, які загалом були витрачені на соціальну допомогу всім мешканцям ФРН. Це на чотири мільярди більше, ніж у 2023 році, як випливає з відповіді Федерального міністерства праці на запит ультраправої партії АдГ.

Саме партія АдГ подала цей запит до Бундестагу, внаслідок чого стало відомо, скільки грошей дійсно витратили на українських біженців. АдГ інструменталізує питання біженців і тисне на ХДС/ХСС.

Аргументи прихильників скорочення виплат

Маркус Зедер, лідер Християнсько-соціального союзу, вказує на те, що жодна інша країна світу не надає таких пільгових прав біженцям з України, як Німеччина. На його думку, щедрі соціальні виплати — одна з причин, чому "так мало людей з України працевлаштовані", попри наявність гарної освіти.

"Це краще не лише для тих біженців з України, які приїдуть у майбутньому, а й для всіх. Тому що ми — єдина країна у світі, де це відбувається. Тому в нас так мало людей з України працюють, навіть якщо вони мають гарну освіту", — заявив Зедер.

Контраргументи експертів

Однак мюнхенський Інститут економічних досліджень спростовує цю тезу. Згідно з дослідженням Ifo, для біженців з України кращі шанси знайти роботу важливіші при виборі країни для проживання, ніж розмір соціальних виплат.

У Німеччині зараз працевлаштовані близько 34% працездатних українців. Втім, експерти зазначають, що скорочення виплат не призведе автоматично до того, що багато з них почнуть працювати.

"Це означає, що навіть якщо всі українці, які мають право на проживання в Німеччині як біженці, раптом почнуть працювати — це не матиме великого значення. Я думаю, що багато з них і так уже стараються, і багато хто вже працює", — зазначають експерти.

Українці у Німеччині

Структурні проблеми ринку праці

"Я вважаю, що нам потрібні інші стимули, щоб вони швидше й легше виходили на ринок праці й припиняли отримувати соціальну допомогу. Думаю, зараз найважливіше, що ми можемо зробити, — це подбати про те, щоб було менше бюрократії й був швидкий доступ до ринку праці", — кажуть експерти.

Німеччина є однією з країн з найнижчим рівнем зайнятості українців. І це лише частково пов’язано з тим, що люди просто не хочуть працювати. У більшій мірі це пов’язано з тим, що на німецький ринок праці дуже складно потрапити.

"Подивіться на Польщу, країни Балтії — там до 80% українських біженців працюють", — зазначають аналітики.

Політична перспектива

Німецький політолог Штефан Майстер вважає, що рано чи пізно Німеччині доведеться скоротити виплати українським біженцям.

"Це, звісно, було певним проявом солідарності з українцями, до яких було особливе ставлення. Але якщо подивитися на те, скільки біженців зараз проживає в Німеччині й які це витрати за наявного дефіциту бюджету, то, звісно, постає питання: як можна виправдати перед власним населенням те, що одні групи біженців отримують більше, ніж інші?".

Реакція уряду й дипломатів

Заява Зедера про скасування Bürgergeld для українців викликала стриману реакцію в уряді ФРН. Віце-канцлер і міністр фінансів Ларс Клінгбайль застеріг від подібних ініціатив і закликав дотримуватися коаліційної угоди, згідно з якою скорочені виплати мають стосуватися лише тих, хто прибув після 1 квітня.

Посол України в Німеччині Олексій Макеєв також розкритикував ідею Зедера. Він назвав заяви Зедера непереконливими й зазначив, що не варто робити з українців, які втекли від війни, цапів-відбувайл.

Думки громадян

Ганс, пенсіонер із Бонна, рішуче підтримує ініціативу Зедера.

"Так, треба скасувати Bürgergeld для українців. Чому вони повинні отримувати ці гроші від нас? Нам, німцям, теж нелегко живеться, зокрема пенсіонерам, яким довелося пропрацювати тут 45 років, заробляючи копійки", — сказав він.

Пенсіонер підкреслює несправедливість ситуації, коли люди, які все життя сплачували податки до німецької казни, отримують меншу підтримку, ніж нещодавно прибулі біженці.

Цілком протилежну позицію займає Марта, менеджер середньої компанії.

"Українці — це частина Європи. І не можна раптово скасовувати те, що було запроваджено два роки тому, щоб вони отримували Bürgergeld. Як тепер відрізнити новоприбулих, які цих грошей не отримують, від тих, які продовжують їх отримувати? Це призведе до несправедливості", — заявила вона.

Жінка занепокоєна практичними аспектами запропонованих змін і вважає, що різка зміна правил створить додаткові проблеми.

