MY.UAРейтинги
Микола Толмачов
5223

Микола Толмачов

Микола Толмачов: як невдалий політик і збанкрутілий девелопер хоче заробити на смітті

Скандально відомий київський забудовник з Донбасу Микола Толмачов - частий "герой" новинних стрічок. Бізнесмен, який, здавалося б, налагодив міцні зв'язки з "сім'єю" Януковича, генпрокурором Віктором Пшонкою та іншими корумпованими чиновниками, заради власного збагачення не гребував забрати стадіон у юних спортсменів, а також активно співпрацював з російськими держпідприємствами, все-таки зазнав краху. Щоб хоч якось утриматися на плаву, тепер він намагається отримати проект на будівництво сміттєспалювального заводу вартістю понад 2 мільярди гривень.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра і бізнес
5. Чутки і компромат
6. Статки і джерела доходів

Біографія

Толмачов Микола Григорович народився 8 липня 1961 року Донеччині, в місті Торез. Зараз живе в Києві.

Історія становлення його як бізнесмена досить цікава, адже в студентські роки він проектував літаки, а згодом зайнявся будівництвом будинків. Причому не просто окремих будинків, а цілих містечок, зі школами, дитячими садами і т.д. У нинішній час Миколи Толмачова знають як засновника і головного власника компанії ТММ.

Сім'я

Бізнесмен одружений, має двох синів і дочку.

Освіта

Толмачов Микола вчився в Харківському авіаційному інституті, де вивчав будову літаків. Трохи пізніше вступив до Харківського національного університету ім. В.М.Каразіна на економіста. Приблизно одночасно захистив кандидатську в ХАІ за своєю першою спеціальністю.

Кар'єра і бізнес

Наукова діяльність

Випустившись з Харківського авіаційного інституту, Толмачов ще два роки працював там інженером. Потім перейшов до Харківського аерокосмічного університету ім. Жуковського, де продовжував свою наукову діяльність.

У 1989 році він заснував науково-технічну організацію "Фактор", де проводив наукові розробки, які в радянські часи використовувалися в проектуванні космічної системи багаторазового використання "Буран".

Через рік Микола очолив ще одну науково-виробничу організацію "СінталД", де пропрацював близько двох років.

Підприємницька діяльність

Однак на початку 90-х, як і багато хто в той час, Толмачов залишив кар'єру інженера і зайнявся власною справою - також будівельною, але не пов'язаною з авіацією.

Він заснував і очолив скандально відому компанію "Т.М.М." (розшифровується як "Технології. Менеджмент. Маркетинг"), яка розвивалася в сфері будівництва, девелопменту та експлуатації об'єктів нерухомості.

У 1994 році Микола Толмачов зайнявся в Києві своїм першим об'єктом - житловим будинком з офісними приміщеннями. Попри економічну кризу в країні, будинок ввели в експлуатацію вже через три роки. На жаль, проект виявився для підприємця збитковим.

У 2007 році частина акцій компанії Толмачова ТММ була виставлена ​​на Франкфуртській фондовій біржі, в результаті чого бізнесменові вдалося продати через основну компанію ТММ Real Estate Developments plc. ltd., зареєстрованої на Кіпрі, 13,11% акцій, за які він отримав 105 мільйонів доларів.

До недавнього часу підприємству Миколи Толмачова належало більше як 100 000 гектарів землі в трьох областях України, що давало підставу вважати його одним з найбільших землевласників країни.

Попри те, що олігарх зайнявся девелопментом, будівництво літаків він не залишив. Крім основного бізнесу, Толмачов проектував і справляв невеликі літальні апарати, які також планував продавати.

Політична діяльність

Хоча Микола Толмачов і довів свій бізнес майже до розорення, підприємець з нього куди кращий, ніж політик.

Всі три спроби увійти в політику виявилися невдалими.

Перший раз він спробував брати участь в парламентських виборах у 2002 році. Це обійшлося олігархові приблизно в 200 мільйонів доларів за нинішнім курсом. За словами самого бізнесмена, "це були не просто збитки - це був крах".

