MY.UAНовини
Новий скандал про відкати на дронах. Чому саме зараз?
Новий скандал про відкати на дронах. Чому саме зараз?

Новий скандал про відкати на дронах. Чому саме зараз?

НАБУ і САП оголосили про розкриття масштабної злочинної схеми при закупівлі БПЛА і систем РЕБ. Зеленський підтримав антикорупційні органи, наче між ним і ними два тижні тому нічого не сталося, зазначає видання Depo.ua.

Дронова справа. Чому саме зараз?

В інтерв’ю ВВС, записаному 1 серпня, директор НАБУ Семен Кривонос розповів, що Антикорупційне агентство веде низку розслідувань у сфері оборони, це стосується і дронів. Після цього інтерв’ю наступного дня НАБУ повідомило про викриття масштабної корупційної схеми за участю нардепа з президентської фракції, мажоритарника з Луганщини Олексія Кузнєцова, голови Мукачівської РДА і екс-голови Луганської ВЦА Сергія Гайдая, начальника Рубіжнянської МВА Андрія Юрченка та військовослужбовців Нацгвардії.

Схема була простою і нахабною: із підприємствами-постачальниками укладалися державні контракти за завідомо завищеними цінами, 30% від сум контрактів поверталося до учасників злочину у вигляді неправомірної вигоди. За цією схемою закуповували системи РЕБ і FPV-дрони для окремих військових частин Національної гвардії.

Події навколо викритої схеми розвивалися з блискавичною швидкістю. Про схему широкому загалу стало відомо після доповіді директора НАБУ Семена Кривоноса і керівника САП Олександра Клименка. За кілька годин потому голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія повідомив про призупинення членства Кузнєцова у фракції на час розслідування.

Мабуть, цього виявилося замало і ще через короткий відтинок часу партія “Слуга народу” заявила, що зашквареного нардепа відсторонили від керівництва обласним осередком, а дисциплінарна комісія розглядає питання про його виключення з партії. Сколихнувся і Кабмін, в авральному порядку подав подання на звільнення Гайдая і Юрченка, президент швидко їх задовольнив.

У вечірньому зверненні Володимир Зеленський подякував антикорупційним органам за такі викриття. “Є всі можливості в НАБУ і САП, щоб працювати ефективно. Ми розраховуємо на справедливі вироки”, – наголосив він. До речі, у своїй публікації в Телеграм щодо викритої схеми, САП з вдячністю президенту за “сприяння незалежній антикорупційній інфраструктурі” окремо зазначила, що “проведення цієї операції стало можливим завдяки закону №4560-IX, підписаному президентом України, який усунув низку бар’єрів у роботі антикорупційних органів і сприяв стабільності їхньої діяльності у чутливих для держави розслідуваннях.

Ця операція – приклад того, як інституційна підтримка і командна взаємодія на найвищому рівні сприяють реальним змінам”. Виглядає так, немовби 22 липня не президент своїм підписом під скандальним законом освятив позбавлення незалежності НАБУ і САП. Хоча, судячи зі сказаного директором НАБУ Кривоносом у згаданому інтерв’ю ВВС, він і керівник САП Клименко були по черзі у президента і просили його не підписувати цей закон, наводячи свої аргументи.

Втім, як відомо, під тиском протестувальників та закордонних партнерів Володимир Зеленський ліквідовувати самостійність антикорупційних органів передумав і попри похмурі прогнози парламент 31 липня виправив свою помилку, ухваливши президентський закон, який повернув НАБУ і САП повноваження.

Тоді зауважували, що відмотати все назад буде не так просто, оскільки влада загалом, задіяні силовики і президент особисто дуже нашкодили собі. Для виправлення ситуації потрібна буде інформаційна кампанія з “відбілювання”. Її можна було провести у вигляді кадрових чисток причетних до підготовки та реалізації всього, що пов’язане зі скандальним законом №12414, тобто подати це як “змову”, яку вчасно викрили (майже вчасно) і встигли зупинити її негативні наслідки.

Можна було б для порятунку обличчя швидко призначити директором БЕБ переможця конкурсу, набушника Олександра Цивінського. Але з цим знову тягнуть, придумали проходження детектора брехні. Хоча такої вимоги у законі немає. Замість цих варіантів вигулькнув інший, який влада щосили намагається використати для покращення свого іміджу – кримінальна справа про відкати на дронах і системах РЕБ.

Як влада змушена реагувати на справу про відкати на БПЛА

По-перше, справа стосується болючої теми корупції в оборонній сфері. Президент був змушений підтримати НАБУ і САП, демонструючи суспільству, що неприємну сторінку у їхніх стосунках перегорнуто. По-друге, фігуранти не мають стосунку до близького кола президента. Це не Тимур Міндіч чи Олексій Чернишов. Про існування нардепа Кузнєцова, мабуть, до цієї історії не знали 95% українців. Про Юрченка знали ще менше.

