MY.UAНовини
Блокування українського експорту ЄС та низький урожай: як працюють аграрії в умовах війни
Блокування українського експорту ЄС та низький урожай: як працюють аграрії в умовах війни

Блокування українського експорту ЄС та низький урожай: як працюють аграрії в умовах війни

Попри бойові дії, українські фермери у прифронтових регіонах продовжують працювати: збирають врожай під обстрілами, охороняють зерносховища, шукають працівників і намагаються утримати бізнес на плаву.

Водночас це не скасовує того, що зараз агросектор стикається з новим рівнем викликів. Після підриву Каховської ГЕС майже повністю зупинилися системи зрошення у південних областях України, а російські атаки регулярно знищують залізничну логістику. До цього додається тиск з боку ЄС, де фермери блокують український агроекспорт.

Як наслідок, урожайність у ключових регіонах Півдня України суттєво впала у порівнянні з 2021 роком, а в окремих випадках – спад досяг понад 50%.

24 Канал дізнався, які найбільші виклики постали перед аграріями у прифронтових регіонах, як змінилася урожайність після втрати зрошення на Півдні України та чому український експорт агропродукції до ЄС став політичним питанням.

Які найголовніші виклики для фермерів у прифронтових регіонах?

У розмові з 24 Каналом генеральний директор УКАБ Олег Хоменко розповів, що найбільший виклик для фермерів у прифронтових областях постійні обстріли.

Такі обстріли завдають найбільшої шкоди для економіки країни, адже удари наносяться по зерносховищах, фермах, інфраструктурі тощо.

Олег Хоменко

Генеральний директор УКАБ

Саме в таких кондиціях доводиться працювати і збирати врожай нашим фермерам. Водночас, крім цих проблем, є питання щодо браку кадрів. Йдеться про збиральну кампанію, коли підприємству потрібно зібрати врожай.

Через те, що господарство може розташовуватися близько до прифронтових територій, працівники відмовляються від роботи, або, якщо і погоджуються, то вимагають вищу ціну за працю. Те саме стосується логістики.

Звичайно, що аграрії намагаються хеджувати й закладають трішки вищу ціну на послуги для перестрахування,
– зауважує пан Олег.

Також є проблеми із залізничною інфраструктурою, адже з'являються повідомлення від Укрзалізниці, що ворог завдає ударів. Це впливає на послуги з перевезення залізницею, адже відомством несе суттєві витрати на відновлення, ремонт тощо.

Зверніть увагу! Найбільш вразливими у цій ситуації є всі області, де ведуться активні бойові дії. Наприклад, донедавна Сумська область була помірна щодо ризиків, однак на сьогодні ситуація там погіршилася щодо прильотів.

Як змінилися обсяги збіжжя в областях, що традиційно найбільші за урожайністю?

На запит 24 Каналу в Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України відповіли, що у постраждалих від війни регіонах вирощування багатьох культур призупинилося.

Зокрема це відбулося після підриву Каховської ГЕС у 2023 році, адже майже всі зрошувальні системи на території Запорізької, Херсонської, Миколаївської та Одеської областей призупинили своє функціонування.

Слід відзначити, що втрата Каховського водосховища та припинення зрошення значною мірою вплинуло на кліматичну складову Півдня країни. Варто пам'ятати, що Південь країни – це про степову зону та обмежену кількість опадів, саме тому критично важливим фактором для отримання стабільних врожаїв для цих територій було зрошення,
– пояснюють в Мінекономіки.

Важливо! Саме Каховське водосховище було основним джерелом води для аграріїв в умовах ризикованого землеробства. За інформацією профільних експертів, унаслідок підриву ГЕС без джерела води залишилося 94% зрошувальних систем у Херсонській та 74% – в Запорізькій області.

За офіційною інформацією Державної служби статистики України, у 2021 році (до підриву Каховської ГЕС) урожайність культур становила:

  • Зернові та зернобобові

На території Запорізької – 37,9 центнера на гектар, Херсонської – 43,4 центнера на гектар, Миколаївської – 41,3 центнера на гектар та Одеської – 41,2 центнера на гектар областей.

