MY.UAНовини
Німець-еколог із Закарпаття: Мої буйволи «працюють» садівниками в Долині нарцисів
Німець-еколог із Закарпаття: Мої буйволи «працюють» садівниками в Долині нарцисів

Німець-еколог із Закарпаття: Мої буйволи «працюють» садівниками в Долині нарцисів

З Мішелем Якобі, німецьким екологом, який давно переїхав до України, кореспондентка Коротко про познайомилася 8 років тому. Тоді чоловік активно розвивав власну фермерську справу: вирощував буйволів. У господарстві Якобі було аж 34 карпатські «слони» (так він називає цих тварин).

Про те, скільки зараз має буйволів, чому люди вважають фермерство малоперспективною справою, а також про великі зміни в особистому житті Мішель Якобі розповів Коротко про.

Із 40 залишилося 4

Мандруємо на Закарпаття, у село Широкий Луг, що у Тячівському районі. Саме тут вже більше 15 років мешкає і вирощує буйволів німець Мішель Якобі.

Чоловік пригадує, що своїм переїздом на Закарпаття наробив неабиякого ажіотажу серед місцевих мешканців. А також тоді про дивакуватого німця розповідали всі медіа. А як інакше, якщо успішний еколог з хорошою освітою, громадянин Федеративної Республіки Німеччина, переїхав на Тячівщину, як казали злі язики, крутити хвости буйволам.

Більш того, родина Мішеля – успішні бізнесмени з містечка Кіль, що неподалік Гамбурга. Тобто шукати заробітків по світу молодому екологу і не потрібно було, вдома жив як сир у маслі. Але ще навчаючись в університеті у Фрайбурзі юний Мішель зацікавився Закарпаттям. Дізнався, що ще на початку XX століття місцеві ґазди розводили буйволів, а буйволине молоко і сир були звичними продуктами, а не якимись делікатесами, як тепер. Та радянська влада і колективізація зробили своє діло. Тварин забрали до колгоспів, де без належного догляду ті довго не прожили.

І у Якобі визрів план: повернути буйволів місцевим. Маючи мету, Мішель спочатку кілька разів навідався в це регіон, придивився-прицінився, і згодом переїхав. Його родичі були шоковані, але швидко змирилися. А Якобі на новому місці обжився, купив таку-сяку хатину, завів буйволів, мав їх аж 4 десятки. Ще вивчив українську мову з сильним гуцульським діалектом (замість «так» німець каже «йо»). Та чи досяг запланованого?

- Було у мене 40 буйволів, а зараз залишилося лише 4, - розповідає Коротко про фермер Мішель Якобі. – Тобто суто для потреб моєї сім’ї. Роботи біля буйволів багато, але не більше ніж біля корови. Біля худоби треба працювати без вихідних. А тварина віддячує смачним молоком і молочними продуктами. За ці роки життя в Україні я зрозумів, що місцеві не хочуть працювати самі на себе, на своїй же фермі. Я намагався показати людям переваги такого фермерства, продавав буйволів досить дешево, інколи навіть дарував, ділився знаннями і досвідом щодо утримання цих тварин. Але людям простіше поїхати в Чехію на заробітки, приїздити додому час від часу у відпустку, тринькаючи тут гроші.

Хоча, на перший погляд, на Закарпаття, і Тячівщині зокрема ідеальні умови для сімейних ферм. Родюча земля, соковита трава, м’який клімат. Та й працювати на себе ж – це не те, що гнути спини на огірках у польського чи чеського пана. Але скільки людей - стільки і думок.

Буйвол - надзвичайно сильна і витривала тварина. Фото: ФБ Michel Jacobi

Живуть півстоліття

Та повернімося до буйволів. Фермер каже, що у господарстві цей рогатий замінить і коня, і корову. Це надзвичайно сильна і витривала тварина. Живе до 50 років, запам’ятовує свою людину, невибаглива у догляді і харчуванні.

Мішель стверджує, що це ще й дуже розумні тварини. І каже, що той, хто завів буйвола, матиме друга на все життя.

