MY.UAНовини
Найбільший удар за останні десятиліття: як санкції США підривають вплив Путіна на Балканах — Bloomberg
Найбільший удар за останні десятиліття: як санкції США підривають вплив Путіна на Балканах — Bloomberg

Найбільший удар за останні десятиліття: як санкції США підривають вплив Путіна на Балканах — Bloomberg

Найбільший удар за останні десятиліття: як санкції США підривають вплив Путіна на Балканах — Bloomberg

Вплив РФ у регіоні слабшає.

Коли минулого місяця США оголосили про нові санкції проти нафтової промисловості РФ, Болгарія зіткнулася з нагальною проблемою. Одна з компаній, проти якої були спрямовані обмеження, Lukoil PJSC, володіла найбільшим нафтопереробним заводом країни — наслідок тісних зв'язків з Москвою, пише Bloomberg.

Уряд вирішив “захопити” завод “Нефтохім” поблизу Чорного моря й інші активи “Лукойлу”. Акціонерів було позбавлено всіх прав і призначено менеджера для ведення переговорів про можливий продаж. Парламентському комітету знадобилося лише 26 секунд, щоб скасувати 26 років власності та схвалити цей крок напередодні наближення терміну, встановленого США для вирішення проблеми.

Несподіваний розвиток подій завдав найбільшого удару по економічному впливу Росії на Балканах за останні десятиліття. Дії президента США Дональда Трампа проти російських нафтових компаній підірвали основи влади Кремля в регіоні, де Схід і Захід століттями змагалися за вплив.

У Сербії уряд розглядає можливість викупу нафтогазової компанії Naftna Industrija Srbije AD, перебравши контроль від російського власника Gazprom PJSC. Президент Сербії Александар Вучич, який перебуває у скрутному становищі, хоче уникнути націоналізації компанії, але йому потрібно переконати Вашингтон у своїх намірах “позбутися” “Газпрому”, щоб уникнути санкцій, які можуть зашкодити його країні.

У Болгарії політики й аналітики вже роками висловлюють занепокоєння щодо непропорційно великої частки Росії в економіці, зокрема в енергетиці. “Лукойл” скаржиться на політичний тиск з метою змусити компанію продати свій нафтопереробний завод і 220 автозаправних станцій, розташованих по всій країні. Але досі нічого не відбулося.

“Основа впливу Росії базується на домінуванні в енергетичній сфері завдяки нафті та газу, що є залишками радянських часів, які не руйнувалися роками. Зараз багато з цього зникло. Це останні подихи, тому вони викликають стільки занепокоєння”, — каже головний економіст Центру дослідження демократії в Софії Руслан Стефанов.

Чиновники в Софії та Белграді усвідомили, що залишатися в орбіті Росії стало неможливо після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року.

Болгарія є членом Європейського Союзу, який готується до запровадження євро, а Сербія одного дня хоче приєднатися до ЄС. Але, пов'язані історією та залежністю від російських енергоносіїв, уряди обох країн зволікали.

Після століть тісних зв'язків економічна потужність РФ у цих двох країнах зросла в 1999 році. “Лукойл” придбав “Нефтохім”, який зараз є найбільшою компанією Болгарії. Тим часом Сербія опинилася в ізоляції після того, як НАТО бомбардував країну, щоб змусити її армію покинути Косово, поклавши кінець останній великій кривавій війні на Балканах. Росія стала ключовим союзником, підтримавши відмову Сербії визнати незалежність Косово.

За словами Стефанова, всі ці зміни відбулися під тиском США, оскільки ЄС не має важелів впливу. Без санкцій цього б не сталося, додав аналітик.

За словами старшого аналітика з питань Європи в дослідницькій компанії Verisk Maplecroft Маріо Бікарського, після завершення процесу витіснення російських нафтових гігантів з Болгарії та Сербії вплив російського диктатора Владіміра Путіна буде нейтралізовано. 

“Це відбувається в той час, коли можливості для лобіювання й інших форм взаємодії з політичною та бізнес-елітою скоротилися”, — зазначає Бікарський.

Болгарія має глибокі зв'язки з Росією. Країна здобула незалежність від Османської імперії в 1878 році в результаті російсько-турецької війни, про що нагадує національне свято, яке відзначається щороку 3 березня. Місцеві жителі досі кладуть квіти до пам'ятників, зокрема до статуї імператора Алєксандра II в Софії.

Болгарія також була близьким союзником Радянського Союзу й навіть отримала “прізвисько” “16-та республіка”, оскільки колишній диктатор Тодор Живков підтримував приєднання до СРСР. Але останнім часом відносини Болгарії та РФ базуються більше на вигідних ділових інтересах, ніж на історії.

