MY.UAРейтинги
Віктор Тополов
5230

Віктор Тополов

Віктор Тополов: вугляр і фінансист, друг Ющенка і «король старої корупції»

Віктор Тополов - український депутат, політичний діяч, фінансист і один з головних корупційних діячів України 90-х і 2000-х років. Називається другом і соратником кримінальних авторитетів і Президентів, який заробив мільйони доларів на близькості до влади. Звинувачується в корупції, шахрайстві та участі в замовних вбивствах.

1. Біографія
2. Сім'я
3. Освіта
4. Кар'єра і бізнес
5. Компромат і чутки
6. Декларація
7. Відео

Біографія

Сьогодні ім'я Віктора Тополова не фігурує в заголовках ЗМІ, оскільки один з найвпливовіших політиків свого часу «зійшов зі сцени» ще в 2012 році.

Колишній друг Президента Ющенка, міністр вугільної промисловості, фінансист і один з «королів старої української корупції».

Тополов Віктор Семенович називається другом і партнером одіозних кримінальних авторитетів і політиків, є «уособленням» тіньової української політики і бізнесу часів Кучми і Ющенка.

Віктор Тополов народився 21 грудня 1945 року в Агаповці (Челябінська область, РФСР).

Сім'я

В Україну родина Віктора Семеновича Тополова повернулася в 1947 році. Майбутній політик не ділився інформацією про своє минуле, проте відомо, що Тополов з простої радянської родини.

Колишній народний депутат, міністр і «тіньовий лідер» України тримає в таємниці особисте життя. Однак, від інсайдерів відомо, що Віктор Тополов має дружину Олену, кілька дітей і онуків.

Освіта

Віктор Тополов, досьє на якого розміщено в Інтернеті у відкритому доступі, має класичну радянську освіту. У 1963 році він закінчив гірничий технікум.

У 1973 році Тополов став випускником гірничо-металургійного інституту в Комунарі.

Віктор Тополов має диплом гірничого інженера-економіста.

Кар'єра і бізнес

Трудову діяльність Віктор Тополов почав ще за часів брежнєвського «застою». Першу роботу він отримав в 1963 році на шахті Брянківська в Луганській області.

Уже в 1967 році Віктор Тополов, біографія якого типова для людей його покоління, стає майстром виробничого навчання. Майбутній мільйонер працював в ПТУ міста Кадіївки.

Кар'єра Віктор Тополова розвивалася активно і успішно. Так, в 1968 - 1970 роках він працював інженером і старшим інженером на «Луганськшахтобуді». На початку 70-х отримав посади нормувальника і старшого інженера в «Кадієвшахтобуді» і в Комунарському гірничо-металургійному інституті.

Великий період життя і кар'єри Віктора Тополова пов'язаний з Центральним НДІ економіки та науково-технічної інформації вугільної промисловості. З 1973 по 1987 роки в установі він по черзі обіймав посади інженера, завідувача лабораторії та старшого наукового співробітника.

В кінці 80-х - початку 90-х років в кар'єрі Тополова відбувається скачок. Колишній науковий співробітник стає помічником генерального директора і заступником технічного директора Ворошиловградського ДВО вугільної промисловості. Пізніше Віктор Тополов займає пост начальника відділу Ворошиловградського територіального управління вугільної промисловості.

У період з 1990 по 1993 роки Тополов стає членом правління і головним інженером КБ «УгольПрогресБанку».

У 1993 році «новий українець» переїжджає до Києва і очолює правління АКБ «Надра». Через п’ять років  Віктор Тополов стає президентом фірми «Київ - Донбас».

У 2000 році мільйонер очолив «Індустріально-експортний банк» та акціонерно-агропромисловий банк «Україна». У наступні два роки Віктор Семенович Тополов був президентом «Індустріально-експортного банку».

На початку 2000-х років Віктор Тополов, сім'я якого також була залучена в його бізнес, починає кар'єру в політиці. У 2002 році він вперше стає народним депутатом і всю першу каденцію працює в Комітеті з питань фінансів і банківської діяльності.

«Піком» політичної кар'єри Віктора Тополова є 2005 - 2006 роки. У той період професіонал вугільної і паливної промисловості займав крісло міністра вугільної промисловості в кабінетах Юлії Тимошенко і Юрія Єханурова.  

У 2006 - 2007 роках Віктор Тополов представляє в парламенті пропрезидентську партію «Наша Україна». В ході виконання другого депутатського терміну, він засідає в Комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу.

Втретє Віктор Семенович потрапить в стіни Верховної Ради в 2007 році, в якій до 2012 року представляє «Нашу Україну - Народну самооборону».

У 2012 році Віктор Тополов залишає політику і присвячує себе особистому життю. На даний момент є пенсіонером.

За роки кар'єри Віктор Семенович був нагороджений орденом «За заслуги», а також отримав звання «Заслуженого економіста України».

Компромат і чутки

Віктор Тополов був одним з найбільш не публічних магнатів України минулого. Попри тривале перебування в стінах Верховної Ради і в уряді, він не набув популярності і завжди залишався в тіні.

Однак, не дивлячись на закритість Тополова, він називається «старожилом» старої української корупції, відповідальним за велику кількість «тіньових» схем у вітчизняній економіці і політиці.

Безліч питань викликає перекваліфікація з вугляра в банкіра в 90-і роки. Спочатку колишній науковий співробітник став управлінцем в «УгольПрогресБанку», а після став головою правління скандального АКБ «Надра».

У ЗМІ можна знайти інформацію про те, що фінансова установа була створена на базі іншого проекту Тополова - холдингу «Київ - Донбас», в якому з невстановлених причин працює «аж» три людини.