В тому числі: пшениці озимої на території Запорізької – 38,5 центнера на гектар, Херсонської – 41,2 центнера на гектар, Миколаївської – 42,3 центнера на гектар та Одеської – 38,9 центнера на гектар областей.

  • Урожайність кукурудзи

На території Запорізької – 75,4 центнера на гектар, Херсонської – 90,3 центнера на гектар, Миколаївської – 52,3 центнера на гектар та Одеської – 61 центнер на гектар областей.

  • Урожайність технічних культур

Запорізька область – 20,7 центнера на гектар, Херсонська область – 22,5 центнера на гектар, Миколаївська область – 22,7 центнера на гектар та Одеська область – 23,6 центнера на гектар.

В тому числі сої: на території Запорізької – 34,7 центнера, Херсонської – 34,2 центнера, Миколаївської – 20,5 центнера та Одеської – 24,5 центнера областей.

  • Ріпак озимий

Запорізька область – 24,6 центнера на гектар, Херсонська область – 25,7 центнера на гектар, Миколаївська область – 26,6 центнера на гектар та Одеська область – 25,5 центнера на гектар.

Соняшника на території Запорізької – 20 центнерів на гектар, Херсонської – 19,3 центнера, Миколаївської – 22,4 центнера та Одеської – 23,2 центнера областей.

Натомість у 2024 році урожайність вже становила врази менше:

  • Зернові та зернобобові культури

На території Запорізької – 30,2 центнера на гектар, Херсонської – 31,9 центнера на гектар, Миколаївської – 34,4 центнера на гектар та Одеської – 37,4 центнера на гектар областей.

В тому числі: пшениці озимої на території Запорізької – 30,7 центнера, Херсонської – 33,4 центнера, Миколаївської – 39,4 центнера та Одеської – 38,6 центнера областей.

  • Кукурудза

На території Запорізької області – 45 центнерів на гектар, Херсонської області – 77,3 центнера на гектар, Миколаївської області – 23,2 центнера на гектар, Одеської області – 37,6 центнера на гектар.

  • Урожайність технічних культур

Запорізька область – 16,4 центнера на гектар, Херсонська область – 13,1 центнера на гектар, Миколаївська область – 16,4 центнера на гектар, Одеська область – 18 центнерів на гектар, в тому числі: сої на території Запорізької – 11,8 центнера, Херсонської – 6 центнерів, Миколаївської – 14,1 центнера та Одеської – 20,9 центнера областей.

  • Ріпак озимий

На території Запорізької – 15,6 центнера на гектар, Херсонської – відсутня інформація, Миколаївської – 21,9 центнера на гектар, Одеської – 23,7 центнера на гектар областей.

Соняшника на території Запорізької – 16,7 центнера, Херсонської – 11,9 центнера, Миколаївської – 15,6 центнера та Одеської – 17 центнерів областей.

Як війна вплинула на обсяги експорту української агропродукції?

У питанні саме експорту добре працює український морський коридор, каже Олег Хоменко. Натомість у прифронтових областях зберігання продукції є доволі ризикованим, а тому його намагаються якомога швидше вивезти.

Аграрії закладають продукцію на елеватори якомога далі від лінії зіткнення й постійно її вивозять. Річ у тім, що фермери з прифронтових областей не притримують збіжжя й намагаються швидше вивезти його на продаж,
– каже Хоменко.

Натомість у контексті торгівлі з Європою, як додає Хоменко, з початку повномасштабної війни для України застосовував так званий експортний безвіз.

  • Річ у тім, що до 2022 року у нас були певні обмеження щодо обсягів експорту агропродукції відповідно до видів товарів, які експортувала Україна. Крім того, за кожним видом товару закріплювалася квота.
  • Для підтримки України у воєнні роки ЄС ініціював безмитну торгівлю щодо сільськогосподарської продукції ще у 2022 році. Такий режим працював майже 2,5 року.
  • Водночас після цього почалося блокування української продукції на кордонах європейськими фермерами, а зерно іноді навіть зсипали.

Через такі дії Єврокомісія ухвалила рішення щодо обмеження експорту української продукції.Зараз Україна експортує свою продукцію згідно з новими правилами.

