/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F209%2F10d62590852d61923146d1b3b3c2f4d1.jpg)
Не відвідуєш школу 10 днів? Батькам загрожує штраф та поліція
Тривожні дзвіночки для батьків, чиї діти почали пропускати заняття, стають все голоснішими. Міністерство освіти і науки України, у співпраці з Міністерством внутрішніх справ, посилює контроль за відвідуванням шкіл. Навіть якщо дитина відсутня лише 5 днів, а зв'язок з батьками встановити не вдається, школа має право ініціювати подальші дії.
Раніше, під час COVID-обмежень та з початком повномасштабного вторгнення, до прогулів ставилися з певними послабленнями. Однак тепер влада твердо вирішила повернутися до механізмів, які існували до цих кризових періодів. Це не зовсім новий підхід, а скоріше актуалізація та синхронізація вже наявних правил.
Ключовим моментом є фіксація тривалої відсутності дитини. Якщо учень відсутній 10 і більше днів поспіль з невідомих або без поважних причин, запускається механізм інформування. Заклад освіти передає дані про дитину, яка не охоплена навчанням, до служби у справах дітей та Національної поліції.
Заступниця міністра освіти та науки Надія Кузьмичова підкреслила, що метою цих заходів є не покарання, а пошук дитини та з'ясування причин її відсутності. Правоохоронні органи та служба у справах дітей повинні докладати зусиль для розшуку учня. Після цього, залежно від встановлених обставин, застосовуються відповідні механізми відповідальності.
Зміни до Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку, вихованців та учнів, внесені Кабінетом міністрів постановою від 25 лютого 2026 року № 241, розширюють обов'язки відповідальних працівників закладів освіти щодо ведення обліку. Вони повинні вносити інформацію до профілю дитини в автоматизованому комплексі менеджменту, що вона не охоплена навчанням, і повідомляти про це уповноважені підрозділи Національної поліції.
Наслідки для батьків можуть бути серйозними. Кодекс України про адміністративні правопорушення передбачає попередження або штраф за ухилення від виконання обов'язків щодо виховання та навчання дітей. За перше порушення сума штрафу становить 850-1700 гривень, а за повторне протягом року — 1700-5100 гривень.
Це рішення викликане необхідністю забезпечити належний рівень освіти та захистити права дітей. Адже відвідування школи є обов'язковим, а тривалі пропуски можуть негативно позначитися на розвитку дитини та її майбутньому. Синхронізація дій Міносвіти та МВС спрямована на створення ефективної системи реагування на проблеми з відвідуванням.
Раніше, за словами Надії Кузьмичової, норма про повідомлення до правоохоронних органів у разі відсутності дитини в закладі освіти 10 і більше днів існувала давно. Однак під час пандемії та після повномасштабного вторгнення її застосування було дещо пом'якшене. Це свідчить про те, що держава прагне відновити порядок та дисципліну у сфері освіти, адаптуючись до нових реалій.
«Зараз вкрай важливо чіткіше і більш прицільно ставитися до моніторингу відвідування і відсутності дитини в школі. У випадку, якщо дитина відсутня впродовж тривалого часу і вийти на зв'язок із батьками не вдається, то запускається механізм інформування служби у справах дітей та Національної поліції», — Укрінформу.
«Ми фіксуємо порушення права дитини на освіту, і далі з Ювенальною поліцією працюємо над причиною такого порушення», — сказав міністр освіти та науки Оксен Лісовий, наголошуючи на синхронізації дій відомств.
Таким чином, держава посилює контроль за дотриманням права дітей на освіту, накладаючи більшу відповідальність на батьків та залучаючи правоохоронні органи у випадках тривалих прогулів. Це повернення до дієвих механізмів є важливим кроком для забезпечення стабільності та якості освітнього процесу в Україні.