MY.UAНовини
Чи буде літр за 100 грн? Чому бензин в Україні дорожчає швидше, ніж дешевшає
Чи буде літр за 100 грн? Чому бензин в Україні дорожчає швидше, ніж дешевшає

Чи буде літр за 100 грн? Чому бензин в Україні дорожчає швидше, ніж дешевшає

Останні тижні світовий ринок нафти знову перебуває під тиском геополітичної напруги. Загострення між США та Іраном, атаки на судноплавство у Червоному морі та ризики для Ормузької протоки вже позначилися на вартості нафти й нафтопродуктів.

Наслідки цих подій відчули й українські водії. Світові ціни на нафту різко зросли, а слідом почало дорожчати пальне в Європі – саме звідти Україна імпортує майже весь бензин та дизель. Проте, вже згодом після стрибка світові ціни на нафту почали знижуватися на тлі заяв американського президента про чергові переговори з Іраном. Водночас на українських АЗС пальне нестримно продовжує дорожчати.

Чи справді Україні загрожує нова паливна криза, чи нинішнє подорожчання є лише реакцією на тимчасове загострення ситуації у світі – розбирався «Главком».

Ціни йдуть вгору. Причини

Ключовим драйвером нинішнього паливного шторму залишається військова конфронтація між США та Іраном. У липні американські війська завдавали ударів по цілях на території Ірану, а Тегеран у відповідь атакував об'єкти США в Бахрейні, Кувейті та Йорданії. Після атак підтримуваних Іраном хуситів на судна у Червоному морі та заяв президента США Дональда Трампа про можливість масованого удару по Ірану, нафта еталонної марки Brent подорожчала одразу на 7% – до $100,69 за барель.

За тиждень, коли конфлікт між США та Іраном лише загострювався, нафта Brent подорожчала майже на 10%, а WTI – на 8,4%
фото: eurofest.org.ua

За даними компанії Kpler, 23 липня через Ормузьку протоку – ключовий транспортний коридор для нафти з Перської затоки – пройшов лише один танкер. Це найнижчий показник із 7 травня. Окрім Ормузької, під загрозою залишається й протока Баб-ель-Мандеб, яка також є важливим маршрутом для транспортування нафти й потерпає від атак у Червоному морі.

Та вже наприкінці минулого тижня ситуація на нафтовому ринку почала стабілізуватися. Ціни пішли вниз на тлі ознак можливої деескалації конфлікту між США та Іраном і повідомлень про спроби відновити переговори між сторонами. Попередні консультації щодо цього відбулися під час візиту до Ісламабада міністра внутрішніх справ Ірану Ескандара Момені.

Вересневі ф'ючерси Brent здешевшали до $96,78 за барель, а серпневі марки West Texas Intermediate (WTI) – до $89,31.

Ормузька протока – один із ключових маршрутів постачання нафти у світі
фото: Nasa/Gsfc

Уже до ранку 28 липня на тлі заяв Трампа про переговори щодо припинення конфлікту й паузи в обміні ударами Brent продовжила знижуватися і опустилася нижче $88 за барель, а WTI торгувалася по $82. За добу нафта втратила 6-7%, хоча аналітики застерігають: навіть з урахуванням цього падіння нафта все ще коштує понад на 50% дорожче, ніж на початку року, – саме через перебої з постачанням із Близького Сходу.

Станом на 29 липня, ціна на нафту марки Brent склала $87,3 за барель, марки WTI – $82,2.

Як дорожчає пальне на українських АЗС

Упродовж останнього тижня більшість великих мереж АЗС переглянули свої прайси у бік підвищення. Станом на 28 липня, середня ціна бензину А-95 у великих мережах склала близько 82 грн за літр, дизельного пального – понад 88 грн за літр, автогазу – близько 42 грн за літр. У преміальних мережах – Окко, WOG, Socar – ціни на пальне традиційно найвищі, тоді як «БРСМ-Нафта» та «Укрнафта» залишаються дешевшими.

Якщо порівняти із початком липня, то ціни відчутно зросли. За інформацією Консалтингової групи А-95, окремі види пального за місяць додали понад 8-10 грн за літр. Це стало одним із найпомітніших стрибків цін за останні місяці.

