MY.UAНовини
Як скандал навколо книжки про BLM перекреслив п’ять років моєї роботи
Як скандал навколо книжки про BLM перекреслив п’ять років моєї роботи

Як скандал навколо книжки про BLM перекреслив п’ять років моєї роботи

Виявляється, якщо ти просто хочеш, щоб поліцейські не душили людей на вулиці, то ти вже «радикальний лівак»

Я рідко реагую на події в українському інфопросторі - для висловлювання своєї позиції у мене є різні платформи (серед яких дуже рідко соцмережі, бо вони стали аж надто проблемними), а на додачу до цього завжди купа роботи. Новина про скасування презентації книги Оксани Брюховецької «Голоси BLM» через погрози організаторам. авторці та навіть герою застала мене під час роботи над новим текстом про «культурні війни» у Сполучених Штатах - тему, яка безпосередньо пов’язана з тією самою абревіатурою, яка досі не відпускає всю країну. Воно й не дивно, адже вбивство української біженки Ірини Заруцької чорношкірим злочинцем додало нового контексту до ситуації. І ось про цю тему я не можу мовчати, бо вона безпосередньо стосується того, чим я займаюсь останні кілька років.

Я почав займатися американістикою, яка й вивчає внутрішню і зовнішню політику США (бажано ще й вкупі з культурними, демографічними, соціальними, історичними та расовими тенденціями, але, як бачимо, цього досі в Україні бракує) у 2020 році, коли повернувся до України після свого двомісячного навчання у Штатах. Тоді мені довелося висвітлювати буремні протести після смерті Джорджа Флойда, в тому числі і у коментарях для українських медіа. Мав буквально на пальцях пояснювати в різних ефірах, що це не висмоктане з пальця шоу, як це часто намагались показати, а спроба відповіді на систематичну проблему та незагоєну рану цілої країни. Втім нинішній скандал показав, що всі ці роз’яснювання нікому не виявились потрібними. П’ять років роботи на те, щоб українці нарешті почали краще розуміти Америку та щоб довести наскільки це важливо насамперед для нас самих, просто перекреслено. 

Мій досвід у Штатах дав мені зрозуміти - українці та американці насправді більш схожі, ніж здається на перший погляд. Українці недолюблюють Америку через зацикленість на собі - нам не подобається, що США не звертають на наш біль достатньо, на нашу думку, уваги, що не надають більше допомоги та підтримки, що ніби мовчки спостерігають за тим, що відбувається. Поняття винятковості Штатів дійсно стало центровим в американській політиці, однак як тодішня реакція на BLM, так і теперішня показують доволі парадоксальну схожість у цих підходах між українцями та американцями, як би боляче не було б це усвідомлювати. Свого часу нам вже завадила надмірна україноцентричність у сприйнятті світу і, як бачимо, навіть помилки найвищої вартості не змушують нас звернути з цього шляху. (Не)свідомо цьому почали підігравати й різноманітні «фейсбучні експерти», які ще раз успішно довели чому сучасні соцмережі перетворились на конвеєр ненависті. 

Вони ж починають вказувати, що Джордж Флойд взагалі не заслуговував тих почестей, які він отримав, бо він - злочинець, а отже заслужив на ось таку смерть. Втім за яскравими заголовками та картинками/відео з тим, як американці моляться на портрет Флойда, такі коментатори чомусь замовчують, що Флойд попри свої злочини та інші смертні гріхи був людиною. І що це як мінімум ненормально, щоб замість арешту та подальших дій у правовому полі поліцейський задушив його коліном. Америку збентежило саме це. Думаю, ця книга мала на меті показати контекст цієї смерті та  що проблема має системний характер у Штатах. Але, як виявляється, якщо ти просто хочеш, щоб поліцейські не душили людей на вулиці, то ти вже «радикальний лівак». Скоро, мабуть, вже й так називатимуть за дихання повітрям. 

Можна навести купу прикладів того, як системний расизм проявляється в американській буденності. Чомусь «експерти» не згадують про те, що у США є навіть явище «харчових пустель», оскільки райони для білих і райони для чорношкірих будувались за різними підходами, і якщо у білошкірих районах є купа ресторанів та супермаркетів із їжею розмаїтого асортименту, то у районах. де живуть чорношкірі - лише одні й ті ж фастфуди без опцій для здорового харчування. Про це так звані «українські експерти з BLM» ніколи не згадають, бо це звучить не так скандально як «ікони з Флойдом». І для того, щоб знати щось подібне, треба читати американські медіа, треба спілкуватись з людьми, які там живуть.