Також, до кожного із виду продукції застосовується квота із можливістю її перегляду надалі. Все залежатиме тут від того, як України впроваджуватиме нові реформи та стандарти Євросоюзу.

Тому говорити про те, чи добре впливає, що Європа відкрила для України ворота через повномасштабну війну, мабуть, не варто. Адже ми платимо занадто високу ціну, й ті ринки, які ми отримали в результаті, не покривають тих витрат, які українці несуть щоденно,
– каже Хоменко.

Чи відчувають європейські аграрії конкуренцію?

На думку Олега Хоменко, щодо конкуренції не варто бути однозначним, адже в історії експорту української продукції до Європи є питання з політичним підтекстом.

Європейський ринок потребує продукції. Давайте будемо відверті: велика кількість українців зараз перебувають у Європі, і вони також споживають так чи інакше продукцію. Відповідно Європі потрібно десь брати її, щоб годувати цих людей,
– пояснює гендиректор УКАБ.

Аналізуючи потреби ЄС, українська продукція не є конкурентною, вона є доповненням для того, щоб Європа могла забезпечувати продовольчу безпеку.

А ось це все стримування пов'язане з тим, що на початку війни в Україні різко зросли ціни на продукцію, польські фермери очікували, що ціна надалі ростиме, але з відкриттям безмитного експорту, коли в Україні не працювало морське сполучення, склалася така ситуація, коли вартість почала знижуватися. Тож європейські фермери почали заявляти, що вони недоотримали прибуток,
– додає Хоменко.

Втім якщо глянути з іншого боку на ситуацію, каже пан Олег, європейці, попри це, отримати прибуток в іншому – в транспортній інфраструктурі, або ж на перевалці та перероблюванні.

Є непоодинокі випадки, коли зараз морські порти Європи відчувають певний брак через те, що раніше вони забезпечували перевалювання та перероблювання нашої продукції,
– зауважує співрозмовник.

Як повідомляють в Мінекономіки, експорт агропродовольчих товарів та сільськогосподарської продукції, що класифікуються за кодами 1 – 24 згідно з УКТЗЕД, з України до країн Європейського Союзу за 7 місяців 2025 року становив 6,2 мільярда доларів, або ж 47,5% від загального експорту агропродовольчих товарів.

