/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F457%2F8a56139493ce71c16dbc84b29081395b.jpg)
Національний страйк у Бельгії, транспортний колапс і протест проти бюджетної економії
У Бельгії в понеділок стартував триденний національний страйк, оголошений профспілками у відповідь на заплановані урядом скорочення державного бюджету. Протест пройде у три етапи, охоплюючи транспорт, державні установи та, зрештою, всі категорії працівників.
Перший день страйку паралізував роботу громадського транспорту. Національна залізнична компанія SNCB заявила, що курсуватиме лише один або два потяги з трьох на окремих маршрутах. Міжнародні рейси між Брюсселем і Парижем повністю скасовані.
У вівторок до протесту долучаться кілька державних служб, зокрема школи, лікарні та дитячі садки. Профспілки наголошують, що це попередження уряду щодо неприпустимості урізання соціальних програм. Кульмінацією стане середа, коли запланований загальний страйк, який охопить усі сектори економіки. У цей день не працюватимуть два найбільші аеропорти країни — Брюссель-Завентем і Шарлеруа. Попри те що урядові вдалося досягти угоди щодо бюджету на 2025 рік, страйки скасовувати не планують. Влада пропонує скорочення видатків та підвищення податків на купівлю акцій, авіаквитки та природний газ, сподіваючись зменшити дефіцит бюджету на 9,2 мільярда євро до 2029 року.
Бельгія вже має один із найбільших державних боргів у ЄС — поряд із Грецією, Італією та Францією. Тому уряд планує посилити економію і провести реформу ринку праці. Профспілки ж наполягають: скорочення соціальних програм завдасть удару по громадянах.
У вересні та жовтні вже відбувалися масові демонстрації, однак вони дали суперечливі результати. Тепер профспілки сподіваються, що масштабний триденний протест змусить владу переглянути плани економії.