Ходять чутки, що «Надра» і «Київ-Донбас» займалися розкраданням і відмиванням державних коштів, виділених на закупівлю нового обладнання для шахт Донецької та Луганської області.

«Корупційним дахом» для Тополова і його подільників називають «авторитета» російської мафії в Нью-Йорку Леоніда Ройтмана, кримінального боса Аліка «Магадана» і одіозного Семена Могилевича.

В середині 90-х років «Надра» поглинула «УгольПрогресБанк», оскільки здійснення корупційних схем в українській вугільній промисловості вимагало консолідації активів.

Згідно з даними джерел, саме під час першого президентського терміну Леоніда Кучми Віктор Тополов познайомився з тодішнім головою Національного банку України Віктором Ющенком.

Третій президент України називається діловим партнером і другом колишнього вугільного міністра, який допоміг приховати мільйони доларів викрадених у держави грошей.

Крім того, Віктор Тополов називається найбільшим партнером кримінального авторитета Аліка «Магадана», до якого він приєднався після його «розриву» з Могилевичем. Разом бізнесмени управляли холдингом «Київ - Донбас», який володів ресторанами під «вивіскою» «Карт Бланш» і «Пузата Хата».

Однак, в 1999 році Алік «Магадан» був убитий. Замовниками замаху називали братів Суркісів, Костянтинових і самого Віктора Тополова.

Після смерті свого друга і партнера Віктор Тополов і брати Константинови захопили контроль над футбольним клубом «ЦСКА - Київ», через який проводили всілякі афери. Зокрема, через рахунки клубу відмивалися десятки мільйонів доларів підприємства «Червоноградуголь».

Віктор Тополов, зокрема, називається організатором схеми з доведення до банкрутства банку «Україна» в 2000 році з метою «замести корупційні сліди» тодішнього прем'єр-міністра Віктора Ющенка і нового голови НБУ Стельмаха.

«Послуги» Тополова з виведення і приховування «брудних» грошей Ющенко нібито оплатив забезпеченням йому політичної кар'єри. Всі три каденції Тополова у Верховній Раді пройшли в рядах пропрезидентських політичних сил.

В якості надійного друга , а також ділового партнера  Ющенка, Віктор Тополов брав активну участь у подіях «Помаранчевої революції», а також отримав крісло міністра вугільної промисловості в першому уряді Тимошенко і кабінеті Єханурова.

В середині 2000-х років Віктор Тополов відкрито став займатися бізнесом і продав французьким інвесторам свій проблемний актив - «Індекс Банк», який приніс новим власникам багатомільйонні збитки лише за перші місяці роботи.

Також Тополов отримав контроль над фабрикою «Стахановська», яка виробляла вугільний концентрат для коксохімічної промисловості. Безліч проектів зробили Віктора Семеновича багатою людиною, статки якого в роки правління його друга Ющенка становили сотні мільйонів доларів.

У 2009 році Віктор Тополов став фігурантом скандалу в якості співвласника компанії «Київ-Житло-Інвест», яка заборгувала інвесторам понад 700 мільйонів гривень.

У роки правління Віктора Януковича Тополов «змінив вектор» і почав вести бізнес з представниками «донецького клану», зокрема, Юрієм Іващенком, Іваном Аврамовим і Сергієм Шаховим.

У 2016 році Віктор Тополов знову потрапив у заголовки ЗМІ своїм рішенням купити банк «Земельний капітал», який належав представникам колишнього прем'єр-міністра Павла Лазаренка і називався банком з непрозорою структурою власності. Купивши банк з корупційною історією Віктор Тополов фактично передав його під контроль ПУМБа Ріната Ахметова.

Через два роки Віктор Тополов і його дружина Олена були звинувачені в порушенні українського законодавства і обмані НБУ з метою уникнення відповідальності через 40-мільйонний борг.

Олена Тополова виступила поручителем за кредитом компанії «Укрпериклаз», що займалася видобутком магнію і виробництвом будівельних матеріалів. Кошти були взяті у державного «Укргазбанку». Однак, позичальник розорився, а банк зажадав гроші з поручителя - Олени Тополової.

В рамках виконавчого провадження проти дружини Віктора Семеновича на її майно було накладено арешт, зокрема, на її частку в банку «Земельний капітал».

Однак, з метою уникнення відповідальності Олена Тополова здійснила схему по виходу зі складу акціонерів. При цьому, структура власності даного банку успішно змінилася в обхід НБУ, який за не зазначеної причини дозволив боржниці позбутися майна, яке повинно бути передано для погашення кредиту.

Декларація

Віктор Тополов в минулому визнавався одним з найбагатших українців. У 2011 році статки тодішнього народного депутата оцінювалося в 480 мільйонів доларів.

У 2013 році Тополов трохи «збіднів» і називався власником, як мінімум, 324 мільйонів доларів. На даний момент Віктор Семенович все ще зберігає звання доларового мультимільйонера.

Відео

Упоминания персоны
Лишив знищений номер із розбитими стінами. Розповіли про мешканців держдач у Конча-Заспі
Gazeta UA
2021-06-27T15:00:18Z
Секретар РНБО назвав перших 20 осіб, яких виселяють з елітних дач у Конча-Заспі та Пущі-Водиці
TSN
2021-06-04T14:33:08Z
Зубко, Піскун, Табачник, Богатирьова: у РНБО розповіли, кого виселять з держдач
UNN
2021-06-04T14:18:22Z
Викурюють із затишних гніздечок: як ексчиновників виселяють із держдач після аудиту Зеленського
TSN
2021-05-27T18:33:05Z
Константіновський В’ячеслав Леонідович: досьє та декларація мультимільйонера-прогульника
Политека
2019-07-25T07:52:51Z
Показать еще