- Карпатські «слони» все відчувають, - говорить Мішель. – В них є майже людські емоції.

- Та все ж ви розпрощалися з більшою частиною свого стада, - зауважуємо.

- Так, довелося, але пішли вони не на м’ясокомбінат, а на волю, у Дунайській біосферний заповідник, - уточняє Мішель. – Живуть там майже без людської уваги.

Виявляється, Якобі як еколог співпрацює з Дунайським біосферним заповідником. Щоб покращити різноманіття тамтешньої зони подарував туди частину власних буйволів.

- А ще декілька моїх тварин, разом з іншим стадом, мешкає у Долині нарцисів, - продовжує Якобі. - Там вони «працюють» садівниками, зберігають баланс біорізноманіття, з’їдають чагарники, що значно розрослися і «глушать» нарциси.

Мішель стверджує, що це ще й дуже розумні тварини. І каже, що той, хто завів буйвола, матиме друга на все життя. Фото: ФБ Michel Jacobi

Хоч роботи на власній фермі у Якобі поменшало, все ж склавши руки він не сидить. Вирощує овець, домашню птицю, має городи і сінокоси.

Раптом посеред нашої розмови на дворі з’являється маленька дівчинка.

- А це моя Анічка, - пригортає малу до себе Мішель. – Їй 4 роки. Ще має сестричку. Нашій меншій доні всього 7 місяців.

Виявляється, Мішель обзавівся власною сім’єю. Його дружина теж німкеня і також еколог, переїхала на Закарпаття до чоловіка. Тут народили двох дітей.

- В Україні війна. Чим не збираєтеся ви з сім’єю переїздити за кордон, як зробили багато наших співвітчизників? - запитуємо.

- Тут мій дім, - заявляє Мішель. – І нікуди я не поїду. В Німеччину? Так, там живуть мої родичі, ми спілкуємося, але повертатися туди я не хочу. Маю з чим порівняти, поїздив по світу, і скажу, що все таки в Україні найкраще.