Гайдай – відомий персонаж, проте у Мукачевому він опинився у політичному засланні і доволі давно на загальнодержавному рівні не світився. Хоча, подейкують, у нього хороші стосунки на Банковій і в Мукачевому він нібито просто пересиджував до зручної нагоди піти на підвищення. По-третє, про розслідування дронової справи чутки ходили давно, рано чи пізно її подробиці стали б відомі, а підозрювані – затримані. Незалежно від бажання влади. Але якщо вчасно очолити процес або долучитися до нього – з цього можна отримати іміджевий зиск.

Отже, можна зробити конспірологічне припущення, що хоча НАБУ і САП після 22 липня отримали шалену підтримку від нашого суспільства та західних партнерів, вони також не налаштовані на постійний конфлікт із владою. Тож щодо дронової справи могли збігтися інтереси влади, якій потрібно покращити імідж, та антикорупційних органів, котрим важливо, аби не ставили палки в колеса, а заодно і розкурити люльку миру з владою.

Дуже швидке рішення фракції по Кузнєцову, а Кабміна по Гайдаю та Юрченку наштовхує на думку про певну готовність всіх задіяних сторін у солідарних діях. Одним це було потрібно для ефективного завершення слідчих дій, іншим – для піару на підтримці НАБУ і САП.

Однак, скоріше за все, дронова справа – неприємна для влади історія, де вона змушена вписуватися в чужий порядок денний. Як казав Кривонос, у НАБУ є кримінальні провадження в сфері оборони з усіх питань: і щодо постачання озброєння різних типів, і щодо фортифікацій, і щодо харчування. Нині стала відомою справа про РЕБ і дрони, на черзі – наступні. Розкрадання на забезпеченні армії – куди більша неприємність для влади, аніж квартирна справа, в якій фігурує Чернишов.

Відкати на державних закупівлях дронів – це змова між відповідними чиновниками і виробниками БПЛА. Наскільки масштабні такі схеми? Мабуть, Кузнецов і компанія не єдині, хто цим займався. В такій ситуації президент має реагувати і жодним чином не покривати факти корупції. Зеленський після розслідування НАБУ анонсував зміни у логістиці Нацгвардії. Відтак дронова справа стала першою, якій дали хід НАБУ і САП після повернення їм незалежності, не для того, щоб дати нагоду владі постояти поруч і “відбілитися” від неприємного для неї скандалу з законом 12414, а як раз тому, що їм цю незалежність повернули.