З середини до кінця липня дизельне пальне додало понад 6 грн на літрі, а бензин – майже 3,5 грн.

дані: glavcom.ua

Директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн пояснює, що нинішнє подорожчання пов’язане не лише зі стрибком світових цін на нафту. За його словами, ринок зіткнувся одразу з кількома проблемами, які ускладнили імпорт пального до України.

Зокрема, попит на дизельне пальне зріс через переорієнтацію частини зернових вантажів із морських портів на автомобільний транспорт. Водночас українські імпортери змушені шукати додаткові ресурси через загострення конкуренції на європейському ринку. За словами експерта, після припинення російського експорту дизельного пального Туреччина почала активніше закуповувати його на європейських нафтопереробних заводах, зокрема, у Греції, яка є одним із ключових постачальників для України.

Крім того, окремі партії пального, які прямували до України, перехоплювали буквально в дорозі інші покупці. Як зазначив Куюн, за останні два тижні відбулося два таких випадки, коли танкери з дизельним пальним були перенаправлені до інших країн через вигідніші комерційні пропозиції. Одночасно різко зросли витрати на морський фрахт і страхування суден.

Проблеми виникли й на ринку бензину. Куюн зазначив, що після запровадження з 1 липня нового паливного стандарту Е10 (він передбачає додавання до бензину до 10% біоетанолу. Це рішення є частиною переходу до європейських норм та уніфікації паливного ринку з ЄС) окремі мережі вже стикаються з дефіцитом пального. Україна не може виробляти такий бензин самостійно, а європейські виробники не встигають наростити його випуск. Додатковим фактором стало те, що один із традиційних постачальників для українського ринку – грецький нафтопереробний завод Hellenic Petroleum – не виробляє бензин стандарту Е10.

За оцінкою експерта, гуртові ціни вже перевищують роздрібні: дизельне пальне продається по 93–95 грн за літр, тоді як бензин – близько 82 грн за літр. У такій ситуації, зазначає Куюн, оператори АЗС змушені переглядати ціни, інакше пальне за старою вартістю швидко викуплять оптові покупці.

«Отже, зростання цін триватиме. Усі питають, чи буде 100 грн за літр. Насправді це другорядне питання, адже висока ціна – це не найгірше, що буває. Це вже довів 2022 рік», – підсумував Куюн, натякаючи на ймовірність просто відсутності пального, яку Україна вже переживала навесні 2022 року. Тоді через руйнування паливної інфраструктури та перебудову логістики Україна зіткнулася з фізичним дефіцитом бензину й дизельного пального, а на багатьох АЗС діяли обмеження на продаж.

Бензину по 100 гривень не буде!

Експерт з міжнародних енергетичних та безпековий відносин Михайло Гончар в коментарі «Главкому» також зауважує: нинішнє підвищення цін має об'єктивні причини, насамперед через подорожчання нафтопродуктів на європейському ринку, звідки Україна імпортує пальне.

«З огляду на ситуацію на європейському ринку нафтопродуктів і події в Перській затоці та Ормузькій протоці знову зростають оптові ціни. Коли наші мережі закуповують пальне в Європі, вони вже купують його дорожче. Але ціни на українських АЗС не можуть зрости пропорційно до цього подорожчання – певне зростання ми бачимо, проте воно не таке динамічне, як могло б бути», – пояснює експерт.

Нинішню ситуацію не варто називати паливною кризою, підкреслює Гончар. Ризики для ринку справді існують, однак багато залежатиме від подальшого розвитку подій на Близькому Сході та від цінової ситуації в Європі.

Експерт також нагадує, що лише тиждень тому світові ціни на нафту перевищували позначку у $100 за барель, однак згодом опустилися приблизно до $86. Відповідно, із певним часовим лагом це має позначитися й на вартості імпортного пального.

«Ціни підвищуються швидко, а пом’якшуються значно повільніше. Варто пригадати квітень, коли теж лунали прогнози, що дизель ось-ось коштуватиме 100 гривень за літр. Цього не сталося. Зараз ситуація дуже схожа», – каже він.