Уряд Болгарії почав рухатися вперед із законопроєктом, що дозволяє конфіскацію “Нефтохіма”, через кілька годин після того, як 7 листопада Міністерство фінансів США відхилило компанію Gunvor як потенційного покупця міжнародних активів “Лукойлу”, назвавши трейдера “маріонеткою Кремля”.

Через десять днів призначений урядом керівник підприємства Румен Спецов офіційно вступив на посаду. Таке призначення допомогло Болгарії переконати США, що жодні кошти з місцевого бізнесу “Лукойлу” не повертаються до Росії.

Це також дозволило “Нефтохіму” отримати відстрочку до квітня. Якщо власник нафтопереробного заводу не зміниться, уряд буде просити ще шість місяців відстрочки, заявив прем'єр-міністр Болгарії Росен Желязков. В іншому випадку гроші від продажу будуть перераховані на рахунок, до якого “Лукойл” не матиме доступу, поки на компанію поширюються санкції.

Потенційні покупці з США, Європи та Перської затоки вже висловили зацікавленість. У середу, 19 листопада, “Лукойл” заявив, що вживає “всіх необхідних заходів” для продажу нафтопереробного заводу “Нефтохім”, мережі автозаправних станцій та інших активів у Болгарії.

“Питання не в тому, чи відбудеться зрештою відхід від російської власності — це обов'язково станеться. Справжнє питання в тому, чи буде Болгарія формувати цей процес, або ж усе буде формуватися силами, які повністю виходять за межі її контролю”, — сказав колишній посол США в Болгарії Іліан Васілев.

У Сербії ситуація менш чітка. Нафтова компанія NIS, мажоритарним власником якої є “Газпром нефть” і частина акцій якої належить сербському уряду, минулого місяця втратила постачання нафти після того, як закінчився термін дії санкційної відстрочки від США. Вучич попросив “Газпром” знайти покупця, щоб уникнути націоналізації компанії. “Газпром” звернувся до США з проханням продовжити ліцензію для NIS, поки він намагається передати контроль третій стороні.

Але NIS має запаси нафти лише на тиждень, після чого уряд буде змушений залучитм власні резерви або купувати нафту в інших постачальників за вищими цінами. Це збільшує ймовірність того, що Вучич піде на “захоплення” нафтопереробного заводу. Він заявив, що рішення має бути знайдено до 23 листопада.

“Якщо вони не домовляться про ціну покупки, я пропоную запропонувати кращу ціну”, — сказав Вучич 16 листопада. 

“Скільки б це не коштувало, ми знайдемо гроші”, — додав він, зазначивши, що уряд хоче “уникнути конфіскації, націоналізації”.

Це також поставить під загрозу вплив Росії в країні. Балансування між Сходом і Заходом визначало таких лідерів, як Вучич, а також велику залежність від Кремля в постачанні газу.

Росія може спробувати відновити свій економічний вплив на Балканах, але, на думку аналітика Бікарського, це буде складно.

“Навіть після закінчення війни РФ проти України й можливого скасування санкцій, Росії буде складно відновити свій вплив на енергетичних ринках регіону, враховуючи більшу кількість надійних постачальників і країн-партнерів. Москва буде змушена шукати альтернативні шляхи для збереження геоекономічного впливу в регіоні”, — сказав він. 

