MY.UAНовини
Радянське відлуння війни
Радянське відлуння війни

Радянське відлуння війни

Сорок п'ять років тому, 9 травня 1981-го, у Києві відбулася визначна подія.

Генеральний секретар ЦК КПРС Леонід Брежнєв прибув до столиці УРСР, щоб особисто відкрити помпезний музейно-меморіальний комплекс на дніпровських схилах.

Родзинкою цієї споруди стала "Батьківщина-мати" з мечем і щитом – велетенський монумент із нержавіючої сталі, виконаний у найкращих традиціях тоталітарної естетики.

Звісно, ​​літній генсек не міг уявити, що вже в 1990-х Україна стане незалежною державою.

А в XXI столітті відбиватиме військову агресію Росії та попутно позбуватиметься символічних радянських маркерів.

При цьому гігантську "Батьківщину-матір" вирішать не демонтувати, але апропріювати, оголосивши її втіленням національного духу та замінивши герб СРСР на український.

Цей кейс непогано ілюструє суперечливі стосунки нинішньої України з її радянським минулим.

З одного боку – прагнення повністю відмежуватися від будь-якої спадковості з СРСР.

З іншого – численні випадки, коли де-факто Україна продовжує спиратися на радянську спадщину та радянські практики.

Причому після 24.02.2022 подібних прецедентів стало навіть більше: що цілком зрозуміло.

Протягом своєї сімдесятирічної історії радянська держава майже безперервно готувалася до війни.

Економіка, ідеологія, репресивний апарат, виховання дітей, проєктування критичної інфраструктури – практично все в Радянському Союзі було підпорядковане військовим завданням.

Тотальна мілітаризація зберігалася в СРСР, коли західні країни почали відмовлятися від військового героїзму на користь постгероїчних цінностей.

Ми часто дорікаємо Європі за те, що, перебуваючи під захистом американців після Другої світової, вона зовсім розучилася воювати.

Але не варто забувати, що в самих США ще 1973 року – внаслідок масових антивоєнних протестів – було скасовано обов'язковий призов до армії.

Відтоді тягар колективної західної безпеки ніс не американський народ, а виключно американські контрактники.

Тим часом Радянський Союз до останніх років свого існування вимагав від чоловічого населення поголовної служби в збройних силах.

Навіть у відносно ліберальні часи перебудови радянські призовники могли вирушити і до Афганістану, і до Чорнобиля.

Людське життя ніколи не розглядалося в СРСР як найвища цінність, і відповідне ставлення до нього перекочувало з радянської доби до пострадянської.

Закономірно, що найбільше збройне протистояння ХХІ століття йде на території, яка до кінця ХХ століття залишалася максимально мілітаризованою.

І, звісно, ​​учасники масштабної російсько-української війни не могли не використати спадщину країни, яка багато десятиліть готувалася до війни.

Не могли не повернутись до певних практик, характерних для СРСР.

Просто агресивна пострадянська Росія щосили акцентує увагу на цій наступності, а пострадянська Україна – зі зрозумілих причин ні.

Щось безпосередньо запозичене нами із СРСР: як запаси старої зброї чи військова освіта головкома Сирського, здобута ще в 1980-х.

Щось відродилося в модифікованому вигляді: як часткове закриття кордонів, які знову доводиться охороняти від громадян.

А щось було вперше використано за прямим призначенням: як легендарний бункер на Банковій, у якому радянським керівникам так і не випало зустріти Третю світову, але який став у пригоді президенту Зеленському після російського вторгнення.

В Україні люблять іронізувати щодо ухилянтів, які "не народжені для війни".

Але на сьогоднішній день ЗСУ можуть вважатися найстарішою армією у світовій історії.

І фундамент цієї армії становлять люди, які в буквальному значенні були "народжені для війни" – тобто народилися в мілітаризованому СРСР.

Що старший український чоловік, що менший розрив між його свідомим життям та радянською ерою, то він більш невибагливий і дисциплінований.

То легше йому звикнути до ролі державного мобілізаційного ресурсу.

А ось покоління, народжене після 1991 року і мінімально порушене "совком", загалом гірше пристосоване до жорстоких військових реалій.

Воно встигло європеїзуватися і найбільше засвоїло нові постгероїчні цінності.

Як правило, представників цього покоління набагато важче примусово відправити в окопи.

Не дивно, що Україна утримується від радикального зниження мобілізаційного віку та намагається спокусити молодь щедрими грошовими виплатами.

