MY.UAНовини
Кримінал на службі ФСБ. Як завербований шахрай-мільярдер Ян Марсалек влаштувався в Москві і бере участь у спецопераціях в Україні
Кримінал на службі ФСБ. Як завербований шахрай-мільярдер Ян Марсалек влаштувався в Москві і бере участь у спецопераціях в Україні

Кримінал на службі ФСБ. Як завербований шахрай-мільярдер Ян Марсалек влаштувався в Москві і бере участь у спецопераціях в Україні

Один із найбільш розшукуваних злочинців у світі, колишній операційний директор Wirecard Ян Марсалек живе Москві та майже не ховається, з’ясувало видання The Insider. Лише трохи змінивши зовнішність, він вільно гуляє центром столиці в супроводі своєї нової дівчини, співробітниці ФСБ.

Останнім часом Марсалек, спочатку завербований ГРУ, все тісніше співпрацює з ФСБ і постійно з’являється на Луб’янці. Крім того, Марсалек регулярно виїжджає на окуповані території України для виконання “бойових завдань” у супроводі російських спецпризначенців.

Спостереження за тим, хто спостерігає

З непоказного на вигляд триповерхового будинку в Стремянному провулку виходить пара – рудоволосої худорлявої Тетяні 41 рік, її супутнику, коротко стриженому і з невеличкою бородою, – 45, він живе неподалік, на вулиці Щипок, за 9 хвилин пішки від будинку Тетяни. Вони тримаються за руки і невимушено базікають, перехожі не звертають на них жодної уваги. А варто було б, адже цей чоловік не хто інший, як Ян Марсалек, – один із найрозшукуваніших злочинців у світі, колишній топ-менеджер німецького технологічного гіганта Wirecard, якого завербувала російська розвідка і який утік до Москви після того, як у його компанії виявили дірку в $2 млрд.

Перебравшись до Росії, Марсалек змінив кілька паспортів і змінив зовнішність – наприклад, зробив пересадку волосся і відростив бороду. Він знав, що на відміну від Німеччини та Австрії, де він жив раніше, у Москві за ним легко можна спостерігати через камери стеження.

“Отже, я протестував систему розпізнавання облич, встановлену в Москві, і вона працює приголомшливо добре, – писав Марсалек у Telegram за рік після втечі своєму колишньому діловому партнеру Орліну Русєву. – По-справжньому страшно. Питання в тому, як обдурити такі системи в майбутньому”.

Русєв потрібен був Марсалеку для організації стеження за людьми в Європі, зокрема для того, щоб на прохання ФСБ відстежити (а потім і викрасти) журналістів Романа Доброхотова і Христо Грозєва. Стеження, втім, провалилося, і Русєв разом з усією своєю командою був заарештований. Зате цим самим журналістам, навпаки, вдалося відстежити пересування і контакти самого Марсалека, виявивши багато цікавих деталей його московського життя.

  • Один из самых разыскиваемых преступников в мире обнаружен в Беларуси

Коханка з ФСБ

Першою російською коханкою Марсалека, яка зіграла важливу роль у його вербуванні, була еротична модель Наталя Злобіна, вони почали стосунки ще 2014 року. Але незабаром після переїзду Марсалека до Москви він познайомився з Тетяною Спиридоновою, яка, як і Наталя, була близькою подругою ГРУшника Станіслава Петлинського, який курирував Марсалека.

Спиридонова закінчила Інститут практичного сходознавства і магістратуру Інституту країн Азії та Африки, викладала турецьку мову, працювала в Російсько-турецькому торговельному партнерстві, писала на пов’язані з Туреччиною теми академічні статті. Коли саме її завербували – незрозуміло, але вже у 2016 році у неї з’являються дипломатичний паспорт і доступ до цілком секретної інформації. За даними джерел The Insider, у неї також була й офіційна посада в посольстві в одній з азіатських країн, але інформації про це немає ні у відкритих джерелах, ні в базах.

2021 року вона разом з іншими людьми Петлинського допомагала Марсалеку влаштуватися в Росії (зокрема, за деякими даними, навчала його російської, у чому він, утім, не надто досяг успіху), і їхні стосунки швидко стали серйозними, навесні 2022-го вона вже подала на розлучення і стала постійною пасією Марсалека.

