MY.UAНовини
Пам’яті підполковника Дмитра Букарьова
Пам’яті підполковника Дмитра Букарьова

Пам’яті підполковника Дмитра Букарьова

Він, як командир, вийшов з «Азовсталі» серед останніх захисників Маріуполя

«Мій брат був надзвичайно мужньою, виваженою людиною з глибоким пізнанням світу та постійним бажанням до самовдосконалення. Для нас, рідних, це невимовне горе, ми втратили часточку світла», – говорить про Дмитра Букарьова його сестра, Тетяна Лісова.

Дмитро народився у Хмельницькому 19 квітня 1971 року. Через два роки сімʼя переїхала до Черкас. Мама Дмитра Лариса Букарьова розповідає, що син з раннього дитинства любив життя й був оптимістичним, обожнював жартувати й завжди посміхався, а його улюбленими фразами були – «я сам», «я чоловік». Після закінчення школи в 1988 році вступив до Балтійського університету Санкт-Петербурга на кафедру військово-морської справи. Після навчання повернувся до Черкас і працював інженером-конструктором у СКБ «Стріла», НВК «Фотоприлад».

В 1998 році Дмитро був прийнятий на службу до військової контррозвідки Служби безпеки України, у серпні 2005-го звільнився у званні «майор». До 2014 року працював на черкаських підприємствах на різних посадах: інженера, начальника служби безпеки, і навіть журналіста.

Дмитро багато читав, багато знав про військову справу. «Він шанував наші традиції, нашу мову. Вивчав історію, різні релігії, досконало знав Біблію. До речі, його позивний, «‎Білотур» – це давньоукраїнське ім'я. Діма більшу частину життя був атеїстом, але свого часу, таки віднайшов свою – став рідновіром. Своє рідновірське ім'я обрав ще у 2004-2005 році, а потім воно стало позивним», – розповідає Тетяна.

Коли у 2014 році почалася російська агресія на сході України, Дмитро Букарьов хотів відновитися на службі в СБУ. Того разу він отримав відмову, вдруге – теж, адже тоді доукомплектування органів військовослужбовцями запасу не проводилося. І він приєднався до полку «Азов». Поки очікував відповіді від СБУ минуло кілька місяців, добровольчі групи вже були сформовані, тож його командирами були хлопці, які служили всього кілька місяців. Дмитро з розумінням ставився до ситуації, поважав побратимів. «Він розповідав, що було смішно, коли ним керували 18-річні діти, але сприймав все з розумінням», – згадує сестра Тетяна.

З грудня 2014 року Дмитро воював в АТО/ООС, став командиром групи артилерії в батальйонно-тактичній групі, брав участь у Широкінській операції. Найбільше цінував в «Азові» відчуття братерства. Білотур служив під Маріуполем, віддав вісім років життя захисту України, виховав чимало молодих «азовців», з «Азова» пов’язане і все його подальше військове життя. Пізніше побратими розповідали, що знання Дмитра з попередньої служби були корисними і він передавав їх підлеглим. Коли «Азов» приєднали до Нацгвардії, йому відновили звання майора.

Командир «Азову» Денис «Редіс» Прокопенко писав про Дмитра: «Безпосередньо познайомився з Білотуром ще навесні 2015 року під час активних бойових дій в Широкиному. Після втрати Донецького аеропорту та Дебальцевого це була одна з найгарячіших точок на мапі. Білотур справляв враження глибокодумної людини із стратегічним мисленням... На той момент мені, як командиру роти, здавалося, що він один із небагатьох офіцерів, хто дійсно тямить в артилерії».

З лютого 2020 року Білотур став заступником командира полку «Азов» із артилерії. У 2022 році заочно закінчив Національний університет оборони України імені Івана Черняховського. За роки служби Дмитро проявив себе як високопрофесійний і безстрашний розвідник та артилерист, талановитий і досвідчений командир, для якого найвищою цінністю завжди було життя підлеглих. Він виховав і загартував не один десяток артилеристів, провів чимало вдалих і ризикових операцій. Його цінували побратими, підлеглі й військове керівництво.