Автор: Юрій Васильченко

Джерело: Depo.ua

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Монатік, Тополі, Єфросиніна та інші зірки відвели своїх дітей до школи
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T10:48:43Z
Легендарний Іван Марчук повернувся до Києва і відвідав унікальну виставку своїх картин
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T09:30:58Z
Скандали і прем'єри тижня в шоу-бізнесі! Sunday news з Софією Єгоровою!
FM-TV
2025-09-01T06:15:31Z
Могилевська, Тіна Кароль, Dorofeeva та інші зірки показали своє 1 вересня. Архівні фото
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T05:21:07Z
Галина Бевзо – "Народжена" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-08-31T17:54:08Z
Сергій Притула звернувся до дружини в особливий день для їхньої родини
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T13:33:13Z
Дизайнерка одягу Зеленських вдруге стала мамою
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T08:30:47Z
Покоління зумерів диктує моду: п'ять головних джинсових трендів
ГЛАВКОМ NET
2025-08-30T22:00:36Z
Адріана Бурміцька – "На повторі" – 10 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-08-30T21:48:27Z
На держпідтримку АПК України у 2026 році може бути виділено близько 5 млрд грн
Agravery
2025-09-01T11:31:13Z
Україна недоотримає мільйони тонн: в уряді оцінили вплив посухи на урожай
AgroPortal
2025-09-01T11:30:01Z
Німецько-українська насіннєва компанія планує зайняти 5% ринку
AgroPortal
2025-09-01T11:00:44Z
Український ГМК втратив половину обсягів через війну – топ-менеджер «Метінвест»
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T10:33:06Z
Україна відновила постачання соєвого шроту до Єгипту
AgroPortal
2025-09-01T10:30:23Z
Економіст пояснив, чому проблеми в російській економіці не зупинять війну
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T10:21:38Z
У світі працює понад 500 тисяч агродронів
AgroPortal
2025-09-01T10:00:44Z
Середня вартість оренди держземель складає близько 11 тис. грн/га
AgroPortal
2025-09-01T09:30:19Z
ТАС Агро завершує заготівлю силосу і починає молотити соняшник
AgroPortal
2025-09-01T08:30:25Z
Болгарія підтвердила можливе втручання Росії в GPS-сигнал під час посадки літака фон дер Ляєн
Европейская правда
2025-09-01T11:24:53Z
СБУ: у вбивстві Андрія Парубія простежується «російський слід»
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T11:24:33Z
Президентка Єврокомісії оголосила про план фінансування для країн-сусідів РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T11:03:03Z
Вбивство Андрія Парубія: правоохоронці розповіли про пріоритетні версії слідства
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T10:36:38Z
У Брюсселі пройде позачергове засідання Ради НАТО-Україна через атаки РФ
Европейская правда
2025-09-01T10:21:12Z
ЗМІ: Німецький бізнес непублічно радиться з держвідомствами щодо гібридних загроз
Европейская правда
2025-09-01T10:21:11Z
FT: літак із фон дер Ляєн на борту сідав за паперовими картами через збої у роботі GPS
Европейская правда
2025-09-01T10:12:25Z
Моді звернувся із закликом до Путіна у Китаї
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T09:51:20Z
Десять афганських сімей привезли Німеччини після місяців очікування в Пакистані
Европейская правда
2025-09-01T09:45:57Z
У Нідерландах перехопили 1200 кг кокаїну, серед затриманих – 14-річний підліток
Европейская правда
2025-09-01T09:33:16Z
Землетрус в Афганістані: кількість жертв зросла до понад 800
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T08:36:47Z
Затримано агентів росіян, які готували нову ракетно-дронову атаку по Києву та Одесі
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T07:54:31Z
У Румунії стався вибух на фабриці, є постраждалі
Европейская правда
2025-09-01T07:22:24Z
«Мер Америки» потрапив у серйозну ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T03:48:37Z
В Афганістані стався землетрус: понад 20 людей загинуло, є багато постраждалих
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T03:24:45Z
На Київщині чоловік розстріляв батька з сином
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T20:24:22Z
У Львові сталася стрілянина: на місці події працює поліція
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T19:09:27Z
У Німеччині трагічно загинула 16-річна українка, її штовхнули під потяг
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T18:36:39Z
День знань: народні депутати привітали українців
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T11:09:28Z
Нідерландські F-35 заступили на патрулювання у Польщі
Европейская правда
2025-09-01T11:03:57Z
Вдвічі дешевший за аналог: в Україні створено дрон із захистом від РЕБ
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T10:18:28Z
Як КДБ створювала Московську церкву в Україні і до чого тут Настя Каменських
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T10:15:15Z
Що змінюється з 1 вересня: військова підготовка для студентів, повістки на бодікамеру, безплатне харчування у школах
FaceNews
2025-09-01T10:07:33Z
Вперше з 1989 року з Німеччини виїхало більше поляків, ніж прибуло
Европейская правда
2025-09-01T10:04:52Z
У Литві хочуть дозволити оперативніше збивати небезпечні дрони
Европейская правда
2025-09-01T08:39:51Z
Найбільший російський виробник танків використовує імпортне обладнання: деталі від ГУР
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T08:12:24Z
В Норвегії розгорілась суперечка через намір уряду придбати британські фрегати
Европейская правда
2025-09-01T08:03:18Z
У печінці жінки росла дитина: світову медичну спільноту сколихнув рідкісний випадок
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T13:21:11Z
Як вечеряти, аби отримати довголіття: поради дієтологів
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T01:09:47Z
До 4 тис. грн кожному: уряд збільшив розміри виплат для певної категорії осіб
ГЛАВКОМ NET
2025-08-30T21:03:42Z
Чому після Covid-19 мислення стає повільнішим: вчені знайшли відповідь