Ті самі «експерти» одразу почали шукати у позиції видавництва якісь невідповідності. То момент для публікації книжки не той, то тема нікому в Україні не потрібна, то сама по собі книжка надто дратівлива чомусь саме для українців, то авторка нікому не вгодила (незрозуміло чим), то не те місце обрали. Не обійшлось і без стандартних мантр про те, що BLM взагалі вигадала Росія. 

Виникає питання: чому ми тоді злимось щоразу, коли закордонні (особливо американські) поважні медіа починають робити абсолютно те саме щодо ситуації в Україні? Чому нас розриває від того, що журналісти невпевнено пишуть про те, що саме російські ракети вбивають українців, що це - геноцид, що це - не лише війна України? І чому ось після такого ми повинні очікувати, що вони слухали нас? І взагалі, чому ми хочемо, щоб ті самі пересічні американці нічого не говорили про Україну без думки українців, коли ми самі вирішуємо які проблеми у Штатах є важливими, а які ні, без врахування думки місцевих? Людям, які кажуть, що висвітлення теми BLM в Україні - це втручання у внутрішню політику США, хочеться відповісти: якщо враховувати теперішні тенденції в американській політиці, то факт наявності українського громадянства робить вас безпосередніми учасниками цієї внутрішньої політики, чи хочете ви цього, чи ні. Зрештою, білих пальто на всіх не вистачить і їх уже майже не лишилось, бо світ брудний. 

Мене часто питають - чи повернусь я до України? Зараз я постійно відповідаю, що я навмисно не втрачаю зв’язок з країною, бо планую до неї повернутись, коли мене нарешті почнуть слухати. Втім після ось таких ситуацій (а вона далеко не перша як мінімум за останні пів року) виникає питання у відповідь - а чи буде можливість повернутись? Чи не визнають всіх, хто вважає цінним людське життя, небажаними елементами суспільства? Чи не почнуть після цієї колонки мене так само засипати погрозами? Чи буде в мене місце виконувати свою роботу, якій присвятив купу сил і часу? 

Я не знаю пані Брюховецьку, я ніколи не перетинався з нею ані в професійному, ані в особистому контекстах. Але особисто я вельми вдячний їй за те, що вона написала цю книгу, зробила цю титанічну роботу саме в такий важливий для країни час. Вся ця ситуація показує наскільки справді важливою є і ця тема не лише для американців, а й для українців. Ця книга може стати справжнім містком між двома націями, які може нарешті зрозуміють, що їх проблеми ближче, ніж здається на перший погляд. Попри всі погрози та скандали, нам потрібно реалізовувати більше таких проєктів, бо теперішня ситуація показує, наскільки глибокою є прірва між США та Україною і як це виливається у зруйновані Росією життя на нашій землі. 

І до речі, про російський слід, який всі так ретельно шукають. Якраз таки за силами та діячами, які і чинили активний спротив BLM та чим його тільки не називали, і стояла Росія. І у цього є підтвердження. Втім не мені ж, двадцятишестирічному малоліту, який сидить у Варшаві - столиці країни, в якої, мабуть, парадоксально склались ледь не найкращі відносини зі США, - й вариться в усьому цьому американському божевіллі, розповідати про такі сліди, а якомусь аноніму з фейсбуку, чи не так?

 