Малі помічниці Мішеля – його доньки. Фото: ФБ Michel Jacobi

Теги за темою
Закарпаття
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Соратники Трампа вважають, що президент може втягнути країну у війну – The Hill
iPress
2025-08-20T09:52:34Z
Націнка — 10%: Мінфін США пояснив, як Вашингтон заробляє на постачанні зброї Україні
Фокус
2025-08-20T09:52:34Z
Європа вважає, що мирний саміт Трампа провалиться – Politico
iPress
2025-08-20T09:52:31Z
Уряд Ізраїлю схвалив додати $9 млрд на військові витрати – Bloomberg
iPress
2025-08-20T09:52:08Z
Путін не готовий до зустрічі із Зеленським ні зараз, ні у майбутньому, тому Кремль знижує очікування — CNN
ZN UA
2025-08-20T09:52:07Z
ЗМІ: Британія не готова відправити свої війська до лінії зіткнення в Україні
Европейская правда
2025-08-20T09:51:43Z
Міністр оборони Ізраїлю схвалив план наступу армії на місто Газа
УкраинФорм
2025-08-20T09:51:16Z
Членство в ЕС все еще достижимо. Как Украине восстановить доверие в переговорах с Европой
Европейская правда
2025-08-20T09:49:14Z
У Польщі розпочинаються масштабні навчання "Залізний захисник-25"
Европейская правда
2025-08-20T09:48:49Z
"Не уявляєте, що відбувалось": внук Пугачової після виїзду з РФ розлучився з дружиною
Фокус
2025-08-20T09:51:40Z
Поліція почала розслідування щодо актора Костянтина Темляка. Його підозрюють у домашньому насильстві
Детектор М
2025-08-20T09:49:44Z
День Незалежності з Артемом Пивоваровим: 24 серпня артист виступить з великим концертом у Львові
24tv
2025-08-20T09:42:19Z
Крістіна Орбакайте відсторонилася від Нікіти Преснякова після його розлучення - деталі
GlavRed
2025-08-20T09:39:19Z
У справі про самогубство чоловіка Сєдокової з'явився новий поворот: що загрожує співачці
GlavRed
2025-08-20T09:33:36Z
На телеканалі «Плюсплюс» вийде другий сезон мультсеріалу «Корисні підказки»
Детектор М
2025-08-20T09:33:08Z
Трейлер фільму "Балада про маленького гравця" — затятий картяр Колін Фаррелл втікає від боргів і Тільди Свінтон
ITC
2025-08-20T09:28:51Z
"Вона нездорова": у якому стані Софія Ротару насправді
GlavRed
2025-08-20T09:27:58Z
Знайдена в калюжі крові: співачка Брекстон опинилася в жахливій ситуації
GlavRed
2025-08-20T09:27:29Z
У Німеччині невідомі спалили чотири автомобілі Бундесверу
iPress
2025-08-20T09:52:44Z
На Харківщині дроном вбито літню пару в автомобілі
ZN UA
2025-08-20T09:42:58Z
За крадіжку телефона чоловіку загрожує до 8 років ув’язнення
InternetUA
2025-08-20T09:36:13Z
Завершено розслідування щодо організатора фінансової піраміди «VinEco» та «Vinex Тrade» та трьох його спільниць
Украина Криминальная
2025-08-20T09:30:30Z
На Волині жінки закидали камінням працівників ТЦК, коли ті зупинили чоловіка з інвалідністю: трапилася стрілянина
Фокус
2025-08-20T09:27:55Z
Міністр оборони Польщі озвучив три версії нічного вибуху на кукурудзяному полі
Европейская правда
2025-08-20T09:25:36Z
Справа про хабар: суд ще на два місяці відсторонив мера Бердичева від посади
УкраинФорм
2025-08-20T09:24:22Z
У Харкові від ударів дронів загинула ціла родина: найменшій дитині було півтора року
24tv
2025-08-20T09:21:17Z
Столичні поліцейські вилучили у 16-річної дівчини 80 згортків із психотропами
Украина Криминальная
2025-08-20T09:09:50Z
Литовська армія отримала протитанкові ракети вартістю 6 млн євро
Европейская правда
2025-08-20T09:54:12Z
Герман Сметанін вдруге очолив Укроборонпром після того, як його міністерство прибрали
Комсомольская правда
2025-08-20T09:52:48Z
В СРСР — п’ятірка, тепер — дванадцятка: чому в ті часи була 5-ти бальна система оцінок у школі
Telegraf
2025-08-20T09:51:58Z
Данія скасує податок на книги, щоб заохотити людей читати
Европейская правда
2025-08-20T09:49:52Z