Томас, інженер, демонструє більш зважений підхід до проблеми.

"Я був здивований, що ця пропозиція з’явилася саме зараз. Від самого початку мене дивувало, що статус біженця автоматично дає право на Bürgergeld. Я знаю жінок-біженок, які з самого початку не були бідними", — сказав він.

Чоловік вказує на системні проблеми в розподілі соціальної допомоги, зазначаючи, що не всі біженці потребують максимального рівня підтримки.

Раніше повідомлялося, які зміни готує Німеччина для українських біженців.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ніби зняла броню": українська співачка Маша Кондратенко знялася для Playboy
Фокус
2025-12-02T11:21:52Z
Ігор Кондратюк розсекретив розмір своєї пенсії та на які гроші зараз живе: "Я добре заробляв"
TSN
2025-12-02T11:15:34Z
Майлі Сайрус натякнула на заручини з молодшим на шість років відомим музикантом
TSN
2025-12-02T11:06:49Z
Тарас та Олена Тополі обривають останні зв'язки після повідомлення про розлучення
GlavRed
2025-12-02T10:48:45Z
У Стамбулі українська письменниця презентувала новелу про жіночу свободу
УкраинФорм
2025-12-02T10:45:50Z
Жінка у секондгенді купила кросівки за 170 грн та була шокована їхньою реальної ціною
TSN
2025-12-02T10:36:51Z
Одеський театр ляльок отримав дві нагороди престижної премії «ГРА»
УкраинФорм
2025-12-02T10:36:36Z
Відома українська співачка засвітила свої голі принади в еротичній фотосесії Playboy
TSN
2025-12-02T10:36:22Z
2026 – рік Вогняного Коня: одна прикраса, яка стане особистим талісманом на увесь рік
24tv
2025-12-02T10:33:56Z
Відключення можуть застати зненацька: енергетик назвав області, де складна ситуація зі світлом
TSN
2025-12-02T11:36:43Z
Україна у цьому сезоні вже експортувала 12,4 мільйона тонн зерна
УкраинФорм
2025-12-02T11:22:13Z
Гігант США домовляється з Іраком про купівлю частки "Лукойла"
24tv
2025-12-02T11:18:08Z
ЗМІ: ЄЦБ відмовився підтримати виплату Україні позики за рахунок росактивів
Европейская правда
2025-12-02T11:15:53Z
Temu та Shein звинувачують у порушенні законів США: яка проблема виникла
24tv
2025-12-02T11:12:26Z
Україна розширює експорт цукру: які країни стали основними покупцями
24tv
2025-12-02T11:09:57Z
Затримано колишнього першого заступника міністра енергетики
ГЛАВКОМ NET
2025-12-02T11:09:45Z
В Україні зросли обсяги страхових послуг та кредитування - огляд Нацбанку
УкраинФорм
2025-12-02T11:09:17Z
"Ситуація на межі": Гетманцев прокоментував відмову ЄЦБ підтримати репараційний кредит Україні
TSN
2025-12-02T11:06:44Z
Візит Віткоффа до Москви: хто ще буде у складі делегації зі США
TSN
2025-12-02T11:36:42Z
Яка зарплата у Зеленського та міністрів: журналісти порівняли доходи чиновників України та ЄС
TSN
2025-12-02T11:36:31Z
Зеленський заслухав доповідь Умєрова: обговорили речі, які не можуть звучати телефоном
Комсомольская правда
2025-12-02T11:36:31Z
ЗМІ: США хотіли б після війни повернути РФ заморожені в ЄС активи
Европейская правда
2025-12-02T11:36:07Z
Кремль повідомив, коли Путін поговорить із Зеленським
ГЛАВКОМ NET
2025-12-02T11:33:41Z
Що насправді Віткофф повезе Путіну?
ГЛАВКОМ NET
2025-12-02T11:33:22Z
ЄС домовився з Канадою про її участь в оборонному фонді на 150 млрд євро
Европейская правда
2025-12-02T11:27:42Z
Євродепутатка: "продаж" України Путіну матиме катастрофічні наслідки і для США
Европейская правда
2025-12-02T11:27:21Z
Швидше, ніж здавалось багатьом: в Раді назвали дату закінчення війни
GlavRed
2025-12-02T11:27:19Z
У Тернополі кількість жертв російського удару зросла до 36 - у лікарні померла 81-річна жінка
Комсомольская правда
2025-12-02T11:36:47Z
18 500 доларів США за відстрочку від мобілізації: у Харкові викрито злочинну групу