Чому президент США після місяців зволікань нарешті вдарив по Кремлю санкціями та чи стане це реальним викликом для Путіна? Про мотиви, ризики й ілюзії Трампа розповідав Олег Шамшур у статті “Трамп карає Путіна, але не заради України”.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Білик заінтригувала. Співачка готує українську версію легендарного новорічного хіта
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:15:59Z
Спасибі Вам, маестро Гіга! Прощання з легендарним і загадковим артистом: репортаж зі Львова
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T16:33:49Z
Диван зачекає: куди піти у Києві на цьому тижні, 15 – 19 грудня
VGorode
2025-12-15T14:00:53Z
Не Різдвом єдиним: відома американська співачка виступить на відкритті Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:06:57Z
На концерті Макса Барського зникло світло. Як відреагував співак та що пишуть українці
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:30:40Z
Працівники Лувру оголосили страйк, музей закритий
Европейская правда
2025-12-15T11:39:33Z
Лувр не відкрився вчасно через обговорення співробітниками потенційного страйку
Европейская правда
2025-12-15T09:21:59Z
Голлівудського режисера Роба Райнера разом із дружиною знайдено мертвими
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T06:09:03Z
Ексбойфренд Олени Тополі прокоментував її розлучення
ГЛАВКОМ NET
2025-12-14T17:06:59Z
Відключення світла 16 грудня 2025 року: де і коли не буде електрики
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:30:05Z
Каллас: ЄС виконав обіцянку з постачання Україні 2 мільйонів снарядів
Европейская правда
2025-12-15T17:48:30Z
Інфляція на оренду в Туреччині сягнула 60%
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T17:36:31Z
Зеленський анонсував відкриття українського офісу з експорту зброї в Берліні
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T17:21:36Z
Німеччина створює новий інструмент для стимулювання інвестицій в Україну
Европейская правда
2025-12-15T16:00:10Z
Ціни на їжу в Європі: де найдешевший та найдорожчий продуктовий кошик
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:48:33Z
Беспілотники СБУ втретє атакували нафтові платформи РФ у Каспійському морі
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:12:28Z
Підвищення тарифів на розподіл газу загрожує розвитку розподіленої генерації – експерт
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:09:22Z
Після підняття вантажних тарифів на 20%, «Укрзалізниця» втратить стільки ж у вантажоперевезеннях, – член Наглядової ради
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:51:15Z
Туреччина каже, що збила "некерований" безпілотник у Чорному морі
Европейская правда
2025-12-15T19:48:04Z
Переговоры с США в Берлине, Мерц видит шанс на перемирие, новое правительство Чехии: новости дня
Европейская правда
2025-12-15T19:42:24Z
Євролідери виступили зі спільною заявою про мирні переговори щодо України
Европейская правда
2025-12-15T19:36:26Z
«Трупи НАТО та ЄС»: під час виступу Зеленського в Німеччині стався конфуз із перекладом
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T19:33:56Z
ЗМІ: Трамп планує в понеділок поговорити телефоном із Зеленським та європейцями
Европейская правда
2025-12-15T19:24:35Z
Фіцо похизувався запрошенням від Трампа відвідати США
Европейская правда
2025-12-15T18:36:10Z
Німеччина – один із головних партнерів України в Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:15:57Z
Зеленський пояснив, чим важливі найближчі дні для України
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:00:14Z
Мерц: можливо, вперше з 24 лютого 2022 року перемир'я стає мислимим
Европейская правда
2025-12-15T17:48:54Z
У Литві знищили рекордну партію героїну вартістю 40 млн євро
Европейская правда
2025-12-15T19:12:47Z
З Німеччини екстрадовано учасницю злочинної групи, яка продавала за кордон немовлят
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T15:03:42Z
На святкуванні Хануки у Сіднеї ісламісти вбили уродженця Ужгорода Тібора Віцена
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:27:17Z
На Вінниччині викрито потужний підпільний цех з виробництва рідин для електронних сигарет
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:30:33Z
ДТП на Закарпатті. Загинула неповнолітня пасажирка 15-річного водія
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:03:14Z
Поліція затримала киянина, який намагався вбити матір та задушив бабусю: деталі справи
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T11:30:27Z
Мешканець Львівщини на мотоциклі намагався прорватися до Румунії
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T11:03:46Z
На Київщині лісник знайшов бойову частину російського дрона
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T11:00:34Z
Поліція розслідує бійку підлітків біля Алеї Героїв в Ірпені
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T10:39:57Z
"Він зруйнує Захід": провидиця Ванга побачила, що у 2026 році "назавжди змінить увесь світ"
FaceNews
2025-12-15T19:39:56Z
Справа Данила Кузьміна: правда, яку намагаються сховати
MY.UA
2025-12-15T18:19:18Z
Сили оборони України уразили Астраханський газопереробний завод у РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T16:27:22Z
Як називати жителів Камʼянського і Камʼянець-Подільського? Мовознавиця назвала правильні варіанти
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T16:12:38Z
Сервіс оренди житла Airbnb отримав багатомільйонний штраф в Іспанії
Европейская правда
2025-12-15T15:00:16Z
ЗМІ: Німеччина готує значне розширення оборонної співпраці з Україною
Европейская правда
2025-12-15T14:09:28Z
«Нульовий день» у війську
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:00:24Z
Пращання із Степаном Гігою. Фоторепортаж із Львова
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:51:51Z