Другий раз Толмачов спробував пройти до Київради в 2006 році, але також нічого не вийшло.

Ну і в третій раз підприємець балотувався в депутати Київради в 2008 році за списками блоку НУ-НС, в якому він був дев'ятим, але й на цей раз удача від нього відвернулася. Прикро, адже Микола вклав чимало грошей в передвиборчу кампанію київського блоку НУ-НС, а також спонсорував Юрія Луценка, який водночас намагався сісти в крісло мера.

Чутки і компромат

Плани на будівництво сміттєспалювального заводу

Сумнозвісний власник компанії ТММ Микола Толмачов планував заробити на утилізації відходів. На початку 2017 року в ЗМІ з'явилася інформація про те, що бізнесмен має намір побудувати сміттєспалювальний завод на Троєщині.

Для київських чиновників співпраця з ТММ - це великий ризик даремно витратити залучені від інвесторів понад 2 мільярди гривень, так і не отримавши готовий завод.

Попри те, що Микола Толмачов висловив бажання очолити проект (навіть готовий самостійно залучити кошти), представники Київської держадміністрації (КМДА) про це офіційно не заявляли. Трохи пізніше стало відомо, що Віталій Кличко направив до Кабміну лист, в якому таки повідомив про плани побудувати сміттєспалювального заводу, а також попросив надати гарантії для спонсорів.

Як було зазначено в листі, вкласти фінанси в проект погодилося Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA). Однак хто виступить забудовником, в які терміни планується побудувати завод, а також скільки грошей на це піде, Кличко не вказав. Звісно, на роль головного підрядника претендує компанія ТММ.

Згідно з законом, для того, щоб вибрати компанію-забудовника для такого дорогого об'єкта, потрібно провести прозорий тендер. Але в такому випадку Микола Толмачов не отримає бажаний проект, оскільки він як і раніше винен банкам понад мільярд гривень. Звичайно ж, ніхто не довірить розпоряджатися декількома мільярдами гривень людині, яка не повертає борги.

Ходять чутки, що оскільки ТММ не зможе пройти тендерний відбір, деякі чиновники з київської мерії, з якими у Толмачова налагоджені відносини, шукають спосіб для компанії непомітно обійти конкурс.

"Свої" люди при владі

Як відомо, один із покровителів бізнесмена в КМДА - Михайло Голиця. Бувши більш ніж 12 років заступником голови адміністрації, він заради спільних з Толмачовим справ "умів зламати опір будь-якого чиновника", про що сам же олігарх і розповів.

Власник "Т.М.М." також визнавав, що саме Голиця вибрав його підприємство в якості підрядника для дуже прибуткового проекту - реконструкції Бессарабського кварталу в центрі столиці.

Також завдяки заступництву Голиці у Миколи Толмачова ставало все більше партнерів серед чиновників київської КМДА. Наприклад, до бізнесмена були лояльні В'ячеслав Непоп, який очолив у Київраді муніципальну будівельну компанію "Житлоінвестбуд - УКБ", і Віктор Білич, який був депутатом київської мерії і заступником міського голови.

Зв'язок з "Сім'єю"

Цікаво, що Толмачов подає себе як бізнесмена, який активно підтримував євромайдан. Однак відомо, що під час президентства Віктора Януковича олігарх зі своєю компанією тісно співпрацював з бандитською "Сім'єю".

Саме ТММ у 2012 році стала забудовником найбільшого в Києві хлібзаводу «Кулиничі», що належить синові Миколи Азарова, який "прославився" тим, що подарував Януковичу золотий батон.

В силу того, що власники застосували в своїх інтересах адмінресурс, до 2014 року підприємство стало монополістом на українському ринку.

Зв'язок з Віктором Пшонкою

Подейкують, що компанія Толмачова ТММ досягла чималих успіхів в 2011-2013 роках завдяки налагодженим відносинам з Генпрокурором Віктором Пшонкою. Про це говорив сам бізнесмен, який визнавав, що з його згоди співробітники прокуратури могли купувати за смішною ціною (всього кілька сотень доларів за кв.м) квартири в будинках, які будувала компанія ТММ. Звісно, після закінчення будівництва вартість кв.м становила вже десятки тисяч доларів.