  • Для порівняння: у 2022 році з України до країн ЄС було експортовано агропродовольчої продукції на суму 12,9 мільярда доларів, або 55,2% від загального експорту агропродовольчих товарів.
  • У 2023 році було експортовано агропродовольчої продукції на суму 12,5 мільярда доларів, або 56,9% від загального експорту агропродовольчих товарів.
  • У 2024 році експортовано на суму 12,8 мільярда доларів, що становить 52,1% від загального експорту.
Теги за темою
Євросоюз
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ігор Кондратюк розсекретив розмір своєї пенсії та на які гроші зараз живе: "Я добре заробляв"
TSN
2025-12-02T12:30:11Z
"Дуже сумую": обранець Денисенка поділився особистим зізнанням про сім'ю
GlavRed
2025-12-02T12:24:05Z
Ігор Кондратюк розповів про сварку з дружиною в річницю шлюбу і чого в стосунках боїться найбільше
TSN
2025-12-02T12:06:08Z
Лідер гурту U2 Боно привітав перший візит Зеленського в Ірландію і згадав поему Шевченка
УкраинФорм
2025-12-02T11:54:39Z
Тарас та Олена Тополі обривають останні зв'язки після повідомлення про розлучення
GlavRed
2025-12-02T11:42:06Z
Скільки серій у 2 сезоні серіалу "Кава з кардамоном", який дивляться українці
24tv
2025-12-02T11:39:36Z
"Ніби зняла броню": українська співачка Маша Кондратенко знялася для Playboy
Фокус
2025-12-02T11:21:52Z
Майлі Сайрус натякнула на заручини з молодшим на шість років відомим музикантом
TSN
2025-12-02T11:06:49Z
У Стамбулі українська письменниця презентувала новелу про жіночу свободу
УкраинФорм
2025-12-02T10:45:50Z
Мінекономіки рекомендувало «Укрзалізниці» утриматися від підвищення тарифів на вантажі
ГЛАВКОМ NET
2025-12-02T12:30:52Z
Соняшник в Україні продовжує поступово додавати в ціні на тлі високого попиту
Agravery
2025-12-02T12:27:43Z
Держборг України у жовтні зріс на $2,98 мільярда
УкраинФорм
2025-12-02T12:24:04Z
ЗМІ: ЄЦБ відмовився підтримати виплату Україні позики за рахунок росактивів
Европейская правда
2025-12-02T12:21:15Z
РФ і В’єтнам організували схему для обходу цінової стелі на російську нафту - розвідка
УкраинФорм
2025-12-02T12:09:54Z
Американські компанії скуповують рідкісноземельні метали, необхідні ЄС для переозброєння - Bloomberg
УкраинФорм
2025-12-02T12:09:33Z
IT-експорт України у жовтні показав найвищий результат — дані НБУ
InternetUA
2025-12-02T12:03:45Z
Як повернути 1% Пенсійного збору при купівлі квартири у 2025 році
24tv
2025-12-02T12:03:39Z
Бензин, дизпальне та автогаз: які ціни на АЗС України 2 грудня
УкраинФорм
2025-12-02T12:03:26Z
У Путіна зробили гучну заяву про війну в Україні на тлі візиту Віткоффа
Хвиля
2025-12-02T12:30:26Z
Зеленський: Зараз війна змінилася - ударні дрони, ракети б’ють значно сильніше і масованіше
Взгляд
2025-12-02T12:27:25Z
Партія Орбана скоротила відставання від головного суперника з опозиції
Европейская правда
2025-12-02T12:24:25Z
Протести в Болгарії переросли у сутички, президент Радев закликав до дострокових виборів
360ua.news
2025-12-02T12:21:36Z
Рішення щодо заморожених активів Росії: Макрон назвав дату, коли мають фіналізувати угоду
24tv
2025-12-02T12:18:56Z
США раптово перестали відповідати на дзвінки з Берліна – німецький генерал шокований
TSN
2025-12-02T12:18:34Z
Кремль хоче уникнути публічного обговорення результатів зустрічі між США та Росією, – ISW
24tv
2025-12-02T12:18:33Z
Євродепутатка: "продаж" України Путіну матиме катастрофічні наслідки і для США
Европейская правда
2025-12-02T12:18:31Z
"95% безконфліктно": нардеп прокоментував "бусифікацію" в Україні
TSN
2025-12-02T12:18:24Z
У лікарнях Тернополя залишаються 16 поранених внаслідок атаки РФ, серед них - одна дитина
УкраинФорм
2025-12-02T12:30:55Z
У Тернополі кількість жертв російського удару зросла до 36 - у лікарні померла 81-річна жінка