Гончар також закликає не проводити паралелей із паливною кризою 2022 року. За його словами, за цей час Україна суттєво змінила систему забезпечення нафтопродуктами й більше не залежить від одного джерела постачання.

«Ми зробили висновки з чотиримісячної паливної кризи 2022 року. Зараз постачання диверсифіковані, і навряд чи є хоч один напрямок, який забезпечує понад 20% імпорту. Замінити можна практично будь-яке джерело – питання лише в ціні», – зазначає Гончар.

Водночас він визнає, що російські атаки на порти Великої Одеси ускладнюють логістику. Якщо морські поставки з Греції чи Туреччини стають неможливими, пальне доводиться перевозити залізницею через Польщу або Румунію, що обходиться значно дорожче.

«Логістичні можливості є, просто вони можуть бути дорожчими. Якщо не приходить танкер із 60 тис. тонн дизелю, його потрібно замістити приблизно двадцятьма залізничними ешелонами. Це і дорожче, і довше», – пояснює експерт.

Попри це, Гончар вважає, що розмови про бензин по 100 грн за літр наразі є передчасними.

«Про це говорять лише хайпожери або ті, хто розраховує на цьому заробити. Проблемні тенденції є, але ситуація не виглядає такою драматичною», – підсумовує він.

Чи буде паливна криза?

Експерт з питань енергетики, директор спеціальних проєктів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев також не погоджується з прогнозами загострення паливної кризи. У коментарі «Главкому» він зазначив, що на сьогодні говорити про дефіцит нафтопродуктів немає підстав.

«На мій погляд, говорити про певну кризу на паливному ринку не можна, тому що палива достатньо. Криза – це коли нафтопродуктів не вистачає і немає звідки їх взяти. Наразі є певні проблеми з постачанням у прифронтові регіони, але ці проблеми можна вирішити», – переконаний експерт.

На думку Рябцева, нинішнє стрімке подорожчання бензину та дизельного пального не повністю відповідає ринковій ситуації. Він вважає, що оператори АЗС закладають у роздрібні ціни максимальні ризики можливого розвитку подій.

«Трейдери, піднімаючи ціни, закладають у них усі можливі ризики для подальшого зростання, не намагаючись цими ризиками управляти, диверсифікувати чи хеджувати їх. Вони просто перекладають ризики на кінцевого споживача», – зазначає він.

Експерт звертає увагу, що після нещодавнього загострення на Близькому Сході, світові нафтові котирування вже знизилися приблизно до $85 за барель, однак ціни на українських АЗС залишаються на рівні, який, за його оцінкою, відповідає вартості нафти у $130–135 за барель.

Рябцев переконаний, що оператори ринку мають детальніше пояснювати причини кожного підвищення вартості пального.

«Роздрібні оператори мають показати структуру роздрібної ціни: скільки в ній вартості закупівлі нафтопродуктів, скільки логістики, скільки постійних витрат АЗС, скільки їхньої маржі. І при кожній зміні ціни пояснювати, на скільки відсотків зросла закупівельна ціна і як це відобразилося на кінцевій вартості. Але цього не робить ніхто – і це питання до уряду», – наголошує він.

За словами експерта, дефіциту пального в Україні наразі немає, а подальша динаміка цін значною мірою залежатиме не лише від ситуації на світовому нафтовому ринку, а й від цінової політики самих роздрібних мереж.