24 лютого 2022 року на момент повномасштабного вторгнення Дмитро був на базі в Маріуполі, разом із побратимами 86 днів тримав оборону міста й заводу «Азовсталь». Ефективно керував приданими силами та засобами артилерії, що неодноразово заважало росіянам підійти до околиць Маріуполя та прорватися в місто. Поки були боєкомплекти до азовської артилерії, росіяни не мали жодного шансу потрапити у місто – Білотур і його підлеглі працювали дуже якісно. У них була обмежена кількість снарядів, але кожен постріл був влучним. Коли боєкомплекти закінчились, Дмитро переправляв через річку і поранених, і снаряди:

«Він знайшов човни і кермував ними, постійно курсував через річку. Там загинули люди, але попри це він виконував цю роботу. На них скидали важкі протибункерні бомби, постійно когось засипало. Відкопували, на це йшло багато часу і сил – або живих, або мертвих, щоб потім рідні могли їх поховати», – згадує Тетяна.

Пізніше було ухвалено рішення відступати на «Азовсталь». Генштаб ставив завдання протриматися два тижні, вони ж протрималися майже три місяці. Перебуваючи в оточенні, Дмитро разом з побратимами відбивав численні штурми ворога. А рідним він писав, що у нього все нормально, ніколи не жалівся. Там йому виповнився 51 рік.

За час служби Дмитро Букарьов був відзначений командуванням нагородами: відзнаками «Козацький хрест» ІІІ і ІІ ступенів, «За виконання бойового завдання», медалями «За відзнаку у службі», «Захиснику Маріуполя», «За оборону Маріуполя», «За участь в АТО», «За військову службу Україні», нагрудним знаком «DEI GRATIA», двома нагородними годинниками та нагородною зброєю (пістолет), орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

Востаннє Тетяна спілкувалася з братом 19 травня 2022 року. У прихованому чаті скинув геолокацію Оленівської колонії, захисники Маріуполя будуть перебувати там, про це є певні домовленості. Попросив, щоб ніхто про це не знав. Ще сказав, що знищив все – від документації до зброї, аби ворог не зміг нічого використати і попередив, що розіб’є свій телефон, тому якийсь час зв’язку з ним не буде.

20 травня 2022 року за наказом вищого військового керівництва заради збереження життя людей Дмитро Букарьов вийшов з побратимами з «Азовсталі» у так званий "полон за домовленістю". Полонених «азовців» утримували на території колишньої Волноваської виправної колонії № 120, в окупованому селищі Оленівка Кальміуського району Донецької області, де окупанти утворили фільтраційну в’язницю. Дмитро як командир виходив з «Азовсталі» одним із останніх. У полоні тримався надзвичайно гідно, незмінно був спокійним.

У ніч на 29 липня 2022 року підполковник Дмитро Букарьов загинув під час теракту в Оленівській колонії, вчиненому окупантами проти захисників Маріуполя. Два збіги по ДНК рідні захисника отримали наприкінці червня 2023 року.

8 липня 2023 року Дмитра Букарьова провели в останню путь в Черкасах, на прощання прийшли його рідні, друзі, колеги та побратими. Поховали захисника на четвертому міському кладовищі. «Брате, ти один з найкращих, твоя справа жива, перемога України буде і помста за вас також, а твоє ім’я буде гідно поціноване. Слава тобі, Герою! Ти був сильним і нас цьому вчив. Ти назавжди в строю», – говорить Тетяна, сестра Героя.

Фото: Суспільне

У нього залишилися мама, сестра, дві доньки, племінник, багато близьких, друзів і побратимів.

В листопаді 2023 року Дмитра Букарьова Указом Президента України удостоєно ордена «За мужність» ІІ ступеня (посмертно).

Захисникові посмертно присвоєно звання полковника.

Фото: Суспільне Черкаси

У Черкасах фотографія Дмитра Букарьова встановлена на стелі пам’яті загиблим захисникам і захисницям України, у травні 2024 року його посмертно нагородили почесною відзнакою «Захисник України – Герой Черкас».

18 травня 2025 року травня під час ХХХ вшанувань Героїв Холодного Яру, на Меморіалі козакам-добровольцям біля Мотриного монастиря було урочисто відкрито нові пам’ятники полеглим борцям за Українську державу, серед яких Дмитро Букарьов.

Вічна шана Герою!