Комсомольская правда
2025-12-02T12:21:41Z
В Україні затримали підозрюваних у вбивстві студента у Відні
УкраинФорм
2025-12-02T12:18:40Z
У Чорному морі під атаку потрапив новий танкер Росії, – ЗМІ
24tv
2025-12-02T12:09:53Z
У Чечні згоріла будівля ФСБ після атаки дронів
iPress
2025-12-02T12:09:29Z
На Нивках сталося потрійне ДТП, рух громадського транспорту зупинено
ГЛАВКОМ NET
2025-12-02T11:57:31Z
У Польщі на три місяці арештували чоловіка, який без нагляду залишив багаж в аеропорту
Европейская правда
2025-12-02T11:51:12Z
18 500 доларів США за відстрочку від мобілізації: у Харкові викрито злочинну групу
Мій Харків
2025-12-02T11:27:10Z
М'яке покарання, – генпрокурор відреагував на вирок Молочному, який на смерть збив жінку
24tv
2025-12-02T11:24:29Z
Де можна посадити сосну: плюси та мінуси для ділянки
24tv
2025-12-02T12:30:31Z
Польща отримає від Нідерландів системи ППО для захисту НАТО та підтримки України
Комсомольская правда
2025-12-02T12:27:48Z
Президент СКУ закликав до єдності на Європейському форумі діаспори в Новому Саді
УкраинФорм
2025-12-02T12:21:06Z
Можлива мобілізація жінок в Україні: у ТЦК пояснили, чи вплине це на перебіг війни
TSN
2025-12-02T12:18:13Z
На Майдані Незалежності до дня ЗСУ встановили інсталяцію із гільз «Квітка пам’яті»
УкраинФорм
2025-12-02T12:15:59Z
Нова загроза для України: навіщо Росія перемістила із Сибіру 16 бомбардувальників Ту-22М
Фокус
2025-12-02T12:15:51Z
Життя без "прописки": чим загрожує відсутність реєстрації
Знай
2025-12-02T12:12:07Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Дніпропетровській області: що потрібно для отримання виплати в грудні
Политека
2025-12-02T12:00:39Z
Під підлогою будинку - ціла "річка": чоловік під час ремонту виявив калюжу під бетоном
GlavRed
2025-12-02T12:00:11Z
Дикі свині в Каліфорнії стали "неоново-блакитними": дослідження викрило небезпечну причину
24tv
2025-12-02T12:18:21Z
Панічна атака — це сигнал тіла, а не наближення кінця: симптоми, як допомогти під час нападів
TSN
2025-12-02T11:06:57Z
Чи продовжує людство еволюціонувати: що кажуть антропологи
24tv
2025-12-02T10:33:26Z
Забудьте про хімію: чим за лічені години позбутись багаторічного нальоту в унітазі
24tv
2025-12-02T10:24:02Z
Як почистити замизканий комір куртки, пуховика без прання
TSN
2025-12-02T08:06:57Z
Зарплати медиків: скільки насправді платять лікарям, медсестрам та фельдшерам
Хвиля
2025-12-01T19:30:50Z
Хто може отримати статус "тимчасово непридатний": перелік хвороб та станів
24tv
2025-12-01T19:03:18Z
Ціни зростають чи не щотижня: українка розкрила мінуси Хорватії
24tv
2025-12-01T17:21:29Z
Календар профілактичних щеплень: що і для кого зміниться від 1 січня 2026
TSN
2025-12-01T17:03:18Z
Найдешевший електрокросовер Kia показали до прем'єри
Фокус
2025-12-02T12:27:21Z
Головна причина неприємного запаху: яку деталь в авто водії забувають мити
GlavRed
2025-12-02T12:24:22Z
Українці у листопаді придбали майже 11 тисяч електромобілів: регіони-лідери
AutoGeek
2025-12-02T12:12:54Z
Kia засвітив новий бюджетний кросовер
AutoCentre
2025-12-02T12:09:09Z
Найміцніша версія Ford Ranger отримує більш преміальну комплектацію
Топ Жир
2025-12-02T11:42:54Z
Від раритетів до рекордсменів пробігу: Укрпошта виставляє на продаж 716 автомобілів
УкраинФорм
2025-12-02T11:39:29Z
Toyota оновила свій бестселер
AutoCentre
2025-12-02T11:30:24Z
Флагманський гібрид: Toyota запустила у продаж розкішний седан Century
AutoGeek
2025-12-02T11:12:30Z
Найдорожчий позашляховик BYD тричі витримав падіння дерева на дах і продовжив рух
Фокус
2025-12-02T10:42:05Z
Обмеження руху транспорту в Івано-Франківській області: де саме не можна буде проїхати
Политека
2025-12-02T12:30:34Z
