/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F70a36409d877b638d3d07dfc49b168ad.jpg)
ЦВК Грузії заявила про «перемогу» проросійської правлячої партії на тлі протестів
Про це повідомляє Эхо Кавказа, передає Укрінформ.
За даними ЦВК країни, кандидати «Грузинської мрії» перемогли у всіх містах та муніципалітетах, у тому числі в Тбілісі. У 26 муніципалітетах кандидати правлячої партії не мали суперників. Значна частина прозахідної опозиції голосування бойкотувала.
Голосування завершилося у суботу о 20.00 за місцевим часом, після чого проурядовий телеканал «Імеді» опублікував екзитпол. За цими даними, чинний мер Тбілісі Каха Каладзе набирав на виборах 77,4%, а «Грузинська мрія» у столиці – понад 76% голосів.
Лідери правлячої партії, зокрема мільярдер Бідзіна Іванішвілі, після цього оголосили про перемогу та привітали прихильників.
Водночас частина опозиції проводила мітинг у центрі столиці, заявляючи про плани «мирного повалення влади». Протестувальники, зокрема, спробували зайняти президентський палац.
Прем'єр Іраклій Кобахідзе ще до закінчення голосування заявив, що у всіх муніципалітетах та містах правляча партія перемагає, набираючи понад 70% голосів. У 26 містах та муніципалітетах кандидатів на посаду мера висунула лише «Грузинська мрія».
Великі опозиційні партії – зокрема «Коаліція за зміни» та «Єдиний національний рух», які зайняли, за даними ЦВК, друге та третє місця на парламентських виборах 2024 року, – бойкотували голосування. У виборах також не брали участь «Федералісти» та кілька інших прозахідних сил.
Як зазначає видання, день виборів багато опозиційних політиків зустріли у в'язницях та СІЗО, де вони перебувають за різними звинуваченнями. Серед них – Міхеїл Саакашвілі, Леван Хабеішвілі, Звіад Куправа, Елене Хоштарія, Георгій Вашадзе, Ніка Гварамія, Іраклій Окруашвілі, Зураб Джапарідзе, Ніка Мелія та Гіві Таргамадзе. Крім того, тюремні терміни відбувають десятки учасників проєвропейських акцій, яких опозиція та частина суспільства вважають політв'язнями.
Окрім цього, вибори пройшли за умов браку міжнародного контролю: за ними спостерігали лише 28 міжнародних організацій, що в 13 разів менше, ніж у 2021 році. Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ не направило свою місію, оскільки отримало запрошення менш ніж за місяць до голосування.
Як повідомляв Укрінформ, у суботу, 4 жовтня, в Грузії відбулися вибори до місцевих органів влади. Вісім опозиційних партій Грузії заявили у липні про відмову брати участь у муніципальних виборах у жовтні.
Через спірні результати муніципальних виборів у Грузії пройшли протести. Незабаром вони переросли в сутички з поліцією, після чого людей розігнали водометами. Також учасники антиурядових демонстрацій розпочали штурм палацу президента. Частині вдалося прорватися у внутрішній двір. Є затримані. Силовики застосували перцевий газ.
П’ята президентка Грузії Саломе Зурабішвілі не підтримала діїчастини учасників мітингу, які вирішили силовим методом захопити палац Орбеліані на Площі Атонелі.
Торік у листопаді прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу до ЄС та від фінансової допомоги ЄС до 2028 року.
Фото: АА