Фото: архів Тетяни Лісової 

Теги за темою
Мариуполь
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Як уникнути геморою під час відпустки: поради проктолога
Апостроф Лайм
2026-07-20T12:28:17Z
Досвід України змусив США змінити правила тактичної медицини – ЗМІ
iPress
2026-07-20T12:15:10Z
Експерти пояснили, як часто слід прати постільну білизну влітку
24tv
2026-07-20T11:27:02Z
Помідори не псуватимуться до двох тижнів: потрібні два прості інгредієнти
GlavRed
2026-07-20T11:06:11Z
Гороскоп на 20 липня для всіх знаків зодіаку
Вива
2026-07-20T06:36:28Z
Влітку волосся росте швидше: з цього питання думки вчених розходяться
Фокус
2026-07-20T05:51:01Z
Що впливає на випадіння волосся у чоловіків: китайські вчені шокували відкриттям
Gazeta UA
2026-07-19T17:15:15Z
Локони не впізнаєте: поради лікарів у догляді за "хворим" волоссям
Gazeta UA
2026-07-19T15:33:39Z
Чи справді влітку волосся росте швидше: вчені розкрили секрет
TSN
2026-07-19T14:03:42Z
Як правильно додавати ваніль у тісто — способи зберегти аромат
GlavRed
2026-07-18T17:54:34Z
Від Кам’янського до Черепашинців: де в Україні шукати затоплені кар’єри та блакитні озера
Комсомольская правда
2026-07-11T17:06:41Z
Наче ківі, але з кабачків. Рецепт того самого варення, про яке всі говорять
Фокус
2026-07-20T13:06:53Z
Не росте кавун після цвітіння: головні помилки в догляді за баштаном
GlavRed
2026-07-20T12:57:58Z
Яке казкове місто з сотнями пам'яток визнали найдоступнішим напрямком для відпустки в Європі
24tv
2026-07-20T12:57:55Z
Молода кукурудза вийде м’якою і соковитою: шеф поділився секретом приготування
GlavRed
2026-07-20T12:57:03Z
Бюджетні способи, щоб не натирало взуття влітку
Gazeta UA
2026-07-20T12:42:23Z
Не кидайте макарони одразу в окріп: цей простий трюк зробить їх набагато смачнішими
TSN
2026-07-20T11:09:54Z
День морозива: три рецепти, які легко приготувати вдома
Gazeta UA
2026-07-20T10:06:47Z
Анатолій Анатоліч після схуднення на понад 20 кіло приголомшив фото до та після: "Інша людина"
TSN
2026-07-20T12:57:32Z
Змушувала говорити українською: Кондратюк пригадав поведінку зрадниці Марченко на Х-Факторі
24tv
2026-07-20T12:39:03Z
Бріжит Макрон і президент Франції відвідали концерт BTS
Фокус
2026-07-20T12:30:58Z
Як Седі Сінк обійшла кастинг і отримала роль у «Людині-павуку: Абсолютно новий день»
Вива
2026-07-20T12:27:22Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 20 – 24 липня
VGorode
2026-07-20T12:21:56Z
Астаф'єва, Добринін, Доротюк та Добриднєва: зірки об'єдналися заради донатів на НГУ
Вива
2026-07-20T12:03:37Z
Актор Річард Гір вийшов у світ із пасинком: родина емоційно підтримала Іспанію у фіналі ЧС-2026
24tv
2026-07-20T12:03:01Z
Дружина покійного соліста Adam довела до сліз спогадами про чоловіка в день його народження
TSN
2026-07-20T11:51:18Z
Булочки з лохиною – хіт цього літа: відома телеведуча поділилась рецептом
Фокус
2026-07-20T11:30:18Z
У Німеччині електромобілі вперше обійшли за продажами бензинові і дизельні авто
AutoGeek
2026-07-20T12:27:55Z
Кардинальні зміни: якою буде нова Skoda Octavia 2028
Фокус
2026-07-20T12:12:33Z
Які електромобілі найменше втрачають ємність батареї з роками: велике дослідження
AutoGeek
2026-07-20T11:36:34Z
Розкішне американське авто 70-х завелося і проїхало 640 км після 24 років простою
Фокус
2026-07-20T10:57:51Z
Стане бестселером: Volkswagen відкрив замовлення на доступний електромобіль ID. Polo
AutoGeek
2026-07-20T10:12:04Z
Range Rover презентував свій перший електричний кросовер: дебют вже восени 2026 року
ЗаРулем
2026-07-20T09:42:35Z
Назвали найпопулярніші авто з Китаю, які обирали українці
Gazeta UA
2026-07-20T09:21:16Z
Новітні Lamborghini Temerario прикрашені власними дизайнерськими ескізами
Топ Жир
2026-07-20T09:12:08Z