Їхні стосунки від самого початку були не тільки романтичними, а й діловими, Спиридонова була посвячена в багато операцій Марсалека і навіть брала в них участь. Так, наприклад, у червні 2022 року Марсалек стежив за групою австрійських політиків і силовиків, використовуючи створену ним у Відні шпигунську мережу. Через свого помічника Егісто Отта, вихідця з австрійських спецслужб, вони отримали смартфони трьох колишніх високопоставлених співробітників МВС Австрії.

10 червня 2022 року кур’єр Марсалека отримав три мобільні телефони у Відні й контрабандою переправив їх у Стамбул. 11 червня Спиридонова вилетіла з Москви до Стамбула і забрала їх.

“Дівчина щойно приземлилася”, – написав Марсалек віденському кур’єру того ж дня в Telegram. Через кілька годин Спиридонова вилетіла назад до Москви і наступного ранку, судячи з білінгів її телефону, опинилася на Луб’янці. “Дівчата – це ідеально, – написав тоді Марсалек Русеву. – Вони виглядають невинними”.

Кілька місяців потому ситуація повторилася, тільки цього разу йшлося про зашифрований за натовськими стандартами ноутбук SINA, вкрадений 12 грудня в одного з австрійських чиновників. Паралельно того самого дня інша група злочинців під керівництвом Марсалека пробралася у квартиру Христо Грозєва, провідного розслідувача The Insider, і вкрала те, що вони вважали його робочим ноутбуком (насправді це був старий комп’ютер, яким не користувалися вже понад 10 років).

Спочатку Марсалек хотів, щоб обидва ноутбуки в Москву привезла Спиридонова: “Я б вважав за краще залишити дівчину тут доти, доки не прибуде ноутбук, – написав Марсалек кур’єру. – Не хочу затримувати доставку ноутбука Грозєва, раптом у нього є якісь важливі акаунти, до яких він може змінити паролі”. Зрештою, Марсалек і Русєв вирішили, що Спірідоновій не варто витрачати час на очікування ноутбука Грозєва, тож 13 грудня Спірідонова лише на кілька годин прилітає до Стамбулу і повертається до Шереметьєво в районі 22:00.

Ноутбук перебував “у машині, що прямувала на Луб’янку”, написав він у чаті. І справді, Спиридонова прямо з аеропорту вирушає спочатку до комплексу будівель ФСБ на Проспекті Вернадського і відразу звідти – на Луб’янку, де вона з’явилася о пів на першу ночі. Судячи з усього, у ФСБ вважали інформацію в ноутбуці настільки важливою, що готові були працювати вночі.

Не тільки Спиридонова, а й сам Марсалек продовжують активно співпрацювати з ФСБ.

З ГРУ до ФСБ

І до його втечі, і в перші роки після появи в Москві Марсалека курирувало ГРУ, яке відповідало за його конспірацію, нові документи та інше. Як вже писав The Insider, спочатку Марсалек користувався документами реально існуючих священиків – Костянтина Баязова з Липецька і Віталія Малкіна з Володимира. Ймовірно, священики були зручними тому, що Марсалек для конспірації відростив бороду. Крім того, він використовував підроблений бельгійський паспорт, виданий на ім’я Олександра Шмідта, з номером #ВМ1987399 (насправді документ із таким номером належить іншій людині).

Ще один псевдонім, про який раніше не було відомо, – Олександр Нелідов, який народився 22 лютого 1978 року в Ризі. Такої людини ніколи не існувало (принаймні в Росії). Цікаво, що Марсалек користувався різними документами паралельно. Так, наприклад, 3 липня 2023 року Спиридонова повернулася до Москви з Мінеральних Вод разом зі своїм тоді ще 15-річним сином і Марсалеком, який подорожував із нею за своїм нелідовським паспортом. А 28 грудня 2024 року Марсалек вирушив потягом із Москви до Санкт-Петербурга знову як Олександр Шмідт.