Кароліна Терещенко, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Исследовательница раковых клеток назвала 4 продукта, которые она никогда не покупает
Comments UA
2026-08-17T05:06:57Z
Ученые выяснили, что орган, считавший "ненужным", на самом деле может защищать от рака
UAToday
2026-08-09T14:03:43Z
Исследователи шокированы открытием: кто чаще болеет раком
Comments UA
2026-08-14T16:18:55Z
Почему люди часто просыпаются в 3 часа ночи: шокирующая причина
TSN
2026-08-11T21:18:06Z
Нацполиция отменила 6,5 тысяч заключений ВВК: как раскрывают фальшивые диагнозы
MY.UA
2026-08-17T23:34:56Z
Диетологи назвали 5 напитков, которые улучшают работу кишечника – и это не только кефир
UAToday
2026-08-17T18:15:47Z
Как определить, есть ли в вас обезвоживание — простой тест поможет
TSN
2026-08-16T14:51:29Z
Комары больше не страшны: какой простой трюк помогает избавиться от зуда
UAToday
2026-08-16T04:09:57Z
Риск развития диабета 2-го типа можно снизить: ученые назвали неожиданный способ
TSN
2026-08-13T13:51:08Z
Украинский город был древней столицей большого государства: где он расположен
GlavRed
2026-08-15T00:00:52Z
Какие решения нельзя принимать до 28 августа и почему: объяснение нумерологов
TSN
2026-08-13T07:21:47Z
Какие три вещи указывают на то, что человеку нельзя доверять: объяснение экспертов по коммуникации
TSN
2026-08-17T11:09:36Z
111-летняя бабушка раскрыла секрет долголетия: какие привычки помогают ей жить активно
TSN
2026-08-15T04:18:26Z
Гороскоп на вторник 18 августа 2026 года
UAToday
2026-08-17T18:15:48Z
Пора делить пионы: почему это нужно делать сейчас и как правильно пересадить растения
TSN
2026-08-17T17:48:27Z
Как усилить действие порошка при стирке: эксперты раскрыли хитрый трюк
Знай
2026-08-16T13:51:43Z
Бананы пролежат на две недели дольше: раскрыт элементарный секрет
GlavRed
2026-08-15T14:39:46Z
Как быстро отмыть белую подошву обуви без дорогих чистящих средств: полезный лайфхак
TSN
2026-08-16T15:06:11Z
Женщина была в отношениях с мужчинами на 17 лет старше и на 15 лет моложе: что она поняла
TSN
2026-08-13T19:51:24Z
Украинцы массово выезжают из одной из популярнейших стран ЕС: куда едут
Comments UA
2026-08-12T07:36:13Z
"Черная" зима заставит бежать сотни тысяч украинцев: прогноз ИИ неутешительный
Comments UA
2026-08-10T11:30:47Z
Не хотите имущество умершего родственника? Одна ошибка — и вместе с наследием можно получить долги
Знай
2026-08-13T09:42:20Z
Неожиданный прорыв: украинский «Выривнювач» меняет ход воздушных боев
MY.UA
2026-08-17T22:02:32Z
Предсказатель пандемии COVID-19 дал новый прогноз: миру угрожает «война пяти стран» уже осенью
TSN
2026-08-17T20:36:05Z
Церковный праздник 13 августа: что нужно сделать сегодня, чтобы защитить дом от всего недоброго
Comments UA
2026-08-13T06:15:36Z
Украинцам зачислят к пенсии еще один период: кто может получить дополнительный страховой стаж
Знай
2026-08-13T05:15:41Z
Куда уже не пускают: десятки украинских мужчин получили отказ в защите
Comments UA
2026-08-13T05:09:58Z
Умер "крестный отец российского шансона", родом из Украины — что произошло
GlavRed
2026-08-13T07:12:50Z
Леся Никитюк в пиджаке на голое тело засветила бюст и похвасталась фигурой через год после родов
TSN
2026-08-15T08:21:45Z
В 44 года внезапно умерла популярная львовская художница
GlavRed
2026-08-16T14:24:47Z
Прислала тело в мусорном мешке: мать Яниса Тиммы сделала признание о Седоковой
GlavRed
2026-08-15T19:48:53Z
Вернется ли Джонни Депп в «Пираты Карибского моря 6»?
MY.UA
2026-08-17T23:50:23Z
Бывшего Дмитрия Комарова Сашу Кучеренко поймали в объятиях мужа