Підроблений суперкар Mercedes продали за ціною нового Ferrari
Фокус
2026-07-20T09:00:04Z
Зеленський продовжує зустрічі з військовими: відбулися розмови з Драпатим та Білецьким
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T13:09:29Z
Ватикан готовий прийняти переговори лідерів: Зеленський розкрив подробиці
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T13:09:20Z
Генштаб спростував звільнення Сирського: що відомо
Фокус
2026-07-20T13:09:15Z
У Генштабі та ОП відповіли на чутки щодо звільнення Сирського з посади головнокомандувача ЗСУ
24tv
2026-07-20T13:03:41Z
«Король Півночі» очолив уряд Британії: що Енді Бернем казав про Україну та Путіна
GlavRed
2026-07-20T12:57:21Z
Росія знищила друкарню разом з мільйоном книг: постраждали "Ранок", ArtBooks й інші
24tv
2026-07-20T12:57:08Z
З Білорусі йде реальна загроза: військовий експерт попередив про небезпечний сценарій Лукашенка
TSN
2026-07-20T12:54:17Z
Зеленський вдруге провів зустріч з ще одним генералом: чи стане він новим головкомом
TSN
2026-07-20T12:54:10Z
Сьогодні можуть звільнити Гнатова з посади начальника Генштабу, — ЗМІ
Фокус
2026-07-20T12:51:03Z
Яким буде залишок літа - підкажуть бджоли: прикмети та звичаї 21 липня
GlavRed
2026-07-20T13:06:19Z
Рекомендації Ради Європи щодо рівності і штучного інтелекту переклали українською мовою
Детектор М
2026-07-20T13:00:05Z
Виплати військовим: Міноборони пояснило, хто отримає додаткові гроші
Фокус
2026-07-20T12:45:38Z
"Нагадує біотуалет": українці розкритикували новий меморіал Ірині Фаріон у Львові
Фокус
2026-07-20T12:42:04Z
"Без труда не витягнеш рибку із пруда": відоме прислів'я українською звучить значно колоритніше
24tv
2026-07-20T12:24:26Z
В Україні створили безекіпажну платформу для доставки БПЛА
InternetUA
2026-07-20T12:18:49Z
Викорінюємо суржик: десять слів, які українською звучать колоритніше
Gazeta UA
2026-07-20T12:12:37Z
Дружину Федорова критикують за "ревнощі" до інших жінок на тлі протестів
Фокус
2026-07-20T12:12:30Z
Юлія Дукач стала менеджеркою зі стратегічного розвитку Molfar Intelligence Institute
Детектор М
2026-07-20T12:09:33Z
Повна ліквідація пожежі у Норвегії, що знищила понад 100 будинків, займе ще близько 10 днів
Европейская правда
2026-07-20T12:54:55Z
На Київщині п'яний підліток за кермом ВАЗ влетів у зупинку: троє людей у лікарні
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T12:06:50Z
Шахраї видають фінансові піраміди за інвестиції в сонячні електростанції
InternetUA
2026-07-20T12:03:47Z
Теракт біля ТЦК в Кам’янці-Подільському. Виконавці отримав довічне й 15 років тюрми
Лига
2026-07-20T11:45:14Z
Пожежникам довелося перекрити рух через те, що роботаксі Amazon врізалося у вогонь
Топ Жир
2026-07-20T11:42:26Z
У Броварському районі мотоцикліст збив пішохідку: обох учасників ДТП госпіталізовано
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T11:39:56Z
Купив «довідку» у фоторедакторі: на Ізмаїльщині підприємець отримав вирок за фейкову інвалідність
InternetUA
2026-07-20T11:27:17Z
Ракети летіли просто у будинки: наслідки "прильотів" на Одещині
TSN
2026-07-20T11:09:04Z
Росія вдарила по великому місту України: вбито людину, є поранені
TSN
2026-07-20T11:06:08Z
Як швидко звірити курс валют онлайн і не переплатити при обміні
InternetUA
2026-07-20T13:00:16Z
У Німеччині побудують один із найбільших і найсучасніших порохових заводів Європи
5 UA
2026-07-20T12:57:31Z
Стратегія України-2042 містить більше запитань, ніж відповідей — ZN.UA
ZN UA
2026-07-20T12:48:11Z
Долар і євро подорожчають: офіційний курс валюти в Україні на 21 липня
24tv
2026-07-20T12:42:25Z
За рік середня пенсія зросла: скільки отримують пенсіонери в України
24tv
2026-07-20T12:33:51Z