Про радянську луну нинішньої війни говорити непросто.

Навіть тому, що нас сковує ідеологічний догматизм.

Ми переконані, що незалежна Україна ХХІ століття могла успадкувати від СРСР лише однозначно негативні явища.

Відповідно, той, хто позитивно оцінює українську адаптацію до великої війни, має заперечувати будь-який зв'язок із радянським минулим.

Наприклад, такий коментатор наполягатиме на тому, що принципи загальної мобілізації запозичені Україною не в СРСР, а безпосередньо у революційної Франції кінця XVIII століття: хоча наші ТЦК є прямими наступниками радянських військкоматів.

Хтось, навпаки, шукає та знаходить у сьогоднішній Україні численні рудименти СРСР – проте подає їх виключно зі знаком мінус.

Родові радянські риси вважаються фактором, що послаблює нашу країну під час повномасштабної війни з Росією.

"Маленька радянська армія ніколи не переможе велику радянську армію!" – так звучить кредо цієї частини суспільства.

Може витримувати затяжні бойові дії шаленої інтенсивності.

Може зазнавати високих втрат, але не здаватися.

А ось чи впораються з подібним випробуванням нинішні західні армії – питання відкрите.

Як відомо, клин вибивають клином.

Наполегливому опору України сприяє те, що в XX столітті наші співвітчизники пройшли ту ж сувору школу, що й наш ворог.

Ми готові до жорстокості російських агресорів краще, ніж упорядкований постгероїчний Захід.

І людське життя у нас цінується не так високо, як у сучасній Європі чи Америці.

Думка про те, що в кровопролитному протистоянні з РФ радянський бекграунд радше допомагає, аніж заважає українській державі, дуже неприємна.

Але, на жаль, ігнорувати цю обставину не вдасться.

Як і те, що за деякими позиціями воююча Україна не віддалятиметься від СРСР – а радше навпаки.

Зрозуміло, що це не підштовхне сучасних українців до реабілітації "совка".

Але, очевидно, наша критика Радянського Союзу дещо зміниться.

Певне усунення акцентів спостерігається вже зараз.

Скажімо, років двадцять тому в Україні було модно висміювати совок за надмірну індустріалізацію та величезні військові витрати.

Сьогодні від цього популярного наративу і сліду не лишилося.

Навпаки, тепер у нас прийнято оплакувати радянський військово-промисловий потенціал, що його не вберегли Кравчук і Кучма після 1991 року.

Натомість у наші дні СРСР активно засуджують за русифікацію та насадження імперських цінностей: їх зручно протиставляти українській національній емансипації.

На початку XXI століття головною рисою "совка" вважалася його ідеологізованість і втручання в приватне життя громадян.

СРСР розглядався як "країна шарикових та швондерів".

Тепер антирадянська творчість Булгакова в Україні не котирується, а роль державної ідеології, державного примусу та державних заборон в умовах великої війни різко зросла.

Натомість засудження радянської територіальної експансії, як і раніше, актуальне.

Оскільки незалежна Україна не претендувала та не претендує на чужі землі – на відміну від РФ.

Іншими словами, критикувати мілітаризований та ідеологізований СРСР стає важче: при цьому нерідко з'являються небажані паралелі з Україною воєнного часу.

Зате можна таврувати імперіалістичний СРСР – і тоді виникають лише аналогії з нашим супротивником.

Отже, образ Радянського Союзу в українській свідомості приречений поступово еволюціонувати.

Небіжчик СРСР виглядатиме не так прикладом державного диктату, як типовою імперією.

Не так простором особистої несвободи, як територією національного гноблення.

Якщо ж якісь радянські практики виявилися затребуваними в розпал війни, то ніщо не завадить Україні їх апропріювати.

І згодом вони просто перестануть вважатися радянськими.

Як це сталося з велетенською статуєю, яку урочисто відкрив генсек Брежнєв 45 років тому.