Знай
2026-08-17T20:36:00Z
Популярная певица призналась, что едва не умерла во время тяжелой болезни
GlavRed
2026-08-15T19:42:09Z
Ксения Мишина сквозь слезы: как актриса преодолевает вызовы материнства
MY.UA
2026-08-15T06:41:27Z
Известный украинский актер растрогал обращением к жене, на которой женился дважды
TSN
2026-08-16T14:36:58Z
На заводе по производству боеприпасов раздался мощный взрыв: первые подробности
TSN
2026-08-13T15:36:53Z
Польша отправляет спецсамолет: 12 погибших, 40 раненых в ДТП автобуса в Венгрии
MY.UA
2026-08-16T13:43:06Z
Россия ударила по пассажирскому поезду: удалось ли избежать трагедии
Comments UA
2026-08-13T06:42:33Z
Россия ударила по Украине баллистикой: погибший и раненые в Кривом Роге, взрывы в Киеве и Днепре
Новости Украины
2026-08-16T03:27:40Z
Греческий танкер под ударом: инцидент в Черном море с российской нефтью
MY.UA
2026-08-17T18:11:46Z
Искала "лёгкий заработок" в Telegram, а стала террористкой: история задержанной в Измаиле
Новости Украины
2026-08-17T17:48:16Z
В "Укрзализныце" показали, что нашли после гибели машиниста поезда, атакованного "Шахедом"
Фокус
2026-08-13T13:51:02Z
Рядом с пляжем в Одессе "взорвалось" море. ВИДЕО
Новости Украины
2026-08-16T19:06:28Z
Россия нанесла удар по Одесской области: есть раненые и разрушения
ZN UA
2026-08-16T07:30:20Z
Синоптики забили тревогу — на Украину сует опасность: карта "красных" областей и подробный прогноз
TSN
2026-08-14T03:06:57Z
ВСУ перешли в наступление и освобождают территории на ключевом направлении: Кремль поставили перед сложным выбором – ISW
TSN
2026-08-13T05:21:52Z
У этих знаков Зодиака в августе возникнут проблемы
Comments UA
2026-08-13T09:42:19Z
Могут напасть даже в парке: в Киеве и области активизировались змеи, уже есть первые случаи
TSN
2026-08-13T07:21:23Z
Задержана в 10 км от фронта: Женщина корректировала КАБы РФ по защитникам Херсона
MY.UA
2026-08-17T23:19:31Z
Разгром в глубоком тылу оккупантов: ВСУ сожгли военную колонну 35-й армии РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2026-08-17T20:09:03Z
На Запорожском направлении под обстрелом спасли жизнь раненому товарищу
Новости Украины
2026-08-13T05:42:57Z
Украину могут накрыть затяжные волны арктического холода: что прогнозируют на зиму
Знай
2026-08-13T04:12:31Z
Один знак зодиака ждет неожиданная встреча в августе
TSN
2026-08-13T04:09:42Z
Проверьте кошелёк: купюра 50 гривен может стоить более 100 000 грн
Знай
2026-08-17T05:27:32Z
Пенсионерам могут добавить до 1 038 грн: кому выплатят больше без индексации
Знай
2026-08-17T08:45:23Z
Часть украинцев может заплатить коммуналку со скидкой 50%: кому сократят платежки
Знай
2026-08-14T17:27:48Z
Курс валют на 16 августа: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2026-08-16T05:48:47Z
Майя Санду: Почему Молдова не может отвернуться от украинского зерна
MY.UA
2026-08-18T00:21:04Z
Газовый лицевой счет обновляют после продажи или наследства жилья: какие документы нужны
Знай
2026-08-17T21:06:11Z
Украинцам грозят блэкауты: какие города могут остаться без света
Знай
2026-08-16T03:36:58Z
Неожиданный рост: евро и злотый подорожали на 18 августа, что с долларом?
MY.UA
2026-08-17T21:01:10Z
13 атак за неделю: Россия уничтожает инфраструктуру «Нафтогаза»
MY.UA
2026-08-17T09:26:58Z
На Марсе нашли возможные следы древнего водоема: что увидели на снимках
TSN
2026-08-17T23:27:58Z
Жизнь на Земле зародилась дважды: ученые шокировали новым исследованием
Знай
2026-08-15T04:30:06Z
Магнитная буря 9 августа: какая ее мощность
UAToday
2026-08-09T08:00:29Z