Унікальні кадри роботи «Петріота», запуски далекобійних дронів на територію ворога та таємні деталі грандіозної спецоперації «Павутина»
GlavRed
2025-08-20T09:48:44Z
Модернізовані “Шахеди” з камерами: Сергій “Флеш” повідомив про нову загрозу
InternetUA
2025-08-20T09:48:32Z
На Покровському напрямку нацгвардійці дронами вдарили по укриттю і складу боєприпасів росіян
УкраинФорм
2025-08-20T09:42:07Z
Швеція підтвердила подальшу участь у «данській моделі» закупівель зброї для України - Генштаб
УкраинФорм
2025-08-20T09:39:34Z
"Жахливий сервіс за ще більш жахливу ціну": українка розповіла про найбільший мінус Німеччини
24tv
2025-08-20T09:36:45Z
Лікарні привласнили 240 млн грн із бюджету за надання фіктивних послуг: типові схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-08-20T09:54:23Z
В Україні від початку року зафіксували майже майже 2 тисячі випадків кору
УкраинФорм
2025-08-20T09:45:24Z
Астма за $11 000 тис. – повідомлено про підозру кардіологу приватного центру та посереднику, які скеровували «клієнтів» до потрібних лікарів
Украина Криминальная
2025-08-20T09:36:24Z
Важив 164 кілограми: Жогло вразив результатами схуднення після операції зі зменшення шлунка
24tv
2025-08-20T08:21:28Z
Від яких продуктів ми пукаємо – деякі з переліку вас здивують
24tv
2025-08-20T07:45:42Z
Спровокує зайву вагу, швидку втому і навіть погані оцінки. Не давайте це на перекус вашим школярам
Telegraf
2025-08-20T07:15:49Z
Зростання захворюваності на COVID-19 відповідає сезонним показникам - Ляшко
УкраинФорм
2025-08-20T07:06:13Z
Чим корисний мед: унікальні властивості продукту
Комсомольская правда
2025-08-20T06:34:19Z
В Україні стрімко зростає кількість випадків COVID - за тиждень показник збільшився в три рази
Известия Киев
2025-08-20T05:25:19Z
Stellantis розробили концепт-кар, доступний для керування у Gran Turismo
Топ Жир
2025-08-20T09:51:37Z
Стильний Peugeot 408 зі складу в Україні з вигодою до 50 тисяч грн
AutoCentre
2025-08-20T09:30:54Z
Раритетний Nissan 90-х у новому стані продали за мільйон доларів
Фокус
2025-08-20T09:30:05Z
Tesla випустила Model YL: подовжена колісна база та третій ряд сидінь
ITC
2025-08-20T09:28:52Z
Audi назвала ціни на новий електричний хетчбек E5 Sportback
AutoCentre
2025-08-20T09:06:34Z
BMW замахнувся на власний Гелендваген: що про нього відомо
ЗаРулем
2025-08-20T09:06:25Z
Як швидко охолодити машину в спекотну погоду
Знай
2025-08-20T08:51:03Z
Від $47 000: подовжений електромобіль Tesla Model Y L показали офіційно
AutoGeek
2025-08-20T08:45:58Z
Мотоцикли та велосипеди: спільне у догляді влітку
AutoCentre
2025-08-20T08:33:34Z
У Британію постачають контрабандну деревину з рф – The Times
iPress
2025-08-20T09:52:00Z
Укрзалізниця призначає п’ять додаткових поїздів
УкраинФорм
2025-08-20T09:48:45Z
РФ продовжить постачати нафту в Індію завдяки "особливому механізму", — Reuters
Фокус
2025-08-20T09:36:07Z
Укрпошта закриває усі відділення у Костянтинівці
УкраинФорм
2025-08-20T09:33:10Z
Державні нафтопереробники Індії повернулися до закупівлі російської нафти, попри критику з боку США — Bloomberg
ZN UA
2025-08-20T09:30:57Z
Нові правила перевірки якості води можуть привести до зростання тарифів
Знай
2025-08-20T09:30:49Z
Чому світ шаленіє від колекційної іграшки Labubu: компанія збільшує мільярдні прибутки
Gazeta UA
2025-08-20T09:27:02Z
Ціни на каву знову ростуть через несприятливі умови у Бразилії
24tv
2025-08-20T09:06:33Z
Курс гривні на готівковому ринку знов помітно знизився відносно євро
Известия Киев
2025-08-20T09:06:23Z
Взимку буде так – 15 хвилин і готово: найкраща борщова заправка по-українськи
24tv
2025-08-20T09:42:17Z
Від жиру не залишиться сліду: як правильно чистити індукційну плиту
24tv
2025-08-20T09:39:48Z
Як використовувати простір над кухонними шафами: топ-9 розумних ідей