Михайло Дубинянський.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Экспертша с долголетия рассказала о утреннем ритуале, чтобы быть всегда молодыми, как в 21
TSN
2026-08-13T16:48:23Z
Трудные времена позади: кого ждет мощная волна позитива с 13 августа
GlavRed
2026-08-12T21:09:23Z
Как вырастить укроп в августе, чтобы взошел за 7 дней
TSN
2026-08-13T08:48:22Z
Водка покажется слабой: удивительный эстонский алкоголь попал в Книгу рекордов Гиннесса
Comments UA
2026-08-13T09:36:23Z
Гороскоп на 15 августа 2026 года: что обещают звёзды всем знакам зодиака
Новости Украины
2026-08-14T14:57:14Z
Ребёнок грубит родителям: психологи назвали три фразы, которые помогут остановить конфликт
TSN
2026-08-14T14:48:26Z
Корка больше никогда не отпадет: повара раскрыли секрет панировки мяса без яиц
TSN
2026-08-13T18:48:06Z
Большой обман на полках магазинов: какие продукты вправе называться "натуральными"
TSN
2026-08-04T13:06:20Z
Солнечное затмение 12 августа: эти 5 вещей лучше не делать сегодня, а простой ритуал поможет начать новый этап
Знай
2026-08-12T04:57:02Z
Ученые выяснили, что орган, считавший "ненужным", на самом деле может защищать от рака
UAToday
2026-08-09T14:03:43Z
Риск развития диабета 2-го типа можно снизить: ученые назвали неожиданный способ
TSN
2026-08-13T13:51:08Z
Кому категорически нельзя есть лук
TSN
2026-08-14T08:12:58Z
Почему урчит в животе, даже когда вы не голодны: что означают эти звуки и когда это опасно
TSN
2026-08-11T11:21:47Z
Владельцам собак следует быть внимательными в августе: какой симптом нельзя игнорировать
TSN
2026-08-14T13:18:42Z
Людей призвали насыпать соль в кроссовки: результат будет уже за одну ночь
GlavRed
2026-08-14T12:54:57Z
Уродует лицо и вызывает паралич: врачи предупредили о вспышке древней болезни
UAToday
2026-08-09T04:42:44Z
Почему люди часто просыпаются в 3 часа ночи: шокирующая причина
TSN
2026-08-11T21:18:06Z
Шок на всю жизнь: ДНК-тест раскрыл жуткую тайну искусственного оплодотворения
TSN
2026-08-11T14:18:31Z
«Не будет ни Москвы, ни Петербурга»: идеолог «русского мира» Дугин требует выселить россиян в деревни перед ядерной войной
Comments UA
2026-08-14T11:12:02Z
Украинцам зачислят к пенсии еще один период: кто может получить дополнительный страховой стаж
Знай
2026-08-13T05:15:41Z
До 1038 гривень надбавки: ПФУ начислит до 40% доплаты к пенсии
Знай
2026-08-14T03:27:02Z
Украинцы массово выезжают из одной из популярнейших стран ЕС: куда едут
Comments UA
2026-08-12T07:36:13Z
Фейковые штрафы ПДР опустошают карты: водителей ловят на срочную оплату через SMS
Знай
2026-08-14T15:00:04Z
Поход за мороженым закончился трагедией: 16-летняя девушка борется за жизнь
TSN
2026-08-14T14:48:03Z
Женщина была в отношениях с мужчинами на 17 лет старше и на 15 лет моложе: что она поняла
TSN
2026-08-13T19:51:24Z
Эти знаки Зодиака в августе получат щедрое предложение
Comments UA
2026-08-14T09:33:44Z
Нет этих документов — забудьте о субсидии: список для пенсионеров напомнили в ПФУ
TSN
2026-08-14T06:06:53Z
На заводе по производству боеприпасов раздался мощный взрыв: первые подробности
TSN
2026-08-13T15:36:53Z
Россия ударила по пассажирскому поезду: удалось ли избежать трагедии
Comments UA
2026-08-13T06:42:33Z
В "Укрзализныце" показали, что нашли после гибели машиниста поезда, атакованного "Шахедом"
Фокус
2026-08-13T13:51:02Z
Полиция раскрыла подозреваемого в длительном насилии над несовершеннолетней на Львовщине
Новости Украины
2026-08-13T14:21:39Z
Беспилотник РФ атаковал Херсонскую область, ранен мужчина
Новости Украины
2026-08-14T14:48:49Z
Офицер ТЦК избил солдата: 45-летнему львовянину нужна операция