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Годами остаются в трендах: вещи, которые должны быть осенью в гардеробе каждой модницы
Знай
2025-09-19T18:51:05Z
«Иконы на ящиках из-под вооружений»: украинскую выставку впервые презентовали в Африке
ZN UA
2025-09-19T18:06:39Z
Известный украинский музыкант обвинил Тину Кароль в недобропорядочности: "Запускала ИПСО"
TSN
2025-09-19T17:06:08Z
Могилевская довела до мурашек новым исполнением хита "Відправила Message" в дуэте с Lely45
TSN
2025-09-19T17:06:06Z
22-летняя блогерша Верба трогательно поздравила дочь с первым днем рождения
TSN
2025-09-19T16:03:28Z
Премьеры недели: ремейк хита Могилевской в дуэте с Lely45 и сингл от Вакарчука с SHUMEI
Комсомольская правда
2025-09-19T15:03:02Z
Хадид, Тимберлейк и не только: кто из голливудских звезд лечился от болезни Лайма
Telegraf
2025-09-19T14:03:32Z
Элегантная стрижка из 90-х, которая снова в трендах: подчеркивает красоту и подходит абсолютно всем
TSN
2025-09-19T14:03:10Z
"Она — враг Украины": известный певец "разнес" Каменских после языкового скандала
Фокус
2025-09-19T14:00:51Z
Убытки Украины от войны достигают $589 млрд — Гетманцев
ZN UA
2025-09-19T21:00:22Z
Учителям повысят зарплаты
Gazeta UA
2025-09-19T20:21:28Z
Гривна и инфляция ближе к худшему прогнозу - Минфин исключил базовый сценарий бюджета-2026
Новости Украины
2025-09-19T19:33:42Z
Новые требования к бронированию: какая зарплата позволит забыть о мобилизации
Знай
2025-09-19T19:30:33Z
«На сегодня уже есть дефицит на уровне 1,8 ГВт»: эксперт рассказал, хватит ли Украине электроэнергии
Знай
2025-09-19T19:21:01Z
Дополнительные выплаты на электроэнергию: кто получит помощь уже с октября
Хвиля
2025-09-19T18:57:17Z
Следствие закупки "золотых яиц" Минобороны завершили: как хитро провернули эту схему
Telegraf
2025-09-19T18:18:21Z
Дефицит продуктов в Кировоградской области: как он влияет на рынок
Политека
2025-09-19T18:00:41Z
Россиянам предсказывают использование долларов только для растопки печей
Корреспондент
2025-09-19T17:51:52Z
Польша: истребители РФ нарушили зону безопасности буровой платформы в Балтийском море
Европейская правда
2025-09-19T21:48:36Z
Комики против Трампа. Закрытие шоу Джимми Киммела
Корреспондент
2025-09-19T21:48:04Z
В РФ Пугачеву после интервью хотят лишить звания народной артистки и посадить в тюрьму: на какой срок
Comments UA
2025-09-19T21:45:32Z
Трамп прокомментировал самолеты РФ над Эстонией
Корреспондент
2025-09-19T21:36:54Z
Уволенному после скандала с Signal Волцу нашли новую должность
Корреспондент
2025-09-19T21:06:54Z
Следующая цель Путина: военный эксперт рассказал, где враг планирует наступление
TSN
2025-09-19T20:36:08Z
Нужна торговая война с китайцами, – Михаил Шейтельман о закрытии польско-белорусской границы
Знай
2025-09-19T20:21:33Z
Путин хочет взять Украину измором – ISW
Новости Украины
2025-09-19T20:21:30Z
РФ может начать новую войну: какое условие и какой сценарий возможен
Comments UA
2025-09-19T20:15:08Z
5-летний ребенок умер в больнице: полиция выясняет обстоятельства трагедии
TSN
2025-09-19T19:51:50Z
Пьяный бездомный изнасиловал и убил 11-летнего Родиона. Чем закончилась трагедия, всколыхнувшая Украину
Telegraf
2025-09-19T18:36:22Z
Один погиб, второй в реанимации: еще два топ-менеджера РФ решили свести счеты с жизнью
Фокус
2025-09-19T17:06:14Z
Порнография и сутенерство: сколько уголовных дел было открыто до и во время войны в Украине
Comments UA
2025-09-19T15:48:16Z
Смертельное ДТП в Киеве: Toyota протаранила отбойник на Большой Кольцевой
Gazeta UA
2025-09-19T15:18:29Z