Марсалек продовжує підтримувати відносини з ГРУ, але видно, що з кінця 2021 року він дедалі тісніше співпрацює з ФСБ. Про це свідчить не тільки те, що мережа людей Марсалека в Європі починає стеження за цілями, які цікавлять ФСБ (зокрема за авторами цього розслідування), а й те, що він сам фізично починає регулярно приходити на Луб’янку.

Коли після арешту Орліна Русєва та публікацій The Insider про роботу Марсалека на російські спецслужби стало широко відомо, Марсалек не просто не перестав з’являтися на Луб’янці, а став ходити туди постійно, як на роботу. Судячи з даних його з’єднань, у 2025 році він з’являється на Луб’янці майже кожен робочий день: або він зняв офіс у безпосередній близькості від офісу ФСБ, або його взаємодія з чекістами вийшла на новий рівень. Його численні зв’язки в Європі, Лівії, а також Центральній і Південно-Східній Азії роблять його безцінним активом для російських спецслужб. Дивно, але знайшлося застосування Марсалеку і у війні з Україною.

Марсалек в Україні

Втікши в Росію, Марсалек регулярно з’являється на окупованих територіях України – і не тільки в Криму, про що і раніше писав The Insider, а й на територіях, розташованих у безпосередній близькості до бойових дій.

Так, наприклад, за білінгами видно, що телефон Нелідова зникав зі зв’язку на 12 днів, після чого під’єднався до залізничної станції в російському прикордонному місті Митрофанівка о 10:08 ранку 21 лютого 2024 року, неподалік від окупованих територій, де тривають бойові дії. На фотографіях колишній менеджер Wirecard зображений у повному військовому екіпіруванні, включно з балаклавою і буквою “Z”.

Також Марсалек здійснив щонайменше п’ять поїздок до Криму, і явно не для курортного відпочинку – щоразу його перебування там тривало лише трохи більше доби, а серед його попутників були бійці російського спецпризначенця.

Джерело в російських спецслужбах стверджує, що Марсалек брав участь у бойових завданнях, не уточнюючи, в яких саме. Але відомо, що і в Лівії, і в Сирії Марсалек любив покрасуватися у військовій формі зі зброєю, а в Лівії навіть намагався організувати “людське сафарі”: за великі гроші продавати охочим доступ до нагрудних камер вагнерівців, щоб отримати імерсивний досвід участі у війні. Судячи з усього, залежний від адреналіну Марсалек знайшов спосіб особисто взяти участь у “людському сафарі” в Україні.

Який саме вигляд мали “операції” Марсалека в Україні, поки незрозуміло, але, схоже, він був стурбований їхнім документуванням – двічі його супроводжував російський фотограф Сергій Берментьєв, відомий фотопортретами всіляких знаменитостей: від Бродського та Віктора Цоя до Роберта де Ніро та Аль Пачіно (а також засвітився у скандалі про зґвалтування фотомоделі). Берментьєв, який має російське й американське громадянство, не тільки відмовився пояснювати мету своїх поїздок, а й кинув слухавку, лише тільки-но почувши, що розмовляє з кореспондентом The Insider.

Сам Марсалек у розмові з The Insider також відмовився відповідати на запитання, що саме пов’язує його з ФСБ сьогодні і чим він займається в Україні. “Ви ж самі розумієте, навіть якби я щось знав про все це, я б не міг із вами про це розмовляти”, – пояснив він.

Автори: Роман Доброхотов, Христо Грозев

Джерело: The Insider

Like
Tweet

 


Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Рецензія на фільм “Останнє пограбування” / Afterburn
ITC
2025-09-20T11:03:48Z
"Буде бейбі-бум": чоловік Олени Мозгової розкрив плани на поповнення в родині
GlavRed
2025-09-20T10:39:54Z
HBO офіційно підтвердив вихід третього сезону серіалу Дім Дракона - розкрито деталі сюжету
Известия Киев
2025-09-20T10:36:43Z
Нова романтична комедія на Netflix, яку зараз дивляться найчастіше
24tv
2025-09-20T10:30:49Z
Дружина Віталія Козловського похизувалася їхнім відпочинком утрьох у казковому місці в Карпатах
TSN
2025-09-20T10:18:52Z
У фігурному катанні стався скандал через українську пісню
Telegraf
2025-09-20T10:09:12Z
20-річну доньку Олі Полякової нахабно обікрали в Нью-Йорку
TSN
2025-09-20T10:06:53Z
Повчальні та веселі: 3 нові мультфільми для вихідних із дітьми
24tv
2025-09-20T09:57:34Z
Чоловік зібрав неймовірну колекцію та потрапив до Книги рекордів Гіннесса
ГЛАВКОМ NET
2025-09-20T09:36:38Z
Зростання реального ВВП України сповільнилося – Держстат
ZN UA
2025-09-20T10:42:45Z
В Україні з початку року релокувалися 400 агрокомпаній
AgroPortal
2025-09-20T10:30:36Z
Долар наприкінці вересня: яка буде ціна за валюту
24tv
2025-09-20T10:12:26Z
Кібератака спричинила збої в аеропортах Берліна та Брюсселя
Европейская правда
2025-09-20T09:48:43Z
Українцям дозволили не платити повну суму за комунальні послуги
24tv
2025-09-20T09:09:35Z
Найдорожча угода за всі часи: як Vodafone купила Mannesmann
24tv
2025-09-20T09:09:18Z
Як Google заробляє $50 млрд в рік на хмарних сервісах
InternetUA
2025-09-20T09:03:47Z
Чи треба знімати ділянку з оренди, якщо термін дії договору закінчився
24tv
2025-09-20T09:03:39Z
Бразилія оновила рекорд виробництва молока
AgroPortal
2025-09-20T09:00:57Z
Є дві причини: політолог пояснив реакцію Трампа на російські МіГи в Естонії
24tv
2025-09-20T11:00:29Z
Збиття MH17: Міжнародний суд ООН підтвердив, що Росія оскаржила рішення Ради ICAO
УкраинФорм
2025-09-20T10:57:43Z
Сибіга відвідає Нью-Йорк із Зеленським
Европейская правда
2025-09-20T10:54:10Z
"Корейський сценарій" для України? Чи підтримує його Зеленський
Telegraf
2025-09-20T10:51:05Z
Зеленський: Трамп може підштовхнути Європу відмовитися від енергоресурсів РФ
Европейская правда
2025-09-20T10:45:09Z
Зеленський розказав, про що говоритиме з Трампом наступного тижня у Нью-Йорку
ГЛАВКОМ NET
2025-09-20T10:30:40Z
В Україні з’являться Штурмові війська - Зеленський
УкраинФорм
2025-09-20T10:24:17Z
Зеленський про захист неба над Польщею та Румунією: Збиття російських дронів має бути спільним рішенням
УкраинФорм
2025-09-20T10:18:46Z
Зеленський анонсував саміт з проблеми українських дітей викрадених росіянами
ГЛАВКОМ NET
2025-09-20T10:18:32Z
У Рівненській області стався витік хлору
1News
2025-09-20T11:03:42Z
Просив грошей на кисень: пенсіонерка стала жертвою "космічного" шахрая
Фокус
2025-09-20T11:00:19Z
На Прикарпатті затримали жінку, яка під час застілля поранила ножем матір
Украина Криминальная
2025-09-20T10:39:09Z
У Британії в клубі сталася стрілянина, є поранені
Европейская правда
2025-09-20T10:36:05Z
Поліцейські встановлюють особу чоловіка, який загинув внаслідок наїзду тролейбуса у Львові
Украина Криминальная
2025-09-20T09:57:12Z
Жінка з інвалідністю намагалася вивезти за кордон другого фіктивного чоловіка мобілізаційного віку
Известия Киев
2025-09-20T09:30:33Z
Чоловік хотів придбати авто і втратив майже 125 тисяч гривень