GlavRed
2025-08-20T09:27:31Z
Цей пиріг не встигне охолонути - одразу зметуть зі столу: рецепт "затишної" яблучної випічки
Telegraf
2025-08-20T09:18:30Z
Пусті пляжі та аквапарк. Росія продовжує вбивати курортне місто на Азовському морі
Telegraf
2025-08-20T09:15:45Z
Всюди добре, але: за скільки днів туристи вже тужать за домом у відпустці
24tv
2025-08-20T09:00:26Z
Сонце, море і натовпи: назвали найгірші пляжі Європи у 2025 році
24tv
2025-08-20T08:57:34Z
Китайський гороскоп на завтра 21 серпня: Зміям - занепокоєння, Коням - образи
GlavRed
2025-08-20T08:27:31Z
Ці 5 речей у шафі створюють безлад: час їх позбутися
24tv
2025-08-20T08:03:15Z
Служба зовнішньої розвідки РФ переконує захід у здатності захопити Донеччину до кінця року
ZN UA
2025-08-20T09:54:13Z
Частину України накриє похолодання: у яких регіонах різко знизиться температура
GlavRed
2025-08-20T09:45:43Z
Україною потягнуться грози: Діденко спрогнозувала, де дощитиме найближчими днями
Фокус
2025-08-20T09:36:43Z
Гороскоп Таро на завтра 21 серпня: Тельцям і Ракам - не дозволяйте заважати вам
GlavRed
2025-08-20T09:27:56Z
У Києві презентували гайд для викривачів корупції
УкраинФорм
2025-08-20T09:21:00Z
Станція «Осокорки» у небезпеці: кияни вимагають розібрати ТЦ-недобудову просто над підземкою
Украина Криминальная
2025-08-20T09:18:51Z
Росія готує алібі перед ударом по Краматорську - ЦПД
УкраинФорм
2025-08-20T09:15:09Z
Бунятов про покровський напрямок: біля Добропілля більш-менш спокійно, а біля Родинського — важкі бої
ZN UA
2025-08-20T09:09:14Z
"Бої дуже складні": у ЦПД сказали, чи може РФ захопити всю Донецьку область
GlavRed
2025-08-20T09:06:50Z
Майбутні Apple Watch отримають повністю новий дизайн
Знай
2025-08-20T09:51:35Z
Складається з 2024 атомів: фізики створили найменшого кота Шредінгера, навіщо
Фокус
2025-08-20T09:45:50Z
Філіппіни побудували сонячну ферму просто на воді: у чому прорив технології
Фокус
2025-08-20T09:45:16Z
В Україні заблокували ще сім інстаграм-акаунтів за рекламу казино
УкраинФорм
2025-08-20T09:39:39Z
Хакери "Кібер АТЕШ" зупинили роботу найбільшої товарної біржі РФ
24tv
2025-08-20T09:36:39Z
OpenAI запустила підписку на ChatGPT за 4 долари, тож тепер ми нарешті знаємо, що вона пропонує
24tv
2025-08-20T09:36:21Z
Android-смартфони стежать за вами і збирають вашу інформацію: що можна з цим зробити
Фокус
2025-08-20T09:33:58Z
Телескоп Габбл відкрив зорю з вибуховим минулим за 128 світлових років від Землі
Gazeta UA
2025-08-20T09:33:42Z
Через ChatGPT можна заразитись небезпечним вірусом: що виявили експерти
Фокус
2025-08-20T09:30:58Z
21-річний ексфутболіст «Шахтаря» отримав громадянство Росії та став гравцем клубу з РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-08-20T09:54:30Z
Акліуш потрапив у сферу інтересів Тоттенгема
Football.ua
2025-08-20T09:42:48Z
Інтерв’ю чемпіона України з кіокушинкай карате спровокувало скандал. Національна федерація зробила заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-08-20T09:39:12Z
AIU внесла Україну до списку ризику: нові дискваліфікації в легкій атлетиці
360ua.news
2025-08-20T09:36:26Z
Був снайпером та кулеметником. ЗСУ на фронті знищили кандидата у майстри спорту з самбо
ГЛАВКОМ NET
2025-08-20T09:33:03Z
Фулгем відхилив три пропозиції Аталанти щодо нападника — бергамаски пішли за іншим
Football.ua
2025-08-20T09:25:24Z
Яцик: Готовий створювати більшу конкуренцію в Динамо
Football.ua
2025-08-20T09:21:57Z
ТОП-10 трансферів тижня: Забарний у ПСЖ, Гріліш — в Евертоні, а Мілан і Ньюкасл оновлюють оборону
Football.ua
2025-08-20T09:21:06Z
Став відомий склад збірної України на жіночий чемпіонат світу з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-08-20T09:12:29Z