В Киеве юношу задержали за "паркур" и повреждение имущества в метро
Корреспондент
2025-09-19T14:45:48Z
Настоящее рабство в Киевской области: иностранцев держали в нечеловеческих условиях
Comments UA
2025-09-19T14:24:42Z
На Волыни снова произошел скандал с ТЦК: военных пытались избить 18 работников критического предприятия
Comments UA
2025-09-19T13:51:32Z
Эвакуация очень усложнена: стало известно, сколько людей еще остается в Купянске
TSN
2025-09-19T13:51:17Z
20 сентября 2025 года: Астафьев день — что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-09-19T21:00:35Z
Приглашают семьи с детьми и предоставляют жилье: как в селах спасают школы
Знай
2025-09-19T20:51:12Z
Ветеранам упростили доступ к получению спортивных протезов
Хвиля
2025-09-19T20:12:17Z
Любовь на пороге: эти три знака Зодиака скоро забудут, что такое одиночество
Знай
2025-09-19T19:51:10Z
Дроны-перехватчики сбили более 440 "шахедов" и "гербер"
Gazeta UA
2025-09-19T18:48:57Z
На границе с Польшей начали тестировать новую систему контроля: что нужно знать украинцам
Хвиля
2025-09-19T18:30:40Z
Денежная помощь для пенсионеров в Днепропетровской области: появилась новая выплата, сколько можно получить
Политека
2025-09-19T18:30:17Z
ЄС розпочинає антидемпінгове розслідування щодо х/к прокату з п’яти країн
AgroNews
2025-09-19T18:12:45Z
На грани выживания: Украина возглавила список беднейших стран
Знай
2025-09-19T18:06:48Z
Потеря обоняния может стать предвестником смерти в течение 5 лет, - ученые
Новости Украины
2025-09-19T20:57:25Z
Лучше икры: как приготовить свекольную намазку для бутербродов
Telegraf
2025-09-19T15:42:38Z
30 отжиманий ежедневно: эксперты поразили влияние на здоровье
Comments UA
2025-09-19T13:33:34Z
Мужчина 2 года сидит на диете c фастфуда: как он выжил
TSN
2025-09-19T13:18:46Z
30 отжиманий в день полностью изменят организм: впечатляющие выводы медиков
Comments UA
2025-09-19T12:51:56Z
Почему индекс массы тела устарел: что на самом деле говорит о здоровье
UAToday
2025-09-19T12:06:52Z
Как соль влияет на давление: врачи назвали главную опасность
UAToday
2025-09-19T12:03:39Z
Настоящая витаминная бомба в начале осени: шесть причин добавить молодые грецкие орехи в рацион
Gazeta UA
2025-09-19T11:06:11Z
В Украине планируют производить 3D-протезы и экзоскелеты по японскому проекту
Хвиля
2025-09-19T07:42:15Z
Kia выводит K4 на европейский рынок
Корреспондент
2025-09-19T20:57:07Z
Hyundai готовит расширение линейки моделей N
Корреспондент
2025-09-19T17:45:20Z
Mercedes, Lexus и BMW: сотни дорогих авто четыре дня стояли затопленными на паркинге
Фокус
2025-09-19T15:27:30Z
Зеленый, как Халк: Brabus представил сверхмощный "Гелендваген"
Фокус
2025-09-19T14:21:45Z
Xiaomi отзывает 116,8 тыс. электромобилей SU7
Корреспондент
2025-09-19T12:39:28Z
Заброшенный раритет: в Киеве обнаружили спортивный седан с двигателем Ferrari
Фокус
2025-09-19T10:51:09Z
Революционные изменения: тест-драйв нового кроссовера Opel Grandland
Фокус
2025-09-19T09:51:19Z
7 мифов о Kia и Hyundai, в которые мы верим даром: моторист с 20-летним стажем раскрывает правду
Знай
2025-09-19T02:51:20Z
Модель YU7 GT от Xiaomi может скрывать более 1000 лошадиных сил мощности
Топ Жир
2025-09-18T22:09:44Z
Россия атакует Украину БпЛА: направление движения
TSN
2025-09-19T21:48:14Z
Солнечное затмение 21 сентября: какой невероятный подарок получит каждый знак зодиака
Gazeta UA
2025-09-19T21:03:39Z
Под Киевом открыли «город» для полицейских с хвостами
TSN
2025-09-19T20:36:08Z
В Днепре про этот пляж многие не знают: что было на месте "Паруса" до начала его строительства
