/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F60d6b89e0b0dd1034fe19fe5c2a79f53.jpg)
Витік даних українців через систему "е-Нотаріат": Мін'юст відреагував
Нотаріальна палата України вимагає зупинити тестування е-Нотаріату. Мін’юст і Мінцифри відреагували.
Як передає "Хвиля", про це повідомила її пресслужба.
Палата звернулася до першого віце-прем’єр-міністра – міністра цифрової трансформації Михайла Федорова та міністра юстиції Германа Галущенка щодо захисту нотаріальної таємниці та зупинки тестування системи "е-Нотаріат".
"Під час роботи з навчальною версією системи е-нотаріат стали доступними справжні дані з Єдиного реєстру довіреностей та Спадкового реєстру, включаючи інформацію про заповіти. Це, на думку НПУ, є грубим порушенням законодавства про нотаріальну таємницю та прав громадян", – йдеться в повідомленні.
Зокрема, в надісланому листі №41/3 від 18 вересня 2025 року посадовців просять:
- зупинити тестування системи "е-Нотаріат" для перевірки наведеної інформації;
- вжити заходів для усунення незаконного доступу до відомостей та інших документів громадян про заповіти і довіреності, що становлять нотаріальну таємницю (а також їх несанкціонованого копіювання, трафіку чи поширення за межі чинних реєстрів через навчальну версію "е-Нотаріат").
При цьому НПУ висловила свою готовність "долучитися до опрацювання всіх пропозицій і зауважень для врегулювання ситуації з питань, пов’язаних із навчальною версією тестування "е-Нотаріату".
"Сподіваємося на розуміння і подальшу співпрацю зі створення прогресивної та надійної системи "е-Нотаріат", – підкреслили в Нотаріальній палаті.
Однак Міністерство цифрової трансформації спростовує заяви про компрометацію особистих даних громадян України під час апробації платформи електронного нотаріату.
У відомстві пояснили, що нотаріуси і без того постійно використовують бази даних щодо довіреностей і спадкових справ у межах своїх службових обов’язків, дотримуючись при цьому вимог конфіденційності нотаріальної діяльності.
Аналогічну позицію озвучив і Мін’юст, уточнивши, що до електронної нотаріальної системи допускаються лише офіційно зареєстровані практикуючі нотаріуси, які регулярно взаємодіють із відповідними реєстрами. Вони несуть відповідальність за збереження конфіденційності інформації як у робочій, так і в тестовій версії системи.
Представники міністерств уточнили, що в тестуванні взяли участь приблизно 2 тисячі нотаріусів, а не 830, як зазначалося у зверненні Національної поліції.
Від учасників пілотного проєкту надійшло понад 250 зауважень і пропозицій. Мін’юст зобов’язався вдосконалити платформу та відновити доступ до електронного нотаріату для завершення навчально-тестового етапу.
Раніше повідомлялося, щопаспорт і ID-карта вже не діють.