MY.UA
2026-08-14T14:46:44Z
Рой пчел на АЗС: чем закончился опасный эксперимент
Comments UA
2026-08-13T15:33:13Z
Трагедия в Одесской области: волна накрыла 14-летнего парня, поиски продолжаются
MY.UA
2026-08-14T11:26:24Z
В Одессе на прохожего обрушился каменный склон
Фокус
2026-08-13T19:51:46Z
Синоптики забили тревогу — на Украину сует опасность: карта "красных" областей и подробный прогноз
TSN
2026-08-14T03:06:57Z
ВСУ перешли в наступление и освобождают территории на ключевом направлении: Кремль поставили перед сложным выбором – ISW
TSN
2026-08-13T05:21:52Z
Два украинских города могут полностью остаться без воды: какие регионы под угрозой
Знай
2026-08-13T18:39:17Z
Лето в Украине задержится еще на месяц: какая будет погода в начале осени
Фокус
2026-08-14T14:06:52Z
"Какой ценой освобождены эти территории?": генерал жестко разнес опасную манипуляцию Зеленского
Comments UA
2026-08-14T14:42:20Z
Бесплатные курсы для переселенцев в Киеве: три факультета стартуют с августа
Знай
2026-08-14T14:42:06Z
Украину накроет похолодание до +9 градусов, а за ним — новая волна жары: синоптики назвали даты и "красные" города
TSN
2026-08-13T18:09:34Z
Спрятал тело в яме: директор дома культуры в Крыму закопал пропавшую школьницу на своем участке
Новости Украины
2026-08-10T18:36:16Z
Один знак зодиака ждет неожиданная встреча в августе
TSN
2026-08-13T04:09:42Z
Кристина Соловий два года скрывала роман с военным: шокирующие детали
MY.UA
2026-08-14T14:15:53Z
Умер "крестный отец российского шансона", родом из Украины — что произошло
GlavRed
2026-08-13T07:12:50Z
Елена Шоптенко объяснила, вернется ли в Украину: "Решение зависит от безопасности сына"
Знай
2026-08-14T05:21:21Z
"А как же обезьяна?": о чем молчал Том Хэнкс в культовом "Форресте Гампе"
Comments UA
2026-08-14T08:03:43Z
Вы смотрели на них сотни раз, но не замечали главного: что означают мягкие часы
Comments UA
2026-08-14T14:33:51Z
Карнизы для штор стремительно выходят из моды: дизайнеры рассказали, чем их заменить
GlavRed
2026-08-14T14:30:15Z
712 часов работы: как дочь Брюса Уиллиса ошеломила свадебным платьем от Balenciaga
MY.UA
2026-08-10T13:39:15Z
Неожиданная роль: 59-летняя Сальма Хайек впервые стала бабушкой
MY.UA
2026-08-14T02:58:32Z
Ева Грин и Сэмюэл Л. Джексон инсценируют смерть в трейлере фильма "Сыграть в ящик"
GameMag
2026-08-13T23:15:26Z
iPhone защитит фото от дипфейков: Apple готовит функцию Reference Image
Знай
2026-08-14T12:51:01Z
Возле Сицилии нашли затонувший корабль, которому 2000 лет: всех удивило то, что нашли на борту
Comments UA
2026-08-13T12:57:54Z
"Денежная помощь всем гражданам": мошенники через мессенджеры опустошают карты
Знай
2026-08-14T02:00:21Z
Магнитная буря 9 августа: какая ее мощность
UAToday
2026-08-09T08:00:29Z
Ученые вывезли кошек с острова — и произошло невероятное: как изменилась судьба редких голубей
TSN
2026-08-14T15:09:27Z
Расправа или битва: ученые обнаружили массовое захоронение римских легионеров со специфическими травмами
TSN
2026-08-14T14:48:24Z
Громкое открытие: найдено сенсационное захоронение родственника Мидаса
Comments UA
2026-08-14T12:03:44Z
Солнечное затмение уже сегодня: как увидеть его без очков
TSN
2026-08-12T10:51:46Z
Библия описывает инопланетян, и Ватикан об этом знает: католический переводчик раскрыл правду
TSN
2026-08-11T17:36:51Z
"Это будет очень дорогой урок для всех": политолог ошарашил резким заявлением о будущем Зеленского
Comments UA
2026-08-14T14:45:54Z
Украина нашла лучший способ загнать Путина в ловушку: эксперт ошарашил сценарием
Comments UA
2026-08-14T13:18:23Z