Мій Харків
2025-12-02T11:27:10Z
М'яке покарання, – генпрокурор відреагував на вирок Молочному, який на смерть збив жінку
24tv
2025-12-02T11:24:29Z
Іспанія вводить надзвичайні заходи через спалах африканської чуми свиней під Барселоною
360ua.news
2025-12-02T11:12:06Z
У Румунії четвертий день залишаються без водопостачання близько 100 000 людей
Европейская правда
2025-12-02T10:51:39Z
У Чорному морі під атаку потрапив новий танкер Росії, – ЗМІ
24tv
2025-12-02T10:45:03Z
Суд виніс вирок ексспівробітнику прокуратури Молочному за смертельну ДТП
24tv
2025-12-02T10:42:40Z
У Запорізькій області пролунали вибухи: що відомо
TSN
2025-12-02T10:36:14Z
У Запоріжжі пролунав вибух
УкраинФорм
2025-12-02T10:03:33Z
Ймовірний коханець Денисенко вперше висловився про розлучення з ексдружиною і причини: "Все складно"
TSN
2025-12-02T11:36:31Z
Безкоштовні продукти для ВПО та пенсіонерів у Дніпрі: українці можуть отримати гарячі обіди, як це зробити
Политека
2025-12-02T11:30:41Z
Чи зустрінеться король Чарльз III з принцом Гаррі під час візиту до США
24tv
2025-12-02T11:24:12Z
«Зимова підтримка»: на отримання ₴6500 вже погодили понад 50 тисяч заявок
УкраинФорм
2025-12-02T11:22:28Z
Розкриті технічні характеристики китайських бойових гаубиць AH4
InternetUA
2025-12-02T11:18:25Z
Зимові свята 2025-2026 в Україні: коли святкуємо за новим календарем
Комсомольская правда
2025-12-02T11:07:10Z
На війні загинув Василь Хомко — ексрежисер «Орла і Решки»
TSN
2025-12-02T11:06:40Z
Українці у ніч на 5 грудня побачать Холодний супермісяць
УкраинФорм
2025-12-02T10:57:46Z
Нові можливості "Шахедів": як Росія намагається перетворити дрони на зброю проти авіації та МВГ
Фокус
2025-12-02T10:45:17Z
Панічна атака — це сигнал тіла, а не наближення кінця: симптоми, як допомогти під час нападів
TSN
2025-12-02T11:06:57Z
Чи продовжує людство еволюціонувати: що кажуть антропологи
24tv
2025-12-02T10:33:26Z
Забудьте про хімію: чим за лічені години позбутись багаторічного нальоту в унітазі
24tv
2025-12-02T10:24:02Z
Як почистити замизканий комір куртки, пуховика без прання
TSN
2025-12-02T08:06:57Z
Зарплати медиків: скільки насправді платять лікарям, медсестрам та фельдшерам
Хвиля
2025-12-01T19:30:50Z
Хто може отримати статус "тимчасово непридатний": перелік хвороб та станів
24tv
2025-12-01T19:03:18Z
Ціни зростають чи не щотижня: українка розкрила мінуси Хорватії
24tv
2025-12-01T17:21:29Z
Календар профілактичних щеплень: що і для кого зміниться від 1 січня 2026
TSN
2025-12-01T17:03:18Z
Як розчистити доріжки від льоду менш ніж за хвилину: копійчаний засіб працює миттєво
TSN
2025-12-01T13:51:05Z
Toyota оновила свій бестселер
AutoCentre
2025-12-02T11:30:24Z
Флагманський гібрид: Toyota запустила у продаж розкішний седан Century
AutoGeek
2025-12-02T11:12:30Z
Найдорожчий позашляховик BYD тричі витримав падіння дерева на дах і продовжив рух
Фокус
2025-12-02T10:42:05Z
Інший RAV4 за набагато нижчою ціною: Toyota презентувала новий кросовер
ЗаРулем
2025-12-02T10:39:28Z
Shell Helix Ultra ECT C6 0W-20 – поєднання продуктивності, чистоти двигуна та економії пального
AutoCentre
2025-12-02T10:36:04Z
Річний рекорд: скільки нових авто українці придбали у листопаді
AutoGeek
2025-12-02T10:30:50Z
Lexus представив новий спортивний автомобіль спільно з моделлю GR GT
Топ Жир
2025-12-02T10:12:48Z
Покращена безпека та сучасна мультимедія: Toyota оновила флагманський Century
AutoCentre
2025-12-02T10:06:09Z
Авторинок України встановив новий рекорд: найпопулярніші марки та моделі
Фокус
2025-12-02T10:00:16Z
Окупанти перекидають ЗРК «Панцир-С1» до Євпаторії через удари українських дронів - соцмережі