Telegraf
2025-09-19T20:15:49Z
Новая система оплаты проезда в Кропивницком: важное объявление сделали украинцам
Политека
2025-09-19T20:00:15Z
На купянском направлении российские пленные говорят о хаосе в своих рядах
ZN UA
2025-09-19T19:54:07Z
Лето оставляем в воспоминаниях. Когда в Украине ударят первые заморозки
Telegraf
2025-09-19T19:51:28Z
С 2017 года был в плену: украинец, которого обменяла РФ, рассказал, что его поразило в Украине
TSN
2025-09-19T19:51:22Z
Освободили много сел и готовят 3 "котла" для РФ: ВСУ пошли в мощное контрнаступление
Comments UA
2025-09-19T19:45:56Z
Астрология привлекательности: эти три месяца рождения делают людей особенно очаровательными
TSN
2025-09-19T20:36:45Z
Что нужно для котика: 10 важных товаров от Pethouse
Gazeta UA
2025-09-19T20:12:03Z
Пять самых распространенных русизма, которые искажают речь украинцев
Gazeta UA
2025-09-19T19:15:23Z
Гороскоп на выходные: кому из знаков Зодиака не стоит делать дорогие покупки
Comments UA
2025-09-19T18:45:10Z
Быстро теряют интерес: четыре знака Зодиака, которые могут разбить сердце
Знай
2025-09-19T17:51:20Z
Башни Нотр-Дам-де-Пари с субботы снова открывают для посетителей
Комсомольская правда
2025-09-19T17:27:23Z
Капусту для голубцов никогда не варите в кастрюле: лайфгак, который поможет сделать это за 10 минут
TSN
2025-09-19T16:48:22Z
Помидоры на зиму без соли, сахара и уксуса: простой рецепт консервации
Telegraf
2025-09-19T16:45:23Z
Как распознать ведьму на улице: что говорят экстрасенсы
Comments UA
2025-09-19T16:21:06Z
Microsoft объявила об экстренном повышении цен на консоли в США — Xbox Series X и Xbox Series S дорожают второй раз за год
GameMag
2025-09-19T20:21:01Z
Разработчик: Необходимость создания ПК-портов эксклюзивов Sony может помешать раскрытию потенциала PlayStation 6
GameMag
2025-09-19T19:48:50Z
“Пришелец” 3I/ATLAS: странностей с космическим объектом стало еще больше
Хвиля
2025-09-19T19:06:38Z
Новые батареи для смартфонов и электрокаров станут в 4 раза мощнее литиевых: что это за прорыв
Фокус
2025-09-19T17:30:55Z
«Метінвест» поставив майже 600 т металопрокату для будівництва зернових ангарів
AgroNews
2025-09-19T17:21:58Z
Инсайдер: Бюджет Metroid Prime 4: Beyond для Nintendo Switch и Nintendo Switch 2 превысил $100 миллионов
GameMag
2025-09-19T16:51:46Z
Яркий и бескомпромиссный: Обзор ноутбука ASUS ROG Strix SCAR 18
GameMag
2025-09-19T16:51:04Z
Малоизвестная технология добывает солнечную энергию лучше панелей: что такое генератор STEG
Фокус
2025-09-19T16:30:45Z
Стало відомо, чому не можна їсти круто зварені яйця, особливо після 40 р
AgroNews
2025-09-19T16:21:44Z
Энди Руис и Деонтей Уайлдер разнообразят боксерский мир своим боем
Корреспондент
2025-09-19T21:39:49Z
Тренер Жироны объяснил, почему Цыганков в ближайшем матче не выйдет на поле
Корреспондент
2025-09-19T18:33:43Z
Разбитые окна и сорняки. Какая участь постигла в оккупации легендарный стадион Донецка
Telegraf
2025-09-19T15:27:05Z
Арендованный Барселоной Маркус Рашфорд признан игроком недели в ЛЧ
Корреспондент
2025-09-19T14:15:56Z
Жена Усика устроила соблазнительную съемку в черном мини
Gazeta UA
2025-09-19T14:12:38Z
Взятки и трансфер Блэнуцэ: "Динамо" отреагировало на скандальное интервью Кравца
Telegraf
2025-09-19T12:42:16Z
Тренер прокомментировал участие Миколенко в предстоящем дерби
Корреспондент
2025-09-19T12:03:11Z
Бывший советник Суркиса назвал главную проблему "Динамо"
Telegraf
2025-09-19T11:09:00Z
После смерти Жоты: МЮ нацелился на его лучшего друга
Корреспондент
2025-09-19T10:00:17Z