Зеленский ответил на ультиматум Путина по поводу Донбасса: что заявил президент
Comments UA
2026-08-13T08:42:18Z
Эти выборы изменят все: что Трамп сделает с Украиной после ноября
Comments UA
2026-08-11T13:57:54Z
Проголосовали за «ДНР» и «ЛНР» — получили по 15 лет: приговор депутатам Госдумы РФ вступил в силу
Новости Украины
2026-08-14T15:09:31Z
«Планов много, результата нет»: Зеленского жестоко разгромили за циничный обман украинцев
Comments UA
2026-08-14T15:06:22Z
Вэнс к такому не был готов: озвучен громкий инсайд об отказе Киева от страшной уступки РФ
Comments UA
2026-08-14T14:00:01Z
Российские спецслужбы пытались убить рэпера Киевстонера, - СМИ
Комсомольская правда
2026-08-14T13:48:31Z
Путин поставил Минобороны задачу по ЕС и НАТО: она должна быть выполнена уже в 2026 году
Comments UA
2026-08-14T13:30:54Z
Самую большую сумму налогов в Украине задекларировал житель Киева - 760,7 млн грн
Новости Украины
2026-08-14T13:51:23Z
Для владельцев домашних солнечных электростанций обновили правила
Новости Украины
2026-08-13T11:36:34Z
Под угрозой оказались две области: рф будет наносить удары по газовым объектам
Знай
2026-08-13T20:42:49Z
Пенсию после 65 лет повысят до 4213 грн: кому пересчитают автоматически
Знай
2026-08-13T18:45:45Z
Нет дефицита продуктов, несмотря на атаки: как Украина спасает логистику
MY.UA
2026-08-14T15:02:18Z
В Украине нет дефицита продуктов, но есть отдельные проблемы с поставками - министр
Комсомольская правда
2026-08-14T14:57:46Z
Не каждая гривна – просто гривна: эта монета может стоить 10 тысяч
Знай
2026-08-13T22:51:52Z
Доплата к пенсии более 500 гривен: нужно около 20 лет сверхнормативного стажа
Знай
2026-08-13T22:36:41Z
Две атаки на железную дорогу Одесской области: гибель машинистов и чудом спасенная бригада
MY.UA
2026-08-13T12:50:12Z
Назвали самые популярные бензиновые авто месяца
Gazeta UA
2026-08-13T06:57:08Z
Почти революция: Ford выпустит четырехдверный Mustang
Фокус
2026-08-10T06:42:59Z
Задаток до осмотра авто — мошенничество: МВД раскрыло схемы, которые ежедневно оставляют украинцев без денег
Знай
2026-08-03T11:06:43Z
Пробег больше не "скрутить": что изменится для водителей
Comments UA
2026-08-14T13:21:04Z
Опасные каблуки и шлепанцы: когда обувь или ее отсутствие за рулем может довести до суда
TSN
2026-08-14T13:06:29Z
Авто, которого пока нет: как бы выглядела новая Mazda RX-7
Фокус
2026-08-14T12:57:20Z
Штраф до 59 500 грн от ТЦК: кому грозит наказание даже без собственного авто
Знай
2026-08-14T11:45:59Z
30 888 электрокаров за месяц: как страх переплаты толкает украинцев скупать авто
Знай
2026-08-14T11:21:53Z
Как арендовать машину в ОАЭ: цены, документы и советы от Renty.ae
Новости Украины
2026-08-14T10:30:03Z
Усик опубликовал новые милые фото с младшей дочерью
Фокус
2026-08-13T15:51:38Z
Нефарт и мастерство: почему "Динамо" вылетело из еврокубков 2026/27
MY.UA
2026-08-13T22:21:16Z
Роналду после свадьбы захейтили за кольца: что за 90-ые
GlavRed
2026-08-13T06:27:27Z
"Наполи" хочет подписать Мудрика: клуб Серии А начал переговоры с "Челси"
Знай
2026-08-13T07:36:02Z
Боксер скончался от черепно-мозговой травмы, полученной в бою 11 лет назад
Фокус
2026-08-14T14:30:20Z
Хижняк проведёт первый титульный бой в профи: 22 августа во Львове против аргентинца Паласио
Знай
2026-08-14T12:36:06Z
Экс-игрок "Шахтера" Соломон официально перешел в "Вест Хэм": контракт на 3 года
Знай
2026-08-12T15:15:45Z
«Верес» против «Динамо»: гранд УПЛ встречается с аутсайдером
MY.UA
2026-08-09T11:15:49Z
Невыразимая смелость: как комментатор рассказал о Чернобыле в прямом эфире 1986 года
MY.UA
2026-08-09T11:46:31Z