Тарас Загородній: Трамп править як Байден, лише це називають не демократією, а диктатурою
5 листопада виповнюється рік, як Дональд Трамп вдруге був обраний президентом США. Саме час оцінювати результати його президентства за цей рік. Зробити це непросто – фігура Трампа надто суперечлива для однозначних висновків. Політолог Тарас Загородній пропонує розглянути політику Дональда Трампа з прагматичного погляду.
Війну в Україні не припинив, натомість розпочав економічну війну з Росією
Політолог Тарас Загородній. Фото: lmn.in.ua
– Минув рік президентства Дональда Трампа. І опитування показують, що має найнижчий рейтинг за цей термін, хоча сам він не перестає себе нахвалювати. Як ви вважаєте - чому?
– Це найнижчий рейтинг, за версією демократів. Але ж у них показники ще нижчі. До того ж зараз розмови про рейтинг Трампа не мають жодного сенсу, бо на третій термін його обирати ніхто не буде. А низькі рейтинги були і у Обами, і у Байдена. Це нормальна циклічність показників президентів США. Так, можливо, у Трампа зараз не все так гарно, як на виборах, але у демократів ще гірше.
– Якщо у демократів, як ви кажете, рейтинги ще гірші, то чому вони виграли вибори мера Нью-Йорка?
– Штат Нью-Йорк завжди був вотчиною демократів, тож вони й виграли. Цього разу вони провели у мери відвертого "лівака" та антисеміта Зохрана Мамдані. Це більше проблема самих демократів. І якщо вони почнуть втілювати те, що обіцяв Мамдані, то це не поразка, а скоріше подарунок Трампу. Зараз багаті почнуть тікати з Нью-Йорка, злочинність зросте через те, що Мамдані хоче скоротити штат поліції. І Трамп тепер говоритиме і показуватиме: дивіться, ось що творять демократи в Нью-Йорку.
- А що Трампу вдалося зробити з обіцяного, а що - ні?
– Він робить те, що у його розумінні повертає велич Америки. Тисне, де це можливо, на Китай, який справді становить економічну загрозу для США. Видавили Китай із Панамського каналу, а зараз видавлюють його з Венесуели та взагалі з Латинської Америки. Американці при Трампі беруть під свій контроль нафтові джерела, які були раніше у зоні інтересів Китаю. Разом з Ізраїлем ударили по іранському режиму та багато іншого. Трамп також скасував «зелену (екологічно безпечну) енергетику» і дозволив бурити нафтові свердловини будь-де – те, що раніше забороняв Джо Байден.
– Але Трамп багато чого не виконав з того, що обіцяв, наприклад, за день припинити війну в Україні?
– Так, не виконав, але за фактом його політика призвела до економічного та фінансового ослаблення Росії. Адже хто фактично розпочав війну з російською економікою? Саме Трамп, який хоче припинити постачання російської нафти та газу до Європи та інших країн. Останні його санкції були спрямовані на всю російську нафтопромисловість, її основу - компанії "Роснефть" та "Лукойл".
Трамп за фактом зробив європейців сильнішим
– Тоді можна і його політику щодо України вважати успішною.
– Загалом так. Просто Трамп, даючи обіцянки припинити війну, думав, що Путін раціональна людина, і ситуація виглядала значно простіше, ніж вона видається зараз. Потім американці зрозуміли, що Путін їх обманює, а Україна демонструє суб'єктність у виробництві власного озброєння і б'є Росію. І це змусило американців підтримувати Україну та почати економічно розвалювати Росію. Тобто опосередковано, але політика Трампа наразі працює на Україну.
Згадайте: коли ми почали бити по російській нафтовій галузі ще за президента Байдена, то з боку його адміністрації була заборона на ці удари. І це тому, що йому потрібна була російська нафта. А у Трампа, на відміну від Байдена, є фундаментальні протиріччя з Путіним, які пов'язані насамперед із нафтою та газом. Байдену була потрібна висока ціна на російську нафту і газ, а Трампу це не потрібно. Ось ми й бачимо результати, що економіка Росії «посипалася» саме за Трампа.
– З одного боку, Трамп своїми діями посварився з усіма союзниками Америки, з іншого – домігся вигідних для країни умов партнерства. Після нього країни Європи почали більше виділяти на власну оборону та інше. Чи можна вважати його зовнішню політику правильною?
– Звичайно. Він, вибачте, давав по голові європейцям, і ті почали реально займатися своєю оборонкою. Адже раніше питання своєї безпеки вони покладали лише на США, на американські військові контингенти та бази у Європі. А тепер вони більше купують американську зброю, зайнялися посиленням своїх оборонних можливостей. Ще рік тому вони й не думали збільшувати витрати на оборонку. Тож Трамп за фактом зробив європейців сильнішим.