Не електростанція, а величезний акумулятор. У США збудують гігантську батарею для електромережі
InternetUA
2026-07-20T12:33:42Z
Журналісти показали, в яких умовах під час війни працює український гігант «Запоріжсталь»
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T12:30:12Z
Транспорт, енергетика, житло: Сєяр Куршутов пояснює де саме шукати можливості розвитку України
Знай
2026-07-20T12:27:53Z
Замість смітника – знижки: в ЄС запрацювали нові правила для продавців одягу
24tv
2026-07-20T11:57:54Z
Смартфон може замінити повербанк: як передати заряд іншому пристрою
InternetUA
2026-07-20T13:00:13Z
З початку року «Плейсіті» ініціювало блокування понад шести тисяч незаконних сайтів
Детектор М
2026-07-20T13:00:07Z
Нові відкриття у Саккарі: археологи знайшли древні гробниці часів Нового Царства
Фокус
2026-07-20T12:51:58Z
Mac Pro не врятували навіть секретні процесори Apple: що сталося
InternetUA
2026-07-20T12:48:06Z
Імовірне блокування чи технічний збій: у Росії скаржаться на недоступність сервісів Apple
ZN UA
2026-07-20T12:43:24Z
Учені вперше зрозуміли причини масового вимирання, що сталося 252 мільйони років тому
24tv
2026-07-20T12:36:47Z
Найнебезпечніший грибок став причиною найбільшої кількості вимирань: існує вид, здатний вижити
Фокус
2026-07-20T12:36:07Z
Старша за динозаврів: як виглядає одна з найдревніших річок Землі, якій до 400 мільйонів років
Фокус
2026-07-20T12:15:28Z
Putin’s lost focus: the era of unpunished ballistic strikes is drawing to a close
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T12:06:59Z
Прогноз погоди в Харківській області на тиждень з 21 по 27 липня: про які несподіванки попередили синоптики
Политека
2026-07-20T13:00:56Z
Проїзд в кільцевій електричці Києва теж подорожчає. Буде дорожче за метро
ZN UA
2026-07-20T13:00:01Z
У "Скелі" підтвердили, що кілька українських військових потрапили в російський полон у Костянтинівці
5 UA
2026-07-20T12:36:17Z
Унаслідок ворожого обстрілу Києва 19 липня було знищено майже 250 тисяч підручників друкарні «Конві»
Детектор М
2026-07-20T12:33:35Z
Графіки відключення світла у Миколаївській області на 21 липня: які адреси охоплять тривалі знеструмлення
Политека
2026-07-20T12:30:00Z
Пошкоджені будинки, прокуратура й кінотеатр «Київська Русь»: який вигляд має місце російського удару в Києві
Khreschatyk
2026-07-20T12:09:29Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги в Дніпропетровській області: жителям було названо нові ціни
Политека
2026-07-20T12:00:44Z
Найавторитетніший гороскоп на 21 липня 2026 року для всіх знаків зодіаку
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T12:00:33Z
На Лук’янівці відкрито новий наземний перехід, облаштований за добу після атаки РФ
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T11:57:57Z
Україна покращила свої позиції в рейтингу ФІБА
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T13:00:13Z
Трирічний брат футболіста Ямаля став зіркою фіналу ЧС-2026 — що він зробив
GlavRed
2026-07-20T12:57:59Z
Тренер збірної Аргентини не стримав сліз на пресконференції після поразки у фіналі ЧС-2026
24tv
2026-07-20T12:57:54Z
У Чемпіонату світу з футболу в Саудівській Аравії може змінитися рік проведення – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T12:54:26Z
100 000 грн на мрію для переможця: Lytvyn Foundation та Svitolina Foundation провели турнір для юних тенісистів
TSN
2026-07-20T12:54:08Z
Арсенал розглядає підписання Стоунза
Football.ua
2026-07-20T12:18:45Z
Снігур з важкої перемоги стартувала на турнірі у Празі
ГЛАВКОМ NET
2026-07-20T12:15:07Z
Іспанія заробила рекордні призові на ЧС-2026, але не всі гроші отримають футболісти
24tv
2026-07-20T11:36:27Z
Офіційно: Астон Вілла підписала Жуана Гомеса за £38 мільйонів
Football.ua
2026-07-20T11:24:44Z