УкраинФорм
2025-12-02T11:30:17Z
Росія атакувала енергооб'єкт в Одеській області: є перебої зі світлом
Лига
2025-12-02T11:21:23Z
Росіяни влаштували "флаговтики" у Покровську заради пропаганди, у місті триває зачистка – військові
Украинская правда
2025-12-02T11:18:44Z
У Харкові оголосили тендер на перший підземний дитячий садок
Мій Харків
2025-12-02T11:18:20Z
У Маріуполі почали монтувати ялинку біля Драмтеатру - місця масової загибелі цивільних
УкраинФорм
2025-12-02T11:12:21Z
Російська армія окупувала село і просунулась у двох областях — DeepState
TSN
2025-12-02T11:06:31Z
Військові РФ обстріляли Білозерку, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-12-02T11:03:31Z
ЗСУ пішли в потужну контратаку, відбиті надважливі позиції - військовий
GlavRed
2025-12-02T10:48:43Z
Що чекає на Київ цієї зими: синоптикиня попередила про кліматичні сюрпризи
TSN
2025-12-02T10:36:15Z
Де можна побачити недобудовану дамбу високогірної ГЕС в Україні
24tv
2025-12-02T11:27:22Z
Не ШІ: блогер забронював ліжко просто посеред пустелі Йорданії під зоряним небом
Фокус
2025-12-02T11:21:19Z
Встановлять датчики: у популярній країні Європи за туристами стежитимуть на пляжі
24tv
2025-12-02T11:12:03Z
Замінить "Олів'є" і "Шубу": королівський салат на святковий стіл
GlavRed
2025-12-02T11:09:30Z
Цвітуть як божевільні: натуральна підгодівля за хвилину для будь-яких квітів
GlavRed
2025-12-02T10:48:40Z
Навіщо кактусу колючки і чим загрожує їхня втрата: неймовірні факти
TSN
2025-12-02T10:36:48Z
Міста, де хоче жити весь світ: одне з них шалено популярне серед туристів
24tv
2025-12-02T10:27:41Z
Для відпустки найгірша: в цій країні Європи туристів втричі більше, ніж місцевих
24tv
2025-12-02T09:18:02Z
Китайський гороскоп на завтра 3 грудня: Щурам - злість, Собакам - лінь
GlavRed
2025-12-02T09:15:58Z
Фотографка гуляє пляжем та виявляє містичні знахідкі на узбережжі: їх там "не мало бути"
Фокус
2025-12-02T11:30:12Z
Не потребує електроенергії: інженери створили незвичайний пристрій для опалення будинку
Фокус
2025-12-02T11:21:16Z
Samsung представив свій перший смартфон з трьома екранами
УкраинФорм
2025-12-02T11:18:14Z
Міжзоряний об'єкт 3I/ATLAS дивніший, ніж вважалося: отримано нові фотографії
Фокус
2025-12-02T11:09:20Z
Інтернет без світла: як зробити потужний повербанк для роутера в домашніх умовах
InternetUA
2025-12-02T11:03:00Z
На Марсі йшли дощі і, можливо, планета була населеною: доводять дивні камені
Фокус
2025-12-02T11:00:13Z
12 млн років тому щось змусило анаконд стати величезними: вони так і не змогли зменшитися
Фокус
2025-12-02T10:45:52Z
Apple замінює керівника напряму штучного інтелекту топменеджером із Microsoft
InternetUA
2025-12-02T10:33:39Z
Залиште звичайні гірлянди у минулому: чому всі масово переходять на флеш-гірлянди
24tv
2025-12-02T10:24:42Z
Ділліан Вайт оголосив, що бажає провести поєдинок із Дереком Чісорою
Известия Киев
2025-12-02T11:34:21Z
Усик став найкращим бійцем року за версією WBC
24tv
2025-12-02T11:30:57Z
Барселона націлилася на Шлоттербека
Football.ua
2025-12-02T11:30:47Z
Реал стежить за захисником Айнтрахта Брауном
Football.ua
2025-12-02T11:30:34Z
"Вони ніхто": відомий коментатор присоромив Динамо, яке зганьбилось у день смерті Мунтяна
24tv
2025-12-02T11:24:06Z
Російські лижники за допомогою суду отримали можливість потрапити на Олімпіаду-2026
ГЛАВКОМ NET
2025-12-02T11:12:54Z
Інтер націлився на голкіпера Тоттенгема Вікаріо
Football.ua
2025-12-02T11:07:45Z
Ямаль зізнався, що йому складно жити звичайним життям через популярність
Football.ua
2025-12-02T11:00:49Z
Манчестер Сіті готовий викупити Семеньйо
Football.ua
2025-12-02T10:57:45Z