Библия описывает инопланетян, и Ватикан об этом знает: католический переводчик раскрыл правду
TSN
2026-08-11T17:36:51Z
Всё это ждёт вас на PlayStation 5: Grand Theft Auto VI, Marvel’s Wolverine, God of War Laufey и другие игры в новом рекламном ролике консоли Sony
GameMag
2026-08-17T20:33:44Z
В Onimusha: Way of the Sword от Capcom будет представлена динамическая система расчленения демонов
GameMag
2026-08-17T19:57:37Z
Marvel's Wolverine не будет раскрывать историю становления Логана — ставка в PS5-эксклюзиве делается на актуальные конфликты героя
GameMag
2026-08-16T21:03:17Z
iPhone признан худшим для ремонта смартфоном: рейтинг возглавила Motorola
Знай
2026-08-16T05:57:20Z
На Нью-Йорк надвигается древний сгусток диаметром около 400 км: замедляет сейсмические волны
Фокус
2026-08-15T08:06:58Z
Эти выборы изменят все: что Трамп сделает с Украиной после ноября
Comments UA
2026-08-11T13:57:54Z
Каспаров назвал единственное условие для быстрого падения режима Путина
Comments UA
2026-08-16T06:12:52Z
Арестович заговорил о «зраде»: при чем здесь Украина, Беларусь и Россия
Comments UA
2026-08-15T14:25:36Z
Украину ждет "черная зима": эксперт ошеломил перспективами невиданного сценария
Comments UA
2026-08-14T16:03:10Z
РФ перебрасывает боевые корабли в Балтику: Кремль грозит "зеркальными мерами" Европе
MY.UA
2026-08-17T22:48:44Z
Трамп должен дать Украине оружие для победы, а не договариваться с Путиным
MY.UA
2026-08-17T22:33:19Z
"Это будет очень дорогой урок для всех": политолог ошарашил резким заявлением о будущем Зеленского
Comments UA
2026-08-14T14:45:54Z
Вэнс к такому не был готов: озвучен громкий инсайд об отказе Киева от страшной уступки РФ
Comments UA
2026-08-14T14:00:01Z
Российские спецслужбы пытались убить рэпера Киевстонера, - СМИ
Комсомольская правда
2026-08-14T13:48:31Z
Как найти замену запчасти, которую производитель уже снял с производства
Знай
2026-08-15T04:39:11Z
Пробег больше не "скрутить": что изменится для водителей
Comments UA
2026-08-14T13:21:04Z
Почти революция: Ford выпустит четырехдверный Mustang
Фокус
2026-08-10T06:42:59Z
Назвали самые популярные бензиновые авто месяца
Gazeta UA
2026-08-13T06:57:08Z
Как жара и холод влияют на расход топлива автомобиля: цифры могут удивить
UAToday
2026-08-17T18:15:50Z
Черная жижа из выхлопной трубы и дым столбом: в России массово ломаются китайские авто. ВИДЕО
Новости Украины
2026-08-17T16:33:33Z
Эти поездки убивают двигатель: какие авто категорически не стоит брать для города
Comments UA
2026-08-17T13:30:45Z
Рекордно дороге авто зі США, продане з молотка, створювали для перемоги над Ferrari
Топ Жир
2026-08-17T12:30:36Z
200 км — не проблема: электросамокаты с рекордным запасом хода
Фокус
2026-08-17T10:57:43Z
Магучих в третий раз подряд: украинка снова завоевала золото Евро-2026!
MY.UA
2026-08-15T21:49:17Z
Нефарт и мастерство: почему "Динамо" вылетело из еврокубков 2026/27
MY.UA
2026-08-13T22:21:16Z
Усик опубликовал новые милые фото с младшей дочерью
Фокус
2026-08-13T15:51:38Z
Роналду после свадьбы захейтили за кольца: что за 90-ые
GlavRed
2026-08-13T06:27:27Z
Неожиданная встреча: Ребров и экс-капитан сборной России сыграли в падел в Испании
MY.UA
2026-08-17T23:04:09Z
"Ипсвич Таун" подписал Хулио Энсисо за свыше €30 млн
Gazeta UA
2026-08-17T20:00:59Z
"Наполи" хочет подписать Мудрика: клуб Серии А начал переговоры с "Челси"
Знай
2026-08-13T07:36:02Z
Экс-игрок "Шахтера" Соломон официально перешел в "Вест Хэм": контракт на 3 года
Знай
2026-08-12T15:15:45Z
Невыразимая смелость: как комментатор рассказал о Чернобыле в прямом эфире 1986 года
MY.UA
2026-08-09T11:46:31Z