– Але перестав давати Україні зброю!
– Він перестав її давати нам задарма, але почав продавати через програму PURL – ініціативу США та НАТО, яка дозволяє забезпечувати Україну критично необхідними озброєннями через цілеспрямоване фінансування поставок американського виробництва. Адже гроші за нього ми не платимо, тепер платять європейці. Тож нам це теж дуже вигідно, нам яка різниця, чиї це гроші, раз поставки зброї і далі продовжуються. З останнього - Швеція погодилася надати нам свої літаки "Гріппен". А все тому, що США зняли заборону на це.
- США завжди вважалися флагманом світової демократії, але зараз Трамп фактично одноосібно править країною. Наприклад, сам обирає, проти кого вводити мита і вводить, почав закручувати гайки вільній пресі, почав «полювання на відьом» – на своїх політичних опонентів. Ви погоджуєтесь з цим?
– Це перебільшення, яке роздмухують противники Трампа. У Пентагоні та Білому домі справді зменшили доступ преси до військової інформації. Але це сталося не через тиск на ЗМІ, а тому що стався витік секретної інформації. Тобто це питання забезпечення елементарної секретності, а не тиск на пресу. У нас теж по Офісу Президента, Міноборони або по Генштабу України просто так не ходять журналісти. Отак і там. Хіба там закрили якесь ЗМІ? Ні? Трамп критикує їх, але вони можуть подати до суду на нього, що й роблять.
Дональд Трамп змусив лідерів ЄС переглянути оборонну тактику. Фото: gettyimages.com
Трамп править США так само, як і Байден
– А все-таки, чому в США не спрацювали противаги президенту – Конгрес, американський істеблішмент та громадська думка?
– Та тому що республіканці виграли вибори і отримали мандат довіри від американців. Вони виграли вибори внаслідок демократичної процедури і тепер контролюють Конгрес та впливають на громадську думку.
- Тобто ви не вважаєте, що Трамп править одноосібно?
– Ні. Хіба він запровадив пряме президентське правління? Теж ні. Насправді він використовує ту саму технологію управління країною, що його противник Джо Байден за часів свого президентства. Наприклад, Байден одноосібно ввів надзвичайний стан в енергетиці і сам вирішував, що будувати, не будувати і що забороняти. Він, наприклад, забороняв будувати LNG-термінали для зрідженого газу США, тобто теж одноосібно керував країною. Тому Трамп нічого не вигадав, він просто продовжив робити те, що робив і Байден. Тільки за Байдена це називалося демократією, а за Трампа чомусь відразу стало диктатурою.
– Але політика Трампа з багатьох питань розколола американське суспільство на два непримиренних табори.
- Нічого подібного. Республіканці виграли вибори президента і тепер втілюють його програму внутрішньої та зовнішньої політики. Жодного розколу.
– Але при тому ж Байдені не було таких масових акцій протесту проти президента, як за Трампа. Акція «Ні королям» зібрала мільйони американців у всій країні.
– У тому й річ, що не по всій країні, а лише в тих штатах, які контролюють демократи. І окрім цього, хіба Трамп розігнав ці демонстрації? Ні.
У США набирає обертів рух "Ні королям". Фото: gettyimages.com
Трамп повернув Америці титул світового жандарма
– Але Трамп тоді розмістив змонтоване ШІ відео, як він із літака скидає фекалії на голови протестувальників…
– Це стосується виключно його та його виборців. Незабаром пройдуть проміжні вибори до Конгресу, і виборці можуть відреагувати на такі дії лідера республіканців.
– Трамп фактично перетворив Республіканську партію зразка її найкращих часів за Рональда Рейгана на Республіканську партію зразка Трампа. Як йому це вдалося і чим це загрожує?
– Не зовсім так, бо у партії є багато людей, які працюють у ній ще з рейганівських часів. Просто люди, які працювали з Рейганом, йдуть із природних причин – старіють, вмирають. Так, у партії є група MAGA («Зробимо Америку знову великою»), яка орієнтована виключно на Трампа, але загалом Республіканська партія не сильно змінилася. Адже самі республіканці взяли Трампа себе.
Я думаю, що Трамп, навпаки, повертає Америку в часи її справжньої величі при Рейгані. Коли США були світовим жандармом та вирішували всі питання у світі.
Бо якщо світовий жандарм не виконує своїх функцій підтримання порядку, то на перший план висуваються країни на зразок Росії, Китаю, які починають агресивно просувати свою позицію. А це веде до війни, зокрема Росії проти України. Згадаймо, хто першим наклав ембарго на постачання зброї Україні? То був не Трамп, а президент-демократ Обама. А хто пробачив війну Росії проти Грузії та анексію Криму? Знову ж таки, демократ Обама. Тоді нам на словах розповідали, як нас люблять, але забороняли бити по Росії.