Крім того, про налагоджене "партнерство" між Пшонкою і Толмачовим свідчить те, що квартира генпрокурора знаходилася в побудованому ТММ будинку. Та й за словами співробітників ГПУ чиновник не раз згадував у розмовах, що частенько "пив чай" з Толмачовим у себе вдома.

Неофіційне співробітництво між ТММ і Віктором Пшонкою стало причиною гучного скандалу, пов'язаного з будівництвом на території стадіону "Атлет" в Лабораторному провулку Києва. ГПУ ще в 2003 році отримала територію стадіону під забудову.

У 2012 році, коли були розпочаті роботи, проект викликав масові протести з боку юних спортсменів і тренерів, яким через прагнення бізнесмена і прокурора збагатитися доводилося їздити на тренування з важким обладнанням аж у Вишневе.

Мітингувальників підтримали депутати Київради, журналісти, спортсмени та представники громадських організацій. Однак, отримавши проект, Толмачов не мав наміру здаватися, навіть викликав "Беркут", щоб закрити роти обуреним киянам.

Попри рішучий настрой олігарха продовжувати будівництво, проекту так і не судилося завершитися: незабаром аграрний бізнес підприємця остаточно збанкрутував, енергомашинобудівний завод ТММ-Енергобуд після зміни влади почав терпіти серйозні збитки, а на додачу до всього УКРІНФОРМ звинуватила підприємство "Т.М.М." в ухиленні від податків на суму в 195 мільйонів гривень.

Активна співпраця з Росією

Примітно також те, що підприємство з енергетичного машинобудування "ТММ-Енергобуд" було одним з головних активів Миколи Толмачова. Завод був орієнтований в основному на російських клієнтів, зокрема на державні компанії російського нафтогазового комплексу та підконтрольні Росатому фірми.

Як відзначають експерти, "ТММ-Енергобуд" неофіційно був філією російського Бєленергомаш, яким управляли довірені особи Путіна. Це дозволяло росіянам проводити підряди через українську компанію.

Про те, що власник ТММ підтримував революцію лише на словах, свідчить те, що в трагічний для всіх українців день розстрілу Небесної Сотні на Майдані представники "ТММ-Енергобуд" написали в своєму Твіттері, що компанія братиме участь в 12-й Міжнародній виставці RUSSIA POWER-2014, а також запросили всіх охочих відвідати захід в Москві.

У березні 2014-го, коли був прийнятий референдум "про незалежність" Криму, співробітники ТММ опублікували колективне фото з виставки.

Після Євромайдану справи ТММ різко пішли на спад: аграрний бізнес олігарха зазнав краху, завод ТММ-Енергобуд, через втрату російських клієнтів став неплатоспроможним, Толмачов заборгував кредиторам величезну суму грошей, в результаті чого суд конфіскував у нього автомобіль та квартиру, а також заборонив виїжджати за кордон.

Статки і джерела доходів

Якщо в 2010 році матеріальні статки Миколи Толмачова оцінювалися в 130 мільйонів доларів, то за 2011 рік капітали бізнесмена злетіли до більш ніж 800 мільйонів доларів (за оцінками видання "Фокус").

До 2013 року, згідно з рейтингом журналу "Фокус", становище олігарха помітно погіршилося: його активи були оцінені в 335 мільйонів доларів. Далі все ставало тільки гірше: бізнеси один за одним почали зазнавати збитків, що привело скандального забудовника до боргів і судових розглядів.

Упоминания персоны
Живопис, фотографія та поезія: Найцікавіші виставки в Києві, які варто відвідати
Buro247
2021-07-28T12:27:33Z
ЗМІ: "Плати гроші або терпи мітинги". Як заробляє ГО "Стоп Корупції"
Политека
2021-02-16T12:34:19Z
Показать еще