Дрони ССО вдарили по місцю зосередження російських військових у Покровську
УкраинФорм
2025-12-02T12:24:10Z
Рунічний гороскоп на тиждень 1–7 грудня 2025 року: Левам — прорив, Козерогам — стабільність, Рибам — інтуїція
TSN
2025-12-02T12:18:26Z
Називають "одноразками": РФ використовує мобілізованих на ТОТ українців для виявлення позицій ЗСУ
Фокус
2025-12-02T12:12:47Z
Північ Покровська під контролем України, проте окупанти переважають у південній частині, – ЗСУ
24tv
2025-12-02T12:03:16Z
Графік відключення світла у Харківській області на 3 грудня: кого саме залишать без електрики на великий проміжок часу
Политека
2025-12-02T12:00:29Z
У Краматорську кількість загиблих через удар РФ зросла до двох, п'ятеро постраждалих
УкраинФорм
2025-12-02T11:57:21Z
Прогноз погоди на грудень 2025: в Укргідрометцентрі відповіли, коли почнуться морози
Фокус
2025-12-02T11:54:54Z
Сумською головна вулиця Харкова була не завжди: на честь кого її назвали більшовики
GlavRed
2025-12-02T11:48:27Z
Губні помади, які безжально старять: уникайте їх після 25 років
24tv
2025-12-02T12:30:43Z
Найбільша ковзанка й Резиденція Санти, масштабні світлові інсталяції та фотозони: де шукати дива на "Зимовій країні" на ВДНГ
VGorode
2025-12-02T11:54:28Z
Де можна побачити недобудовану дамбу високогірної ГЕС в Україні
24tv
2025-12-02T11:27:22Z
Не ШІ: блогер забронював ліжко просто посеред пустелі Йорданії під зоряним небом
Фокус
2025-12-02T11:21:19Z
Встановлять датчики: у популярній країні Європи за туристами стежитимуть на пляжі
24tv
2025-12-02T11:12:03Z
Замінить "Олів'є" і "Шубу": королівський салат на святковий стіл
GlavRed
2025-12-02T11:09:30Z
Цвітуть як божевільні: натуральна підгодівля за хвилину для будь-яких квітів
GlavRed
2025-12-02T10:48:40Z
Навіщо кактусу колючки і чим загрожує їхня втрата: неймовірні факти
TSN
2025-12-02T10:36:48Z
Міста, де хоче жити весь світ: одне з них шалено популярне серед туристів
24tv
2025-12-02T10:27:41Z
Змінює уявлення про планету: вчені знайшли прихований секрет у центрі Землі
GlavRed
2025-12-02T12:24:25Z
Обмін Bitcoin з Monero
Мій Харків
2025-12-02T12:18:48Z
Samsung представив свій перший смартфон з трьома екранами
УкраинФорм
2025-12-02T12:18:06Z
Apple готує одразу три нових MacBook: що вийде у 2026 році
InternetUA
2025-12-02T11:48:34Z
Фотографка гуляє пляжем та виявляє містичні знахідкі на узбережжі: їх там "не мало бути"
Фокус
2025-12-02T11:30:12Z
Не потребує електроенергії: інженери створили незвичайний пристрій для опалення будинку
Фокус
2025-12-02T11:21:16Z
Міжзоряний об'єкт 3I/ATLAS дивніший, ніж вважалося: отримано нові фотографії
Фокус
2025-12-02T11:09:20Z
Інтернет без світла: як зробити потужний повербанк для роутера в домашніх умовах
InternetUA
2025-12-02T11:03:00Z
На Марсі йшли дощі і, можливо, планета була населеною: доводять дивні камені
Фокус
2025-12-02T11:00:13Z
Ексфутболіста збірної Англії затримали за підозрою у замаху на зґвалтування
Football.ua
2025-12-02T12:24:13Z
Енцо: Челсі претендує на титул АПЛ, але конкуренція висока
Football.ua
2025-12-02T12:12:20Z
Інтер наближається до трансферу 18-річного таланта Хайдука
Football.ua
2025-12-02T12:03:24Z
НОК назвав найкращих українських спортсменів листопада
УкраинФорм
2025-12-02T11:57:53Z
Аморім обрав нового півзахисника для Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-12-02T11:57:25Z
Нікола назвав Варді прикладом для Кремонезе
Football.ua
2025-12-02T11:54:37Z
УАФ запускає новий формат селекції для юнацьких збірних
УкраинФорм
2025-12-02T11:45:58Z
Зателефонував після матчу з Ісландією: Ребров зворушливо згадав останню розмову з Мунтяном
24tv
2025-12-02T11:42:50Z
Лузан претендує на титул «Момент 2025 року» Міжнародної федерації каное
УкраинФорм
2025-12-02T11:42:34Z