InternetUA
2025-09-20T09:27:55Z
Росіяни вдарили дроном по селу на Запоріжжі, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-09-20T09:27:39Z
Тіло топового російського посадовця, пов'язаного з Росатомом, знайшли в лісі у Підмосков'ї
24tv
2025-09-20T09:24:04Z
Американські розробники представили концепцію нового бойового танка M1E3 Abrams
InternetUA
2025-09-20T11:03:14Z
Чоловіків 18-22 років випустили за кордон. Президент пояснив логіку цього рішення
ГЛАВКОМ NET
2025-09-20T10:54:58Z
"ППО буде безсила": в ЗСУ радять киянам готуватись до атак великих FPV-дронів
Фокус
2025-09-20T10:42:07Z
Робота для пенсіонерів в Одесі: українцям поважного віку готові платити від 25 тисяч, куди кличуть працювати
Политека
2025-09-20T10:30:55Z
"Краще будуйте укриття": в мережі спалахнув скандал через повернення ДПА для 4-х класів
Знай
2025-09-20T10:30:03Z
Як Росія поглинає українських дітей в окупації
Детектор М
2025-09-20T10:15:42Z
Бомбардування російських НПЗ. Зеленський повідомив про успіхи та реакцію міжнародних партнерів
ГЛАВКОМ NET
2025-09-20T10:15:31Z
На Громадському радіо стартував новий сезон шоу «Хтось когось любить»
Детектор М
2025-09-20T10:12:15Z
Дефіцит пікапів у війську? Зеленський прокоментував проблему
ГЛАВКОМ NET
2025-09-20T10:03:51Z
Корінь, який покращує травлення і відганяє відьом: хрін як приправа, ліки та оберіг
Комсомольская правда
2025-09-20T11:03:25Z
Нове відкриття: мікропластик може стати фактором ризику остеопорозу
360ua.news
2025-09-20T10:45:58Z
М'яка чи тверда їжа: вчені перевіряють, що змушує нас переїдати
24tv
2025-09-20T09:39:49Z
Дефіцит ваги чи ожиріння – що небезпечніше для здоровʼя
24tv
2025-09-20T06:21:07Z
Варіанти сніданків: як зробити перший прийом їжі незвичайним та поживним
Фокус
2025-09-20T05:15:21Z
З Днем фармацевта 2025: гарні картинки-привітання зі святом
24tv
2025-09-20T03:30:29Z
Що буде, якщо кожного дня лягати спати в різний час
Gazeta UA
2025-09-19T21:42:40Z
Коли обрізати виноград восени: секрети дачників, які треба знати
24tv
2025-09-19T19:06:00Z
Світові хірурги приїхали, щоб допомогти Ромчику, який зустрічався з Папою та принцом Гаррі
TSN
2025-09-19T18:51:54Z
У столиці стартував автомобільний фестиваль Kyiv Car Fest Vol.6
AutoCentre
2025-09-20T10:54:52Z
BYD презентував платформу для електробусів третього покоління
AutoCentre
2025-09-20T10:12:05Z
Ця модель 911 S/T вшановує переможця Ле-Мана, ім’я якого залишається маловідомим
Топ Жир
2025-09-20T10:06:06Z
На шасі Tatra Force збудували унікальний автомобіль для гірничорятувальної служби
AutoCentre
2025-09-20T08:12:14Z
Ferrari на мінімалках: у Києві з'явився перший електрокросовер Xiaomi
Фокус
2025-09-20T08:00:29Z
Honda представила стильний кросовер за ціною Renault Duster
Gazeta UA
2025-09-20T07:33:17Z
Ці номерні знаки створюють проблеми: що тепер заборонено водіям
Хвиля
2025-09-20T02:15:44Z
Баругзай позбавив цей Range Rover значка та будь-якої елегантності
Топ Жир
2025-09-20T01:21:55Z
Знайомтеся з фіналістами боротьби за звання Найкращого Автомобіля, Пікапа та Позашляховика 2026 року
Топ Жир
2025-09-20T00:36:41Z
Мають територіальні успіхи: DeepState повідомили про просування ЗС РФ у трьох областях
Фокус
2025-09-20T10:51:44Z
Зеленський: Результат контратаки на Добропіллі - 330 км² під нашим контролем
УкраинФорм
2025-09-20T10:42:59Z
Останнє тепло та різке похолодання. Коли в Україні кардинально зміниться погода
Telegraf
