Битва за пістолети: депутати підготували 700 правок до законопроєкту про цивільну зброю
Доля законопроєкту № 5708 про право на цивільну вогнепальну зброю ніби вирішена: депутати збираються розглянути його в другому читанні на чотирнадцятій сесії Верховної Ради. Наміри - це, звичайно, не гарантія, але увага громадськості знову прикута до порядку обігу цивільної зброї. Що пропонується і за що критикують законопроєкт - у матеріалі Коротко про.
Наступного дня почалася війна
Впродовж останніх десяти і більше років до Верховної Ради було подано кілька законопроєктів щодо узаконення так званої цивільної зброї. Тобто такої, яка була б доступна широким верствам дорослого населення.
Щодо мисливської та пневматичної зброї, то придбати її і зараз може кожний притомний громадянин, який не має судимостей, серйозних адміністративних проступків, не стоїть на обліку у нарколога чи психіатра, пройшов навчання і має страховку. Боротьба велася за короткоствольну вогнепальну зброю як дієвий засіб самозахисту. Простіше кажучи - пістолети, які можна непомітно носити під одягом, а в разі небезпеки вони зручно лягають в руку.
Суспільство розділилося на два табори: по один бік категорично кричали: «Нізащо!» - бо наші знервовані люди повбивають одне одного. По другий бік вимагали: «Обов’язково!» - бо грабіжники і розбійники боятимуться кулі в лоб, і криміналу поменшає. Законопроєкт №5708, поданий в Раду наприкінці червня 2021 року, був найменш радикальним з усіх інших пропозицій і згладжував гострі кути. В першому читанні він був ухвалений 23 лютого 2022 року. Наступного дня почалася війна, і прийшов час вже інших законів. Наприклад, про право цивільних осіб вбивати російських солдатів з будь-яких видів зброї, в тому числі отриманої або особистої.
- Навіть якби закон встигли ухвалити до повномасштабної агресії, в умовах воєнного часу він би нічого не змінив, бо містить багато умов і обмежень на володіння та використання зброї, - каже адвокат Ігор Течін. - Але проблема в тому, що в Україні досі не існує жодного закону про зброю, є тільки інструкції МВС, що ними керується і цивільний обіг. Необхідний вищий за своїм статусом документ, який окреслить загальну систему і встановить чіткі правила в ній.
З 25, з 30 років і через п’ять років після скасування воєнного стану
Законопроєкт поділяє цивільну зброю на такі категорії:
- А – автоматична вогнепальна зброя (автоматичні гвинтівки, пістолети-кулемети тощо),
- В – травматична гладкоствольна короткоствольна вогнепальна зброя («гумові» пістолети),
- С – короткоствольна вогнепальна зброя (пістолети та револьвери з нарізним стволом),
- D – довгоствольна вогнепальна гладкоствольна зброя (рушниці для стрільби кулею або дробом),
- Е – довгоствольна вогнепальна нарізна і комбінована вогнепальна зброя (карабіни, гвинтівки).
Категорію А можна відкидати одразу, оскільки цивільним вона вся заборонена. Щодо категорій Д і Е - мисливської зброї, правила не багато в чому різняться від тих, що діють зараз. Основні пристрасті на другому читанні, можна припустити, будуть вирувати навколо зброї В і С - нелетальної і летальної, заради якої, власне, все і закрутилося.
Після першого читання депутати подали до законопроєкту 700 правок. У якому вигляді він буде затверджений, поки можна тільки гадати. Голова наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін звертає увагу на такі основні моменти:
- Попри всі наші застереження, депутати хочуть дозволити володіння зброєю травматичної дії з 25 років. В той же час нарізний пістолет людина здобуде право зберігати у себе тільки після виповнення 30 років і за умови п’ятирічного досвіду користування іншою зброєю. І не раніше ніж через 5 років після скасування воєнного стану. Застосовувати зброю вона зможе тільки в межах свого помешкання, умовно, коли до нього вдиратимуться бандити. Але для таких видів самозахисту вже давно використовується мисливська зброя.
Тільки для нагороджених
Експерт підкреслює, що для пересічної люди закон, якщо буде прийнятий як пропонується, фактично нічого не змінить. Носіння зброї з метою самозахисту фактично буде заборонене. Натомість з’явиться кримінальна відповідальність за незаконне поводження з гладкоствольною зброєю, тоді як на сьогодні є лише адміністративна. До трьох років в’язниці загрожуватиме носіння власної зареєстрованої зброї, а ще співробітники системи МВС отримають необмежений доступ до житла господарів «стволів» з метою перевірки.
При таких закручуваннях гайок розвиток чорного ринку фактично неминучий, вважають юристи. Особливо якщо врахувати, скільки зброї і боєприпасів осіло на руках у людей за роки війни.
- У серпні минулого року депутати ухвалили закон, який до закінчення воєнного стану дозволяє володіти і користуватися трофейною або випадково знайденою зброєю, - нагадує адвокат Ігор Течін. - Але знову ж таки треба зброю здавати в поліцію на перевірку, треба, щоб у зброї не знайшовся власник, щоб вона не належала до арсеналів ЗСУ чи інших українських формувань. Якщо хтось захоче зберегти знахідку собі, не піде на такі перевірки.
Кому закон точно грає на руку, то це власникам нагородної зброї. У подарунок від державних мужів зброю категорії В і С можна буде отримувати з 18 років і носити без обмежень, окрім зон, які будуть визначені Кабінетом міністрів як вільні від зброї. За оцінками Української асоціації власників зброї, в обігу перебувають від 60 до 65 нагородних «стволів».
Що ще є в пропозиціях
- Законопроєкт запроваджує електронний Єдиний реєстр зброї, але він уже запущений. МВС відкрило реєстр в червні 2023 року, не чекаючи ухвалення закону. Система автоматизувала процес обліку та спростила отримання дозволів на зброю. З 2025 року такі дозволи відображаються у застосунку «Дія».
- Державні виконавці зможуть встановлювати тимчасове обмеження боржника у праві користування цивільною вогнепальною зброєю, пневматичною та охолощеною зброєю. Така норма теж існує, але влітку 2022 року дія постанов була призупинена у зв’язку з воєнним станом.
- Законопроєкт встановлює чіткий перелік зброї, яка буде заборонена для цивільного обігу: важка зброя, виготовлена з матеріалів, що не дозволяють виявити її металошукачем, перероблена зброя, з видаленим маркуванням тощо.
- Забороняється віддавати зброю під заставу, реєструвати одну одиницю на кількох осіб (такі заборони діють і зараз).