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T10:03:56Z
Чай, кава та мікропластик: нове дослідження розкриває неочікувану небезпеку
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T07:27:00Z
План на випадок війни: Франція готується прийняти сотні тисяч поранених
ГЛАВКОМ NET
2025-08-28T05:27:52Z
Сезон небезпеки для алергіків у розпалі: як уберегтись від амброзії
ГЛАВКОМ NET
2025-08-27T10:36:09Z
Укусив кліщ – що робити? Алгоритм дій від інфекціоніста
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T19:03:37Z
Синдром хронічної втоми чому ми постійно виснажені
Comments UA
2025-08-26T17:49:41Z
Майже 80% ринку: які кольори авто найчастіше купують в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T09:24:47Z
Президент Чехії проїхався на гоночному авто – ймовірно першим з посадовців такого рівня
Европейская правда
2025-08-29T16:06:41Z
Актуальні штрафи за відсутність автоцивілки в Україні у 2025 році: скільки доведеться заплатити?
VGorode
2025-08-28T11:09:39Z
На Полтавщині власник покинув просто неба рідкісний спорткар
ГЛАВКОМ NET
2025-08-24T15:12:52Z
Jeep представив онлайн-конфігуратор та повний перелік комплектацій для моделі Cherokee
Топ Жир
2025-08-23T01:06:45Z
GM наказує дилерам призупинити продаж моделей ZR1 та Z06 до з’ясування причин несправностей
Топ Жир
2025-08-23T00:21:43Z
Nissan нарешті позбувся цієї жахливої мультимедійної системи
Топ Жир
2025-08-22T23:36:36Z
Цей рестомод Alfa Romeo сміється з можливостей Giulia Quadrifoglio Verde
Топ Жир
2025-08-22T22:50:12Z
Пункт призначення по-українськи: у Рівному помітили ризикового водія
Telegraf
2025-08-22T22:36:47Z
У центрі Києва вдруге за сезон почав цвісти каштан
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T11:27:37Z
Новий навчальний рік у Києві: скільки дітей сіли за парти
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T10:42:30Z
Закупівля реагентів для питної води. Нацполіція викрила схему розкрадання у «Київводоканалі»
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T10:06:59Z
У Києві погіршилась якість повітря: у яких районах столиці дихати найважче
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T09:51:54Z
«Зроблено в Україні»: До реєстру індустріальних парків включено ще шість нових парків у різних регіонах
Agravery
2025-09-01T09:45:41Z
У Києві 2-7 вересня відбудуться продовольчі ярмарки: перелік локацій
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T09:03:58Z
Прогноз погоди на тиждень 1-7 вересня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T08:18:41Z
Парубія поховають на Личаківському цвинтарі, а сьогодні розпочнеться парастас
FaceNews
2025-09-01T08:00:10Z
Сили оборони знищили радіолокаційну станцію росіян в Криму
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T07:06:01Z
Гороскоп на 1 вересня: Близнюки зустрінуть людину, Терезам варто менше стресувати
FaceNews
2025-09-01T05:06:13Z
МЗС Словаччини стверджує, що ніколи не зупиняло оформлення туристичних віз росіянам
Европейская правда
2025-08-29T18:48:00Z
Словаччина відновила видачу туристичних віз росіянам
Европейская правда
2025-08-29T15:06:49Z
Зумери кардинально змінюють правила роботи: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T13:42:30Z
У Туреччині почалися страйки в готелях
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T12:12:48Z
15 кілометрів під землею за кілька хвилин: Італія будує новий тунель
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T05:24:28Z
Психологи виявили третій шлях до гарного життя, який раніше недооцінювали
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T02:00:38Z
Навіщо на овочі й фрукти наносять віск? Держспоживслужба пояснила, чому треба бути обережним
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T01:27:48Z
Іспанський експрес: один маршрут потягом став хітом сезону у європейців
ГЛАВКОМ NET
2025-08-26T14:15:31Z
TikTok впроваджує нові можливості: що відомо
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T07:06:21Z
Прогноз магнітних бур на 1-3 вересня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T04:15:58Z
У небі зійде «Кривавий місяць»: українці на початку вересня зможуть побачити унікальне явище
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T12:36:34Z
Meta змінює правила чат-ботів для підлітків
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T10:39:31Z
У Kernel змінився директор з безпеки
AgroPortal
2025-08-30T12:30:14Z
Прогноз магнітних бур на 30-31 серпня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-08-30T04:15:24Z
Apple оголосила дату презентації нового iPhone 17
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T15:36:58Z
Нова політика OpenAI: за що ChatGPT може «здати» вас поліції
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T14:57:43Z
Кібербезпека стає ключовим фактором довіри до фінансових онлайн-сервісів – експерт
GameMag
2025-08-29T12:28:16Z
Боєць ММА звинуватив російських лікарів у смерті новонародженої дитини: деталі
ГЛАВКОМ NET
2025-09-01T10:33:52Z
Усик може втратити титул WBO через танці: деталі скандалу
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T16:24:39Z
Надія українського дзюдо змінила громадянство: здобула медаль чемпіонату світу для Словенії
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T12:39:03Z
Гравець НБА Михайлюк зробив резонансу заяву про свою гру за збірну України
ГЛАВКОМ NET
2025-08-31T06:51:37Z
Гравець донецького «Шахтаря» Георгій Судаков перейшов до «Бенфіки»
ГЛАВКОМ NET
2025-08-30T22:54:22Z
Костюк вперше у кар'єрі вийшла у 1/8 фіналу US Open
ГЛАВКОМ NET
2025-08-30T19:54:45Z
Плакала і лупцювала сама себе. Прихильниця Путіна зазнала сенсаційної поразки на US Open
ГЛАВКОМ NET
2025-08-30T08:15:39Z
Дитяча футбольна команда з Харківщини стикнулася з булінгом на Львівщині: деталі скандалу
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T14:33:04Z
Жіноча збірна України U-16 завершила Євробаскет розгромною перемогою
ГЛАВКОМ NET
2025-08-29T13:33:24Z