2025-09-20T10:39:43Z
Ворог просунувся відразу біля 3 населених пунктів, – DeepState
24tv
2025-09-20T10:30:46Z
Російські дрони вчергове вдарили по Харківщині
Мій Харків
2025-09-20T10:21:03Z
Ранкова атака на Миколаїв: місцева влада розповіла про наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-09-20T10:15:39Z
Росіяни хотіли нас оточити, – Зеленський розповів про контрнаступ на Донеччині
24tv
2025-09-20T10:09:41Z
Київ і низку областей охопила повітряна тривога: яка причина
TSN
2025-09-20T10:06:40Z
Виноград на березі Десни: як переселенець з Донбасу розпочав нове життя і зробив "вино мрії"
Комсомольская правда
2025-09-20T10:06:39Z
«21 день – це старий бородатий міф»: фітнес-тренер розповів, за скільки часу формується звичка
Политека
2025-09-20T10:57:55Z
"Шафран для бідних": коли збирати чорнобривці, як сушити і чим вони корисні
GlavRed
2025-09-20T10:51:47Z
Де помилка на малюнку сімейної вечері: лише найуважніші знайдуть її за 11 секунд
GlavRed
2025-09-20T10:51:21Z
Восени здивують усіх: 4 знаків зодіаку, які скоро розкриють свій потенціал
GlavRed
2025-09-20T10:27:29Z
Без крихт і нагару: як доглядати за тостером-піччю, щоб він служив довше
GlavRed
2025-09-20T10:27:04Z
Ржищівський порт-привид: колись був важливіший за Київ, сьогодні — просто бар
Telegraf
2025-09-20T10:03:55Z
Сушіть одяг лише в одному місці у квартирі: це треба знати всім
24tv
2025-09-20T09:42:24Z
Китайський гороскоп на завтра 21 вересня: Бикам - тривога, Мавпам - загроза
GlavRed
2025-09-20T08:27:01Z
Букет зів'яне за один день: які квіти не можна ставити в одну вазу
24tv
2025-09-20T08:12:31Z
Досі працює. У Запоріжжі показали, якими були сушарки для рук у СРСР
Telegraf
2025-09-20T11:03:26Z
Науковці зробили крок до голограм: звичайні OLED-екрани покращили за допомогою метаповерхонь
24tv
2025-09-20T11:03:09Z
В мережі з'явилося опитування, що вплине на ймовірний сюжет екранізації Call of Duty
24tv
2025-09-20T10:48:52Z
Чому сучасні бренди більше не додають зарядку в комплект
InternetUA
2025-09-20T10:33:32Z
Samsung презентує власну гарнітуру XR у жовтні
360ua.news
2025-09-20T10:12:50Z
iPhone Air чи Galaxy S25 Edge: який ультратонкий смартфон обрати у 2025 році
InternetUA
2025-09-20T09:33:53Z
Сиквел Cyberpunk 2077 подарує геймерам режим, який CDPR обіцяли в оригіналі
24tv
2025-09-20T08:33:12Z
Ви й не підозрювали: секретний трюк допоможе знайти приховане відео на iPhone
Фокус
2025-09-20T08:30:58Z
Покупці масово скаржаться на недолік iPhone 17: що не так з гаджетами
InternetUA
2025-09-20T08:27:46Z
Миколенко увійшов до стартового складу «Евертона» на дербі з «Ліверпулем»
УкраинФорм
2025-09-20T11:03:21Z
Ванат зіграє з перших хвилин проти Леванте
Football.ua
2025-09-20T11:03:07Z
Скандальний 46-річний супертяж витер суперником ринг вже в першому раунді: брутальне відео
24tv
2025-09-20T10:45:09Z
Невеш, Кеббал та Мортон претендують на звання найкращого гравця серпня Ліги 1
Football.ua
2025-09-20T10:45:04Z
Мічел: В Віго дебютували Унаї та Ванат, але вони не знають іспанської мови
Football.ua
2025-09-20T10:36:30Z
Арсенал – Манчестер Сіті: прогноз букмекерів на матч АПЛ
Football.ua
2025-09-20T10:33:28Z
Миколенко — у стартовому складі Евертона на Мерсісайдське дербі на Енфілді
Football.ua
2025-09-20T10:27:09Z
Стали відомі зарплати українців у Жироні
Football.ua
2025-09-20T10:24:53Z
Педрі розповів, кому присвячуються його святкування
Football.ua
2025-09-20T10:15:14Z