/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F339824b601a0dad4fc2451a2277a278f.jpg)
Графіки відключень – надовго: експерт розповів, коли українці забудуть про блекаути
Аварійні відключення світла без графіків тривають у багатьох регіонах України майже два тижні. Директор Центру енергетичних досліджень Олександр Харченко розповів, чому зараз не працюють графіки, що може зробити уряд і коли українці зможуть хоча б планувати своє життя.
Як передає "Хвиля", про це він повідомив в інтерв'ю "Телеграфу".
Він пояснив, чому графіки зараз не працюють, що може зробити уряд і коли українці зможуть хоча б планувати своє життя.
ДТЕК заявив, що енергосистема столиці перебуває у критичному стані. За словами Харченка, у Києві фактично не залишилося генерації всередині міста – вона або знищена, або пошкоджена настільки, що відновити її найближчим часом неможливо.
"Відповідно, Київ переведений на повне живлення ззовні. Там теж досить багато пошкоджень. Я можу сподіватися, що десь через 5-7 днів у Києві можна буде хоча б чітко працювати за графіком", – зазначив експерт.
Чому графіки не працюють
Головна проблема – неможливість спланувати споживання. Люди вмикають усі електроприлади одночасно, як тільки з'являється світло, і це повністю ламає всі попередні розрахунки.
"Щоб створити нові графіки, потрібно набрати статистику, бо зараз просто немає розуміння. Раніше будівля споживала 100 кВт, тепер вона споживає 300 кВт", – пояснює Харченко.
Що робить уряд
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль анонсував низку заходів для повернення Києву графіків. На думку експерта, зараз тривають інтенсивні роботи зі збільшення подачі електроенергії до столиці та переформатування внутрішніх мереж.
Паралельно триває робота над запуском усіх газопоршневих установок у Києві. "Частина з них працює, частина була в процесі пусконалагодження. Зрозуміло, що зараз усі хочуть якнайшвидше все запустити, бо ситуація дуже сумна", – каже енергетик.
Темпи включення газопоршневих машин максимальні – швидше фізично неможливо. Експерт сподівається, що регуляторні проблеми ігноруватимуться, щоб не чекати місяцями дозвільних документів.
Чому графіки такі різні в регіонах
У Хмельницькій області дві години є світло, шість годин немає – і це за наявності власної АЕС. У Тернополі дуже складні графіки, а в Івано-Франківській області деякі групи взагалі не відключають.
"Це залежить від конкретної конфігурації в конкретному регіоні просто зараз. Оскільки пошкодження в різних регіонах різні, я не зможу прокоментувати кожну область. Це не тому, що хтось не любить хмельничан чи любить Івано-Франківськ – просто об'єктивна ситуація з мережами", – пояснює Харченко.
Найпесимістичніший сценарій
На запитання про те, коли закінчаться графіки відключень, експерт дав шокуючу відповідь: "Графіки закінчаться років через два-три".
"Це я зовсім песимістичний сценарій даю. Справді, коли стане нормально і тепло, трохи легше буде. Але я реально думаю, що в певні місяці року ми житимемо з графіками ще кілька років", – зізнався Харченко.
При цьому прогнозованість графіків безпосередньо залежить від одного фактора: "Якщо не буде атак, буде прогнозованість. Це досить пов'язані речі".
Чи допоможе потепління
Потепління, що починається, полегшить ситуацію і знизить споживання електроенергії. За оцінками експерта, це може додати півтори-дві години електрики на добу.
"Але сказати, що це вирішить ситуацію, зараз не можна", – резюмував Олександр Харченко.
Раніше ми писали, що енергетики попередили жителів двох великих міст.