Асоціація прифронтових міст та громад закликає переглянути підхід до надання державної допомоги ВПО на прифронтових територіях
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T10:27:03Z
На Волині лікарі дістали зі шлунка семирічної дівчинки 700 грамів волосся
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T19:03:33Z
Вчені назвали неочевидний фактор, що нівелює користь фізичних вправ
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T16:18:38Z
Житель Китаю заразився смертельним вірусом після похорону
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:42:35Z
Токсичні сніданки: у Європі зафіксовано «вічні хімікати» у пластівцях і хлібі
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:54:27Z
Британські лікарі-резиденти відмовилися від урядової пропозиції та будуть страйкувати
Европейская правда
2025-12-15T13:39:14Z
Вакцинація для немовлят. Відома телеведуча, що стала мамою в 47, звернулася до людей
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T07:12:14Z
Нове бачення Британського офтальмологічного центру в Києві
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T07:09:31Z
У сусідній з Україною країні вперше за 40 років зафіксовано випадки небезпечної хвороби
ГЛАВКОМ NET
2025-12-14T18:09:14Z
Навіть кволі квіти оживуть за добу: домашня підгодівля без хімії з трьох інгредієнтів
GlavRed
2025-12-14T01:36:41Z
Компанія Volkswagen запускає автівки без керма та педалей
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T09:18:53Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:55Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:50Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:50Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:36Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:26Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:18Z
У цей Chevrolet універсал встановили потужний двигун V8, і це виглядає вражаюче
Топ Жир
2025-12-14T02:27:02Z
Можливо, варто переглянути рішення про встановлення святкових вогнів на автомобілі
Топ Жир
2025-12-14T00:42:53Z
На Дніпропетровщині дикий яструб кинувся на ворожий дрон та врятував людей
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T19:15:49Z
Президент розповів, чи вимагають США виходу українських сил із Донеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:54:10Z
У Криму масово призвали до армії РФ першокурсників
FaceNews
2025-12-15T18:33:31Z
На війні загинув фотограф і письменник Юрко Костишин, відомий як «Кіт Характерник»
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T15:24:24Z
17-21 грудня у столиці відбудуться продуктові ярмарки: адреси
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T15:18:04Z
Солдат, який беззмінно провів на позиціях 76 днів, пояснив, як з початку війни змінилося поняття лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:24:14Z
Які темпи просування Росії на Донеччині? Аналітики DeepState назвали реальні цифри
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:54:26Z
Око за око, блекаут за блекаут: Бєлгород і Ростов без світла і опалення
FaceNews
2025-12-15T11:45:59Z
Україна відхилила пропозицію про «вільну економічну зону» на Донбасі – Politico
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T10:30:35Z
Найкомфортніші міста у 2026 році: оновлений рейтинг
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T05:12:01Z
Спека на пляжах і низькі ціни: топ 4 гарячі напрямки для відпустки в січні
24tv
2025-12-14T03:12:19Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:51Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:51Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:43Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:34Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:25Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:21Z
Гороскоп на завтра 15 грудня: Близнюкам - новий поворот, Водоліям - розчарування
GlavRed
2025-12-14T02:39:21Z
«Ми почали грати як один механізм»: ексклюзивне інтерв’ю з капітаном Leo Team “marat2k”
MY.UA
2025-12-21T17:08:13Z
Українські покер-руми: де грати комфортно, безпечно та з максимальними можливостями
MY.UA
2025-12-15T13:05:45Z
Прогноз магнітних бур на 15-16 грудня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T05:18:34Z
Financial Times назвав главу Nvidia Людиною року
InternetUA
2025-12-14T04:08:10Z
Згорять першими: які прилади потрібно знеструмити при відключеннях світла
Хвиля
2025-12-14T04:00:17Z
Черговий рекорд: за 2025 рік у Steam вийшло понад 19 тисяч ігор
InternetUA
2025-12-14T03:00:58Z
Черговий рекорд: за 2025 рік у Steam вийшло понад 19 тисяч ігор
InternetUA
2025-12-14T03:00:47Z
Черговий рекорд: за 2025 рік у Steam вийшло понад 19 тисяч ігор
InternetUA
2025-12-14T03:00:40Z
Черговий рекорд: за 2025 рік у Steam вийшло понад 19 тисяч ігор
InternetUA
2025-12-14T03:00:40Z
Ексфутболіст збірної РФ, який брав участь у турнірі з викраденими українськими дітьми, захворів на рак
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T18:09:39Z
Кулєша оформила дабл-дабл в матчі чемпіонату Австрії з баскетболу
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T15:24:20Z
Зубков знову відзначився результативними діями у чемпіонаті Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:36:09Z
Українські парабіатлоністи завоювали 15 медалей на стартовому етапі Кубка світу
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T14:12:24Z
Скандальний блогер Тейт не виключає проведення бою з Усиком
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T13:39:10Z
Дешева копія Тайсона: росіянин намагався вкусити олімпійського чемпіона за вухо
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:42:22Z
ФІДЕ повернула прапори росіянам і білорусам
FaceNews
2025-12-15T12:24:04Z
Калініна виграла свій перший титул після повернення на корт
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:18:25Z
Фристайлістка Коцар виборола першу в історії України медаль Кубка світу
ГЛАВКОМ NET
2025-12-15T12:06:14Z