Ціни на олію зростуть: Україна втратила третину виробництва
До початку повномасштабного вторгнення Україна збирала близько 16 мільйонів тонн насіння соняшника. Проте цього року, за даними керівниці аналітичного відділу Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлани Литвин, показник знизився до 10 мільйонів тонн, тоді як минулого року він становив 11 мільйонів тонн. Причиною цього стало зменшення посівних площ через окупацію частини південних регіонів, де традиційно активно вирощували цю культуру.
Це скорочення сировинної бази призвело до значного зменшення обсягів виробництва соняшникової олії. Якщо до війни Україна виробляла 5-6 мільйонів тонн олії, то цього року цей показник сягне лише близько 4 мільйонів тонн. Хоча такі обсяги й перекривають внутрішню потребу країни, що становить 400-500 тисяч тонн, вони суттєво обмежують експортний потенціал і скорочують валютні надходження.
Через цю складну ситуацію близько третини підприємств із випуску соняшникової олії були змушені призупинити або зовсім згорнути свою діяльність. Це стало прямим наслідком російських обстрілів та пошкоджень критичної інфраструктури, що ускладнило логістику та переробку.
Водночас ціни на соняшникову олію за дев'ять місяців поточного року зросли на 14%, досягнувши майже 83 гривень за літр. Експерти наголошують, що через обмежену пропозицію зниження цін у найближчій перспективі малоймовірне. Світовий ринок олій є взаємопов'язаним, і вартість соняшникової олії також залежить від цін на соєву, ріпакову та пальмову олії.
Намагаючись компенсувати втрати, Україна шукає шляхи переробки інших культур. За прогнозами, цього року може бути вироблено по 500 тисяч тонн соєвої та ріпакової олії, що сумарно становитиме близько 1 мільйона тонн. Однак ці обсяги поки не покривають втрачених обсягів соняшникової олії.
Світлана Литвин зауважила, що Росія активно використовує окуповані території, де вирощується соняшник, і нарощує власний експорт, тоді як раніше її обсяги були втричі меншими за українські. Агресор також цілеспрямовано обстрілює промислові виробництва та критичну інфраструктуру України, намагаючись відсікти країну від світових ринків і отримати прибуток від зростання глобальних цін.
«Зростання цін на соняшникову олію передусім обумовлено меншим врожаєм насіння соняшника, однак ситуацію ускладнюють ворожі обстріли інфраструктури та скорочення експорту», — констатувала Світлана Литвин.
Попри виклики, Україна зберігає статус світового лідера на ринку соняшникової олії завдяки налагодженим торговельним зв'язкам, сучасним технологіям та високій олійності насіння. Фахівці переконані, що Росії не вдасться витіснити Україну з цього ринку, проте країні доведеться шукати нові шляхи для підтримки та розвитку ключових галузей агропромислового комплексу.